Depresja – pożegnaj ją przygotowując koktajl szczęścia

· Wrzesień 24, 2016

Depresja to zaburzenie psychiczne, na które w dobie obecnej cierpi już miliony osób na całym świecie. Może ona przybierać formę lekką lub ciężką, która prowadzi nawet do niepełnosprawności. Depresja powstaje kiedy następuje pogorszenie stanu emocjonalnego na skutek występowania głębokiego i rozciągającego się w czasie smutku.

Chorobie, jaką jest depresja często towarzyszą stany niepokoju, braku zainteresowania wszelkimi sprawami, a także utrata poczucia własnej wartości. Na początku występowania choroby zazwyczaj ignoruje się pierwsze objawy i nie poświęca się temu dostatecznej uwagi. Problem polega na tym, że w miarę rozwoju choroby objawy się nasilają i powodują brak równowagi umysłowej i fizycznej.

Czynniki, które przyczyniają się do jej powstawania są bardzo zróżnicowane, ale zazwyczaj biorą one swój początek w negatywnej sytuacji na poziomie emocjonalnym, związanej z pracą bądź sytuacją ekonomiczną. Ujmując sytuację bardziej precyzyjnie, do choroby zazwyczaj dochodzi u osób, u których występuje wysoki poziom kortyzolu, znanego powszechnie jako hormon stresu.

Przeczytaj także: Zachowaj spokój i pamiętaj, że szczęście to tylko chwila

To wyjaśnia dlaczego niektóre przypadki występowania choroby znajdują swoje wytłumaczenie w dziedziczeniu genetycznym lub w trudnościach z przystosowaniem do nowego otoczenia. Na szczęście wiele przypadków można leczyć w sposób naturalny, bez konieczności sięgania po silne tabletki przepisywane przez lekarza.

Wprowadzenie odpowiednich zmian w naszych zwyczajach i wprowadzenie zmian w sposobie żywienia mogą znacznie ograniczyć poziom kortyzolu i podwyższyć produkcję hormonów odpowiadającego za dobre samopoczucie, takich jak serotonina czy endorfiny.

Żeby więc wspomóc zmiany w sposobie odżywiania, które czasem są naprawdę niezbędne, gdy dopada Cię depresja, chcemy zaproponować Ci przepis na koktajl o naprawdę niesamowitych właściwościach! Koktajl jest bardzo odżywczy i pomaga w ulepszeniu pracy neuroprzekaźników odpowiedzialnych za uwalnianie uczucia szczęścia.

Czytając ten artykuł dowiesz się jak w prosty sposób możesz przygotować ten smaczny koktajl. A zatem do dzieła!

Dopadła Cię depresja? Przygotuj koktajl szczęścia

Przygnębiona kobieta

Naturalne koktajle stały się ostatnio bardzo popularne jako bardzo zdrowa forma odżywiania, jako że zawierają w sobie właściwości płynące z zawartych w nich owoców, warzyw i innych odżywczych produktów, które dostarczają Twojemu organizmowi tego co najlepsze.

Przeczytaj również artykuł: Depresja w początkowej fazie — nie daj się!

Dobrze jest wiedzieć, że wiele produktów spożywczych znajduje swoje bezpośrednie powiązanie z chorobą, jaką jest depresja. Tak więc, choć za pomocą produktów żywnościowych nie da się wyleczyć depresji, to bez wątpienia można skutecznie działać w celu łagodzenia jej przykrych następstw.

Codzienne jedzenie produktów, które stymulują produkcję serotoniny, oznacza tak naprawdę utrzymywanie jej pod kontrolą, a ponadto przyczynia się do lepszego zdrowia umysłowego i fizycznego.

Udowodniono, że osoba która je posiłki pozbawione wartości odżywczych, ale bogate w tłuszcze i cukry, jest znacznie mniej odporna na czynniki mogące powodować zapadnięcie na chorobę, jaką jest depresja.

Depresja

Dobrą wiadomością jest to, że włączając do naszej codziennej diety produkty wspomagające produkcję serotoniny i bogatych w aminokwasy takie jak tryptofan można skutecznie zminimalizować ryzyko występowania depresji i różnych problemów emocjonalnych, takich jak stres lub niepokój.

I właśnie dlatego warto wprowadzić do codziennej diety naturalny koktajl, który nie dość, że jest bardzo łatwy do przygotowania, to jeszcze dostarcza do organizmu wielu cennych składników odżywczych, które pomagają kontrolować przypadłość, jaką stanowi depresja.

Przeczytaj również artykuł: Depresja a choroby serca – powiązania

I choć koktajl ten nie stanowi jedynego rozwiązania problemu, to warto o nim pamiętać i stosować jako składnik wspomagający w walce z chorobą, w procesach regeneracji i w celu zapobiegania gorszym stanom, które mogłyby wystąpić.

Jak przygotować koktajl szczęścia?

Koktajl szczęścia

Ten naturalny napój zawiera w sobie składniki, takie jak banany czy szpinak, oba znane ze swoich właściwości energetyzujących. Koktajl zawiera też, choć w mniejszych ilościach, imbir, olej lniany, a także masło orzechowe, które to składniki znacznie przyczyniają się do lepszego samopoczucia i pomagają w zwalczaniu depresji.

Proponowany przez nas koktajl stanowi ponadto bogate źródło:

 • Witamin A, C, E i niektórych należących do grupy B.
 • Minerałów takich jak potas, fosfor, magnez, żelazo, sód, wapń, cynk czy selen.
 • Niezbędnych aminokwasów.
 • Błonnika.
 • Antyoksydantów.

Niezbędne składniki:

 • 1 banan
 • 1 garść szpinaku
 • 1 łyżka masła orzechowego (15g)
 • 1 łyżka oleju lnianego (14g)
 • 1 łyżeczka imbiru (5g)
 • 0,5 litra wody lub mleka roślinnego

Sposób przygotowania

 • Obierz banana i pokrój na mniejsze kawałki.
 • Dokładnie umyj szpinak i umieść go w blenderze razem z bananem.
 • Teraz możesz dodać masło orzechowe, olej lniany i przygotowany imbir.
 • Wszystkie składniki zalej teraz wodą lub mlekiem koniecznie pochodzenia roślinnego i miksuj aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

Sposób użycia

 • Przede wszystkim zawsze pij koktajl świeżo przygotowany.
 • Pij go trzy razy w tygodniu.
 • Nie pij więcej niż pół litra, ponieważ jest to napój o wysokiej zawartości kalorycznej.

Podsumowując

Szczęśliwa kobieta

Pamiętaj, że aby zwalczyć chorobę, jaką stanowi depresja potrzebny jest wysiłek z Twojej strony. Staraj się zachowywać pozytywne nastawienie. Staraj się znaleźć sobie zajęcie, które pozwoli Ci się zrelaksować. Pamiętaj o regularnym wykonywaniu ćwiczeń fizycznych i wybieraj zawsze zdrowe jedzenie.

Pamiętaj, że depresja to wróg, którego możesz pokonać!