Detoks - objawy, że Twoje ciało go potrzebuje

Bywa, że objawy takie jak bezsenność czy przemęczenie i brak energii świadczą o tym, że Twój organizm jest pełen toksyn i pilnie potrzebny mu detoks. Być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale jednym z objawów zatrucia jest nawet depresja.
Detoks - objawy, że Twoje ciało go potrzebuje
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Detoks – z pewnością już wiele razy słyszałeś to słowo. Nie raz powtarza się nam, że powinniśmy odtruć nasze ciało, lub że potrzebuje ono naturalnego oczyszczenia. Coraz częściej słyszymy o korzyściach z niego płynących, ale nie zawsze dokładnie zdajemy sobie sprawę, na czym to polega.

Detoks, lub detoksykacja czy oczyszczanie, to proces konieczny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest on nam od czasu do czasu po prostu konieczny. Wspomaga on zdrowie organizmu i przywraca jego naturalną równowagę.

Gdy przeprowadzamy skuteczny detoks, usuwamy z organizmu ogromną ilość toksyn, które mogą być naprawdę szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia.

Czy chcesz dowiedzieć się, jakie są niektóre objawy, poprzez które Twoje ciało “prosi” Cię o oczyszczającą kurację? Koniecznie przeczytaj więc niniejszy artykuł!

Depresja

Depresja to jedna z najczęściej występujących współcześnie chorób. Powodują ją nasze problemy, stres i troski dnia codziennego. Okazuje się jednak, że nie bez znaczenia przy depresji są toksyny.

Załamana kobieta

Gdy Twoja wątroba, jelita i mózg są przeciążone toksynami, jesteś znacznie bardziej narażony na częste ataki obniżonego nastroju, a nawet na depresję.

Jeżeli rzeczywiście nie ma żadnych emocjonalnych podstaw do tego, byś był przygnębiony i cierpiał na depresję, może ona być objawem, że Twojemu ciału potrzebny jest detoks.

W tym przypadku, na sam początek wypróbuj zielone soki. Usuń też wszystkie przetworzone i chemiczne produkty żywnościowe, a także koniecznie zwiększ ilość spożywanych owoców i warzyw. Jeżeli zmiany w Twojej diecie nie poprawią Twojego samopoczucia, najlepiej byłoby skontaktować się z psychologiem.

Bezsenność

Zbyt duże nagromadzenie się toksyn w organizmie może sprawiać, że masz trudności z zasypianiem lub utrzymaniem głębokiego snu. Jeżeli zamiast smacznie spać, w nocy przewracasz się z boku na bok, może to być objaw, że potrzebny Ci detoks.

Zazwyczaj – gdy jesteśmy zdrowi – nasz sen reguluje hormon o nazwie melatonina. Okazuje się jednak, że nadmiar toksyn może sprawiać, iż organizm uwalnia jej znacznie mniej. To z kolei odbiera nam szanse na regenerujący, głęboki sen.

W miarę, jak coraz więcej toksyn kumuluje się w naszej wątrobie, coraz ciężej będzie nam zasnąć. Najlepiej byłoby w takiej sytuacji przeprowadzić dokładne oczyszczanie wątroby.

Jak można to zrobić? Najlepszy i najbardziej naturalny sposób to picie świeżo wyciśniętych soków owocowych i warzywnych, a także spożywanie jak największej ilości warzyw i owoców. Zmagając się z bezsennością powinieneś sięgać zwłaszcza po kalafiora i brokuły.

Dobrym pomysłem jest też picie przed snem ziołowych naparów wykazujących właściwości odprężające.

Możesz zaparzyć sobie napar z rumianku, cynamonu, bądź przygotować swoją własną, aromatyczną mieszankę – na przykład cynamon i brzoskwinia. Unikaj jednak cukru – jest on Twoim wrogiem, gdy przeprowadzasz detoks.

Brak energii i uczucie zmęczenia – potrzebny detoks!

Objaw ten jest zwykle naturalnym następstwem bezsenności. Przemęczenie, a także i przepracowanie, objawiają się między innymi zaburzeniami trawiennymi.

W tym przypadku Twojemu ciału będzie potrzebny detoks, który pomoże spalić złogi pokarmu. Po pierwsze, jedz mniej i unikaj ciężkich posiłków w porze wieczornej.

Zmęczony mężczyzna przeciera oczy

Idealnie byłoby, gdybyś był w stanie zastąpić produkty mączne owocami i warzywami. Nie jest również najlepszym pomysłem uzupełniać braki energii produktami zawierającymi duże ilości tauryny czy kofeiny – efekt jest tylko tymczasowy, a na pewno nie służy zdrowiu.

Choć te dwa typy “wspomagaczy” mają natychmiastowy efekt, na dłuższą metę tylko pogarszają sytuację. Na kilka godzin po ich wypiciu poczujesz się znacznie gorzej niż na początku.

Spróbuj odtruć jelita. Detoks jelit sprawi, że poczujesz się lżej i pomoże usunąć z organizmu nadmiar toksyn.

Kłopoty z trawieniem

Wszyscy znamy dolegliwości związane z niestrawnością – jest to jeden z objawów wyraźnie świadczących o tym, że potrzebny Ci detoks. Jeżeli przydarza Ci się to dość często, jest bardzo prawdopodobne, że w Twoim przewodzie pokarmowym znajdują się liczne zatruwające Cię substancje.

To z kolei uniemożliwia przewodowi pokarmowemu odpowiednią pracę. Jeżeli chcesz prawidłowo oczyścić swoje jelita z toksyn, przede wszystkim zmniejsz ilość spożywanego jedzenia. Jedz mniej przez dwa do czterech tygodni – odciąż swoje jelita!

Jeżeli Twoja dieta opiera się na przetworzonej żywności, czas na zmiany! Koniecznie zacznij sięgać po bardziej naturalne produkty. Doskonałym pomysłem są surówki i sałatki. Jeżeli nie lubisz surowych owoców i warzyw, możesz wypróbować zupy-kremy lub soki owocowe.

Koniecznie musisz też zwiększyć ilość spożywanego błonnika i wypijanych napojów wspomagających detoks. Nie zapomnij też o pokarmach probiotycznych, takich jak jogurt naturalny i jogurt grecki.

Nieprzyjemny zapach ciała – detoks pomoże!

Jako istoty ludzkie, nie jesteśmy zazwyczaj w stanie poczuć własnego zapachu ciała, chyba że jest on naprawdę silny. Jeżeli tak jest, oznacza to, że pilnie potrzebny Ci detoks.

Nieprzyjemny zapach jest efektem dużej ilości toksyn, które nagromadziły się w Twoim organizmie przez długi czas. Jeżeli chcesz się odtruć, przestań na jakiś czas spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mięso.

Aby skutecznie się odtruć, zniweluj spożywanie mięsa na jakieś 12 tygodni. Najlepiej by było, żeby jeść mięso maksymalnie trzy razy w tygodniu. Znacząco odciąży to Twój układ pokarmowy.

Nadwaga

Trudne do zrzucenia zbędne kilogramy uprzykrzają Ci życie? Nie jesteś w stanie osiągnąć nic, chociaż stosujesz drakońskie diety? Jeżeli już od dłuższego czasu bezskutecznie walczysz z nadwagą, może to świadczyć o tym, że Twoje ciało prosi o detoks.

tkanka tłuszczowa na brzuchu - detoks pomoże ją spalić

Jeżeli Twoje ciało jest pełne toksyn, na nic się zdadzą nowe plany żywieniowe. Co gorsza, mogą one utrudnić odpowiednie wchłanianie witamin i minerałów, co negatywnie odbije się nie tylko na Twoim odchudzaniu, ale też zdrowiu i samopoczuciu.

Gdy przeprowadzasz odpowiednio przygotowany detoks, usuwasz z organizmu wszystko to, czego nie potrzebujesz i co Ci szkodzi. Już nawet po tygodniu poczujesz się lżej, a zbędne kilogramy same zaczną znikać.

Aby przeprowadzić prawidłową detoksykację, włącz do swojej diety zielone koktajle. Doskonałą opcją są te oparte na aloesie i ogórku – wykorzystaj zawarte w nich wartościowe substancje odżywcze.

Staraj się też odżywiać możliwie jak najbardziej naturalnie. Wykreśl ze swojego jadłospisu produkty przetworzone i obfitujące w cukier oraz tłuszcze. Nie zaszkodzą Ci też ćwiczenia fizyczne. Sprawisz w ten sposób, że Twój organizm znacznie szybciej usunie nagromadzone toksyny.

Detoks – zrób go, gdy Twoje ciało o niego prosi

Bywa, że z powodu szybkiego tempa nie zważamy na sygnały, jakie wysyła nam nasze ciało bądź świadomie je ignorujemy. Dlatego też serdecznie Cię zachęcamy, byś zawsze zwracała uwagę na objawy opisane w niniejszym artykule.

Podejmuj też stosowne kroki – polepszy to Twoje zdrowie, samopoczucie, a na dłuższą metę również jakość życia.

Regularnie przeprowadzany detoks to prosty, szybki i tani sposób na zachowanie zdrowia. Możesz się na niego zdecydować nawet jeszcze zanim zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.