Depilator elektryczny: zalety, sposób użycia i czyszczenie

Coraz popularniejszym urządzeniem do zabiegów usuwania owłosienia jest depilator elektryczny. Poznaj wszystkie zalety i wady tej metody.
Depilator elektryczny: zalety, sposób użycia i czyszczenie
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2023

Istnieje wiele sposobów usuwania włosów ze skóry. Depilacja woskiem, depilacja laserowa lub zwykła maszynka do golenia. Jednak depilator elektryczny to przedmiot, który łączy w sobie zalety wszystkich powyższych metod. Ponadto oferuje dużą łatwość obsługi, niski koszt i długą żywotność.

Podsumowując, masz wydajny produkt, który stanowi jednorazową inwestycję i wystarcza na lata. Aby depilator elektryczny stał się priorytetową metodą depilacji, trzeba wiedzieć, jak najlepiej go używać.

Dodatkowo trzeba przeprowadzać częste czyszczenie urządzenia, które sprzyja konserwacji. Oczywiście ma też pewne wady w porównaniu z innymi metodami.

Co to jest depilator elektryczny?

To urządzenie przeznaczone do usuwania włosów z niemal każdej części ciała, które działa od samej nasady. Ma trwalszy efekt niż inne metody usuwania włosów, dlatego znalazła tak szerokie zastosowanie.

Chociaż może to być bolesny zabieg, niektóre osoby wybierają go mimo to. Prawie wszystkie formy usuwania włosów wiążą się z pewną dozą cierpienia.

Zaletą depilatora elektrycznego jest jednak szybkość. Dzięki działaniu pęsety, która z dużą prędkością obraca się w głowicy, możliwe jest usuwanie włosów z najbardziej rozległych partii ciała. Wszystko to w znacznie krótszym czasie niż depilacja woskiem czy depilacja laserowa.

Jednak to urządzenie ma tendencję do podrażniania skóry i powodowania wrastania włosków. Aby zredukować jego wady i wykorzystać zalety, ważne jest poznanie wszystkich cech oraz prawidłowa konserwacja.

Depilacja woskiem.
Depilacja woskiem to jedna z najstarszych metod usuwania owłosienia. Nowe technologie wypierają ten zabieg.

Jakie zalety ma depilator elektryczny

Metody usuwania włosów są liczne, zróżnicowane i wszystkie mają zarówno wiele zalet jak i wad. Ale elektryczne urządzenie do usuwania włosów to przedmiot, który łączy w sobie wiele zalet związanych z wszechstronnością, trwałością i szybkością.

Wszechstronność

Urządzenie stanowi kwintesencję wszechstronności w dziedzinie depilacji. To dlatego, że działa równie skutecznie na prawie każdym rodzaju włosów.

Usuwa owłosienie w różnych kolorach, rozmiarach i długościach. Ponadto skutecznie wyrywa od najgrubszych do najdelikatniejszych włosów, a nawet tych prawie niewyczuwalnych.

Koszt

Inwestycja w tego typu depilację jest bardzo opłacalna. Wystarczy zakupić urządzenie i optymalnie je konserwować, aby zapewnić jego trwałość.

Chociaż na początku może to oznaczać stosunkowo wysoki wydatek, jest to jednorazowa inwestycja. Ponadto na rynku dostępne są niedrogie opcje. Wszystkie te uwarunkowania sprawiają, że depilator elektryczny wychodzi znacznie taniej niż zabiegi laserowe, światłem pulsacyjnym czy woskowaniem.

Szybkość depilatora elektrycznego

Jedną z największych zalet urządzenia jest jego szybkość. Przy znacznie mniej długotrwałym zabiegu niż inne formy depilacji można osiągnąć taką samą skuteczność.

Z drugiej strony depilator elektryczny może być stosowany na prawie każdej części ciała, o ile tolerujemy ból.

Czas skuteczności zabiegu

Urządzenie pozwala na długotrwały efekt, podobny do metody depilacji woskiem. Oznacza to, że przy znacznie szybszej sesji można usunąć włosy u nasady bez potrzeby ponownego zabiegu co tydzień. W ciągu pierwszego tygodnia depilowane powierzchnie pozostają gładkie. Następnie można odczekać 2 tygodnie do 1 miesiąca, aż włosy zaczną ponownie rosnąć.

Łatwość użycia

Korzystanie z tego urządzenia jest nie tylko bardzo proste, ale zabieg można wykonać w dowolnej części domu. W ten sposób, dzięki wbudowanej baterii, w którą wyposażone są niektóre modele, można go używać w najwygodniejszym miejscu i w dowolnej pozycji.

Nawet pod prysznicem, kiedy pory skóry są bardziej otwarte, co ułatwia zadanie. Jednak nie wszystkie modele są przygotowane na kontakt z wodą.

Akcesoria

Podczas gdy niektóre modele można dostosować do użytku pod prysznicem, inne mają głowice o różnych rozmiarach. Jest to funkcja przydatna do przycinania włosów przed ostateczną depilacją. Cięcie wstępne w celu dopasowania i przygotowania okolicy ciała, zwiększa efektywność zabiegu.

Wady depilatora elektrycznego

Depilator elektryczny ma wiele zalet, ale jest też szereg wad, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie produktu. Wady te dotyczą w szczególności bólu, jaki powoduje i podrażnienia skóry.

  • Czerwone kropki. Są to niewielkie ślady, które pojawiają się w okolicy po depilacji. Nie da się ich uniknąć. Te niegroźne plamy znikają szybko i bez użycia jakiegokolwiek produktu.
  • Wrastające włosy. Chodzi o zakażenie spowodowane przez włoski rosnące pod skórą, której nie mogą przebić. Chociaż jest to nieuniknione, efekt można zmniejszyć, wykonując peeling na kilka dni przed depilacją lub naprzemiennie używając urządzenia i zwykłych maszynek do golenia.
  • Trudne obszary. Depilator elektryczny może działać nieco agresywnie na wrażliwych obszarach, takich jak okolice bikini lub pachy. Istnieją jednak akcesoria ze specjalnymi głowicami do stosowania na te części ciała.
  • Ból. Innym nieuniknionym aspektem jest ból, który powoduje depilator elektryczny. Intensywność zależy od osobistej wrażliwości, ponieważ niektóre osoby uważają zabieg za bardziej bolesny niż inne. Aby złagodzić uczucie, można zastosować kremy nawilżające.
Depilatory elektryczne.
Dla niektórych osób depilator elektryczny będzie bardziej bolesne niż dla innych. Zależy to od osobistej wrażliwości.

Jak używać depilatora elektrycznego?

Korzystanie z tego urządzenia jest bardzo proste. Wystarczy podłączyć je do gniazdka i wykonać zabieg. Należy pamiętać, że włosy będą spadać na ziemię, dlatego zaleca się umieszczenie pojemnika lub ręcznika. Nie wymaga wcześniejszych przygotowań, takich jak depilacja woskiem, ani późniejszych działań. Chociaż na koniec można zastosować krem nawilżający, aby zmiękczyć skórę.

Czyszczenie i konserwacja depilatora elektrycznego

Aby wydłużyć wydajność i trwałość tego urządzenia, należy je odkażać po każdym użyciu. Ogólnie rzecz biorąc, sam produkt zawiera małe szczotki do usuwania włosów i czyszczenia głowic. W przeciwnym razie użyj małej szczoteczki. Po zakończeniu wskazane jest przetarcie wacikiem nasączonym alkoholem, aby zdezynfekować urządzenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.