Czyszczenie wentylatorów sufitowych w 4 krokach

Niektóre wentylatory pozostają bezczynne podczas zimnych miesięcy roku. Przed rozpoczęciem nowego sezonu użytkowania zaleca się przeprowadzenie procedury czyszczenia ostrzy i silnika.
Czyszczenie wentylatorów sufitowych w 4 krokach

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2023

Kiedy wiosenne miesiące i ekstremalne letnie upały ustępują miejsca jesieni, niektóre przedmioty wychodzą z codziennego użytku. Dotyczy to zwłaszcza tych, które odpowiadają za chłodzenie pomieszczeń, takich jak klimatyzatory i wentylatory. Aby zapewnić im skuteczną konserwację, ważne jest, aby czyszczenie wentylatorów sufitowych było dokładne i zgodne z zaleceniami.

Na ostrzach często gromadzi się kurz, brud i tłuszcz. W przypadku wentylatorów podłogowych czyszczenie jest podobne, ale łatwiejsze.

Czyszczenie wentylatorów sufitowych wiąże się z kłopotliwym wspinaniem się po drabinie i wyłączaniem połączenia elektrycznego. Niezależnie od tego, czy chcesz je przygotować do zimy, czy użyć do odprowadzania ciepła, poniższe wskazówki pomogą ci wykonać to zadanie.

Dlaczego czyszczenie wentylatorów sufitowych wymaga określonych kroków?

W miesiącach letnich wentylatory sufitowe pracują nieustannie, aby ochłodzić i wytworzyć powiew powietrza w otoczeniu. W połączeniu z klimatyzacją urządzenia te są przydatne do odprowadzania i rozprowadzania chłodnego powietrza w całym pomieszczeniu. Z tego powodu często gromadzą kurz, brud i pyłki na ostrzach i silniku.

Ponadto, jeśli znajdują się w miejscach takich jak kuchnia, możliwe jest również gromadzenie się tłuszczu na elementach urządzenia. Aby usunąć cały brud i ułatwić konserwację, czyszczenie wentylatorów sufitowych wymaga szeregu kroków.

Koniec lata wydaje się być idealną porą na to zadanie.

Pamiętaj, aby je czyścić, kiedy jest taka potrzeba

Wiele osób korzysta z wentylatorów również w okresie zimowym, ze względu na funkcję jaką niektóre urządzenia mają do odwrócenia kierunku obrotów łopatek. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest usunięcie gorącego powietrza z nagrzewnic, które zwykle gromadzi się w górnej części pomieszczenia.

Dlatego czyszczenie urządzeń jest niezbędne zarówno latem, jak i zimą. W ten sposób uzyskuje się konserwację sprzyjającą optymalnemu działaniu przez cały rok. Ponadto optymalizujemy zużycie energii elektrycznej, ponieważ nagromadzony brud sprawia, że silnik pracuje więcej i zużywa więcej energii.

Ventilador de pie.
Wentylatory podłogowe są łatwiejsze do czyszczenia. Z drugiej strony, gdy nie są używane zimą, mogą zajmować cenną przestrzeń.

Możesz być zainteresowany: Robot odkurzający: zalety i wady

Narzędzia do czyszczenia

Aby skutecznie wyczyścić urządzenie, dobrze jest mieć zestaw podstawowych narzędzi i materiałów. To proste zadanie, ale wymaga precyzyjnej i starannej pracy, gdyż chodzi o elektryczność.

 • Mydło i woda to elementy potrzebne do czyszczenia szklanych kloszy.
 • Poszewka na poduszkę: jej tekstura jest idealna do delikatnego usuwania kurzu z ostrzy.
 • Drabina: wentylatory sufitowe wiszą zwykle na znacznych wysokościach. Dlatego drabina pozwoli na wygodną pozycję podczas sprzątania.
 • Uniwersalne środki czyszczące: mogą zawierać składnik odtłuszczający, który usuwa brud z wentylatora.
 • Roztwór octu i wody: jako alternatywa dla uniwersalnego środka czyszczącego.
 • Ściereczka z mikrofibry: podobnie jak poszewka na poduszkę, ma idealną teksturę do tej procedury czyszczenia.
 • Sprężone powietrze: jeśli nim dysponujesz, jest przydatne do usuwania kurzu, który gromadzi się wewnątrz silnika.

Czyszczenie wentylatorów sufitowych w 4 krokach

Czyszczenie tych urządzeń to proste zadanie, ale niezbędne do zapewnienia ich optymalnej pracy, trwałości i całkowitej higieny pomieszczenia. Wentylator z brudnymi łopatkami może rozprowadzać cząsteczki kurzu po całym wnętrzu. Poniższe kroki pomogą utrzymać urządzenie w czystości, zapobiegając osadzaniu się brudu na meblach i podłogach.

1. Odkurz ostrza

Pierwszym krokiem jest usunięcie brudu z łopatek. W tym celu podciągnij drabinę i umieść ją pod urządzeniem, tak aby po wejściu na górę znaleźć się w wygodnej i bezpiecznej pozycji do sprzątania. Upewnij się, że wentylator jest wyłączony, a połączenie elektryczne nieaktywne.

Po ustawieniu weź poszewkę na poduszkę i spryskaj ją środkiem czyszczącym lub octem i wodą. Delikatnie przesuwaj po każdym ostrzu, starając się usunąć jak najwięcej brudu. Po zakończeniu przetrzyj krawędzie ściereczką z mikrofibry, aby usunąć pozostały brud.

2. Wyczyść żarówki i szklane klosze

W tym kroku szczególnie ważne jest, aby połączenie elektryczne było wyłączone. Dopiero wtedy można przystąpić do czyszczenia żarówek i wszystkich części wytwarzających światło.

Delikatnie przetrzyj każdą z nich ściereczką z mikrofibry. Ważne jest, aby była sucha.

Jeśli oprawa ma szklane klosze, zdejmij je i umyj wodą z mydłem. Przed ponownym zainstalowaniem upewnij się, że są całkowicie suche.

3. Oczyść silnik

Silnik można skutecznie wyczyścić przecierając go ściereczką z mikrofibry. Przejrzyj suchą szmatką silnik a następnie łańcuch napędowy.

Jeśli dysponujesz sprężonym powietrzem, użyj go do usunięcia brudu z wnętrza silnika. Wymień wszystkie elementy i wyreguluj w razie potrzeby.

Ventilador de tech.
Jeśli nie masz instrukcji producenta, możesz skonsultować się z instalatorem, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju smaru potrzebujesz.

4. Użyj oleju smarowego

Niektóre urządzenia wymagają zastosowania płynu smarującego jako końcowego etapu czyszczenia. Dzięki temu podczas pracy urządzenie nie wydaje irytujących dźwięków. Na ogół, otwór do wlewania oleju znajduje się w górnej części silnika.

Należy jednak sprawdzić w instrukcji producenta, aby dokładnie zlokalizować miejsce i ilość smaru wymaganego dla danego urządzenia. Po nałożeniu płynu delikatnie popchnij ostrza. W ten sposób olej rozprowadzi się po całym silniku.

Jak często należy powtarzać czyszczenie wentylatorów sufitowych?

W przypadku, gdy wentylator jest używany również w zimnych miesiącach do rozprowadzania ciepłego powietrza, zaleca się jego czyszczenie co 2 lub 3 miesiące. Ta częstotliwość zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się brudu na ostrzach. Jeśli zauważysz, że warstwa kurzu utworzyła się jeszcze przed upływem 2 miesięcy, powinieneś wyczyścić ją wcześniej.

Ważną rzeczą jest zapobieganie przedostawaniu się cząstek do środowiska podczas pracy wentylatora. W zależności od pomieszczenia i ilości kurzu krążącego w domu, tę procedurę czyszczenia można wykonywać częściej lub rzadziej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Reinoso Sánchez, Miguel, Buchelli Carpio, Luis,  Disminución de contaminantes aéreos en una planta de balanceados mediante la propuesta de un sistema de extracción de polvo. Ingenius. Revista de Ciencia y Tecnología [Internet]. 2014; (12):5-14. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=505554818002
 • Enerdata. “Consumo Energético Mundial | Consumo Eléctrico | Enerdata.” Enerdata. N.p., 2020. Disponible en: https://datos.enerdata.net/electricidad/datos-consumo-electricidad-hogar.html
 • Estaba, Richard, Collado, María, Suárez, Diógenes, Rodríguez, Edgar,  Estudio de los factores que producen disminución en la eficiencia de los ventiladores utilizados en las cabinas de pinturas presurizadas. Ciencia e Ingeniería [Internet]. 2006;28(1):33-36. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=507551355006
 • Rodríguez Magaña, José Rafael, Rebollar Rebollar, Samuel , Hernández Martínez, Juvencio, Guzmán Soria, Eugenio,  Consumo de energía eléctrica para uso doméstico en San Juan del Río, Querétaro. Análisis Económico [Internet]. 2011;XXVI(61):139-151. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=41318401009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.