Zapewnienie dziecku ciepła w zimne noce - wskazówki

Zapewnienie dziecku ciepła w zimne noce jest najlepszym sposobem dbania o jego zdrowie i unikanie takich chorób jak grypa.
Zapewnienie dziecku ciepła w zimne noce - wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapewnienie dziecku ciepła w zimne noce jest niezbędne, aby pomóc mu regulować temperaturę ciała. Noworodki są przyzwyczajone do ciepła, a wpływ na nie mają teraz czynniki zewnętrzne. W pomieszczeniach i na zewnątrz należy zwrócić uwagę na szczegóły, które zapewniają dziecku ciepło w nocy. W tym artykule przyjrzymy się, jak ważne jest utrzymywanie dziecka w łóżku i jak to zrobić.

Zapewnienie dziecku ciepła – dlaczego ważne?

Niemowlęta są tak wrażliwe, że tracą ciepłotę ciała cztery razy szybciej niż dorosły. W zimnym środowisku dzieci bez odpowiedniego ubrania są bardziej podatne na przeziębienia i przypadki grypy. Ponadto narażenie na niskie temperatury zimą może wysuszać skórę dziecka. W takich przypadkach najlepiej jest nosić ubrania wykonane z bawełny lub lnu, ponieważ tkaniny te są przyjazne dla oddychania skóry właściwej niemowlęcia.

Inne, poważniejsze scenariusze to odmrożenia i hipotermia. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia z powodu przeziębienia istnieje zwiększone ryzyko chorób reumatycznych, serca lub układu oddechowego. Należy pamiętać, że system odpowiedzi nerwowo-naczyniowej niemowląt nie odpowiada rozwojowi starszych dzieci lub dorosłych. Trudno im walczyć z zimnem, a płacz często nie jest w stanie przekazać swoich uczuć.

Zapewnienie dziecku ciepła w nocy sprawi, że będzie spało bez dyskomfortu.

Jaka temperatura jest odpowiednia?

Poradnik dla rodziców wydany przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatrii mówi, że temperatura w pokoju dziecka powinna wynosić od 20 do 22°C. Sposobem na upewnienie się, że jest to odpowiednia temperatura, jest użycie termometru pokojowego. Dodatkową sztuczką jest wyczucie, czy temperatura jest wystarczająca dla dorosłej osoby noszącej lekkie ubrania.

Ponadto rodzice mogą dotykać karku, szyi, nóg lub ramion dziecka. Części te dają lepsze odniesienie niż dłonie czy stopy, ponieważ te ostatnie są prawie zawsze zimne z powodu niedojrzałości obwodowego układu krążenia.

Dziecko śpi w łóżku
Lepszy odpoczynek zostanie osiągnięty, jeśli dziecku w nocy nie będzie zimno.

Zalecenia, aby zapewnić dziecku ciepło w zimne noce

Ogrzanie ciała niemowlaka nie oznacza, że zabierzesz kilka kocyków, aby je okryć. W zimne noce najlepiej nie wychodzić z domu z dzieckiem. Jednak we wnętrzu domu dobrym pomysłem jest wdrożenie poniższych sugestii.

1. Rozgrzej łóżko

Umieszczenie na materacu łóżeczka plastikowej butelki wypełnionej gorącą wodą zapewni dziecku ciepło do zaśnięcia. Zrób to pół godziny przed położeniem dziecka do łóżka. Nie kładź dziecka do łóżka bez upewnienia się dłonią, czy poziom ogrzewania osiągany przez materac jest odpowiedni. Teraz dziecko będzie mogło odpoczywać w cieple pomimo zimnej nocy.

2. Ubierz dziecko odpowiednio

Umieść je w ubraniach, które łatwo się zakłada i zdejmuje. Ogólnie rzecz biorąc, niemowlęta ubierają się w dodatkową warstwę niż ta, którą noszą starsze dzieci. Jednak Departament Zdrowia i Konsumpcji rządu Aragonii wskazuje, że niemowlęta nie wymagają więcej warstw odzieży niż osoba dorosła. Twierdzą, że zbyt dużo ciepłej odzieży jest tak samo szkodliwe, jak zbyt skąpe ubranie.

Najlepsza byłaby wygodna odzież, która zakrywa to, co jest konieczne. Alternatywą na zimne noce jest piżama onesie, czyli kombinezon.

3. Zawiń je kocem lub połóż w śpiworze

Śpiwory są praktyczne i przyczyniają się do spokojnego i wygodnego snu. Otulenie go kocem również pomaga mu wygodnie spać. Jednak nie przesadzaj z grubością, ponieważ Amerykańska Akademia Pediatrii zauważa, że może to spowodować pocenie się, wysypki i zaczerwienione policzki.

4. Używaj sprzętu do kontroli klimatu

W dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć akcesoria, które mogą pomóc w sterowaniu klimatem w pomieszczeniach. Wśród opcji są poduszki grzewcze, które podgrzewasz w kuchence mikrofalowej, a następnie przenosisz do łóżka. Podobnie rynek oferuje:

  • Przenośne koce termiczne, które nie krępują ruchów dziecka.
  • Lampy grzewcze do łóżka.
  • Grzejniki ognioodporne.

5. Wybierz twardy, cienki materac

Do grubych materacy dostaje się dużo zimnego powietrza, co zwiększa ryzyko zachorowania dziecka. Dzieje się tak, ponieważ są wykonane z miękkich materiałów.

Z drugiej strony cienkie, twarde materace korzystnie wpływają na temperaturę ciała. Przygotuj je z prześcieradłem, które pasuje do łóżeczka i jest wodoodporne.

6. Czapka i rękawiczki

Głowa i dłonie szczególnie narażone są na utratę ciepła. Załóż dziecku czapkę i bawełniane rękawiczki. Para skarpet nie zaszkodzi, żeby utrzymać stopy w cieple.

7. Umieść łóżeczko w strategicznej pozycji

Jeśli chodzi o zapobieganie podmuchom wiatru, dobrze jest umieścić łóżeczko z dala od obszarów, w których występują warunki, takie jak te wymienione poniżej:

  • Wentylator
  • Otwory wentylacyjne
  • Ściany zewnętrzne
  • Przeciągi w oknach
  • Drzwi, przez które może wejść zimno

8. Odpowiednie ustawienie termostatu

Termostat w domu musi być ustawiony na akceptowalny poziom. Określenie, ile stopni zależy od cech budynku. Chociaż wspomnieliśmy już o optymalnym zakresie temperatur dla noworodka, nadal skonsultuj się z pediatrą na temat korzystnego zakresu, zwłaszcza jeśli dziecko ma jakiekolwiek schorzenia.

Wskanik temperatury
Temperatura w domu powinna być regulowana według kryterium komfortu domowników, bez popadania w skrajności.

9. Przygotuj ciepłą kąpiel

W zimne noce kąpiele dla niemowląt powinny być krótkie – nie dłuższe niż 10 minut, najlepiej z ciepłą wodą. Wyprowadzając go, miej przy sobie ręcznik i ubranka do spania, wcześniej ogrzane źródłem ciepła.

W ten sposób Twoje dziecko nie odczuje nagłej zmiany temperatury. Sprawdź, czy ubrania nie są nadmiernie ciepłe.

Czy istnieje jakieś ryzyko przesadnego ubierania dziecka?

Istnieje niebezpieczeństwo, że przesadnie ubrane dzieci będą narażone na przegrzanie. Ten stan jest powiązany z zespołem nagłej śmierci niemowląt, który jest bardziej powszechny w zimnych miesiącach, jak donosi Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych.

Podczas gdy niemowlęta powinny być otulone podczas snu, nie powinny być przesadnie ubrane. Stosując się do przedstawionych tutaj zaleceń, Twoje dziecko będzie miało ciepły i bezpieczny sen.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.