Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt?

Zespół nagłej śmierci niemowląt nie ma dokładnej przyczyny i pozostaje niewiadomą dla lekarzy. Jednak pewne elementy opieki mogą zmniejszyć ryzyko.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Zespół nagłej śmierci niemowląt jest również nazywany śmiercią łóżeczkową. To ani choroba, ani schorzenie. Termin ten odnosi się do sytuacji, gdy dziecko w wieku poniżej jednego roku umiera nagle bez możliwości ustalenia dokładnej przyczyny.

Dla rodziców zespół nagłej śmierci niemowląt stanowi duży powód do niepokoju, ponieważ istnieje kilka czynników, które narażają dziecko na ryzyko. Ponadto nie ma symptomu, który mógłby Cię ostrzec. Niestety może się to zdarzyć, nawet przy najlepszej opiece rodzicielskiej.

Obecnie przyczyny tego stanu pozostają nieznane środowisku medycznemu. Zidentyfikowano jednak pewne środki, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.

Jakie są czynniki ryzyka zespołu nagłej śmierci niemowląt?

Połączenie czynników środowiskowych i związanych ze snem zwiększa prawdopodobieństwo, że niemowlę może dotknąć zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Te możliwe wyzwalacze różnią się w zależności od dziecka i nie są w pełni zrozumiałe w każdym przypadku.

Niemniej jednak ważne jest, aby je jasno określić, ponieważ niektóre można „zmodyfikować” poprzez odpowiednią opiekę i zdrowe nawyki. Podobnie można zwracać szczególną uwagę na wszelkie możliwe do zidentyfikowania czynniki ryzyka od urodzenia dziecka.

Fizyczne czynniki ryzyka zespołu nagłej śmierci niemowląt:

 • Wady mózgu: W badaniu z 2014 r. dotyczącym niemowląt, które dotknął zespół nagłej śmierci, ustalono, że „40% z nich miało nieprawidłowości w mózgu”. Ten problem wpłynął na ich podwzgórze, obszar mózgu, który odpowiada za oddychanie, częstość akcji serca i temperaturę ciała.
 • Niska masa urodzeniowa: przedwczesne porody, porody mnogie i inne przyczyny niskiej masy urodzeniowej są również związane z tym stanem.
 • Infekcje dróg oddechowych: niektóre dzieci, które zmarły z powodu tego zespołu, były przeziębione w poprzednich dniach. Dlatego czasami ma to związek z problemami z oddychaniem.

Środowiskowe czynniki dotyczące snu:

Pozycja do spania i elementy w łóżeczku mogą łączyć się z problemami fizycznymi niemowlęcia, podnosząc ryzyko do najwyższego poziomu. Tak więc środowiskowe czynniki dotyczące snu, które odgrywają rolę, to:

 • Spanie na brzuchu lub boku
 • Spanie na miękkiej powierzchni
 • Dzielenie łóżka z osobą dorosłą
 • Nadmierne ciepło

Inne powiązane przyczyny zespołu nagłej śmierci niemowląt:

Oprócz powyższych czynników istnieją inne możliwe przyczyny, które zwiększają ryzyko. Chociaż każde dziecko może mieć ten problem, należenie do jednej z poniższych grup zwiększa szanse :

 • Płeć: Niemowlęta płci męskiej są bardziej podatne na zespół nagłej śmierci niemowląt.
 • Wiek: Większa podatność występuje między drugim a czwartym miesiącem życia.
 • Rasa: Dzieci z grup etnicznych innych niż białe są bardziej zagrożone.
 • Historia rodzinna: jeśli rodzeństwo lub kuzyn zmarł z tej samej przyczyny, jest bardziej prawdopodobne, że to nastąpi.
 • Narażenie na bierne palenie: Kiedy dziecko mieszka z palaczem lub jest w jakikolwiek sposób narażone na dym papierosowy, zwiększa to ryzyko przedwczesnej śmierci.
 • Wiek matki: Matki w wieku poniżej 20 lat, zwłaszcza te, które nie są objęte opieką prenatalną, częściej rodzą dziecko zagrożone tym zespołem.

Wskazówki, jak zmniejszyć ryzyko, że wystąpi zespół nagłej śmierci niemowląt

Ponieważ nie ma dokładnej przyczyny tego rzadkiego zespołu, nie ma też gwarancji, aby temu zapobiec. Jednak zarówno w czasie ciąży, jak i w pierwszych miesiącach życia dziecka, należy wziąć pod uwagę szereg ważnych kwestii związanych z opieką. Przyjrzyjmy się, na czym one polegają.

Kontrola lekarska w czasie ciąży

Kobiety w ciąży, które nie korzystają z kontroli prenatalnej, narażają swoje dzieci na większe ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dlatego pierwszym środkiem zapobiegającym będzie comiesięczna kontrola lekarska podczas ciąży lub w terminach, jakie lekarz zaleci.

Unikaj złych nawyków, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt

Utrzymywanie złych nawyków, takich jak palenie papierosów, picie napojów alkoholowych lub zażywanie narkotyków w czasie ciąży, naraża dziecko na zbyt wiele czynników ryzyka. Nie tylko zwielokrotniają one ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt, ale także powodują poważne wady i schorzenia.

Zachęcaj do kontaktu ze skórą

Metoda „skóra do skóry ” po porodzie może zmniejszyć stres dziecka, a co za tym idzie, ryzyko przedwczesnej śmierci. Polega ona na umieszczeniu noworodka na piersi matki, ale najlepiej pod nadzorem innej osoby.

Karmienie piersią dziecka

Karmienie piersią jest dla dziecka źródłem obrony i ma duży wpływ na jego rozwój. Ponadto karmienie piersią chroni przed zespołem nagłej śmierci niemowląt, ponieważ ryzyko jest niższe o 50 do 70% u dzieci karmionych piersią.

Ułożenie dziecka na plecach może zapobiec zespołowi nagłej śmierci niemowląt

Według aktualnych badań kładzenie dziecka na boku jest pięć razy bezpieczniejsze niż kładzenie go na brzuchu. Jednak ułożenie dziecka do snu na plecach jest dwukrotnie bezpieczniejsze niż pozycja na boku. Dlatego znacznie bardziej zaleca się, by kłaść niemowlę na wznak niż w jakiejkolwiek innej pozycji.

Oczywiście główka dziecka powinna być zwrócona naprzemiennie w jedną lub w drugą stronę, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z niedomykalnością oraz aby zapobiec deformacjom (plagiocefalii).

Unikaj niepotrzebnych elementów w łóżeczku

Chociaż poduszki i pluszaki służą do dekoracji łóżeczka dziecka, najlepiej ich unikać. Te elementy mogą przeszkadzać dziecku w oddychaniu, jeśli z jakiegoś powodu jego twarz jest do nich przyciśnięta. Podobnie należy używać twardego materaca i unikać grubego, puszystego wypełnienia.

Nie przesadzaj z przykrywaniem dziecka do snu

Bardzo ważne jest również utrzymanie temperatury ciała dziecka. Dlatego nie używaj kołder, które mogą udusić dziecko. Dobrym rozwiązaniem jest użycie śpiwora lub ubrań, które nie wymagają dodatkowych koców.

Dzielenie pokoju z noworodkiem

Nie ma miejsca na kłótnie, czy rozpieszczamy dziecko, czy nie. Noworodek śpiący poza pokojem rodziców naraża się na większe ryzyko nagłej śmierci niemowlęcia. Dlatego ze względów bezpieczeństwa dziecko powinno spać w pobliżu przez co najmniej sześć miesięcy.

Nie pal w pobliżu dziecka, aby zapobiec zespołowi nagłej śmierci niemowląt

W pierwszych trzech miesiącach życia tytoń jest bardzo silnym potencjalnym wrogiem zdrowia niemowląt. Ze względu na zawarte w nim substancje zwiększa nawet dziewięciokrotnie ryzyko nagłej śmierci. Prawdopodobieństwo to wzrasta jeszcze bardziej, gdy palacz śpi z dzieckiem.

Podobnie istnieje poważne ryzyko, jeśli pali się tytoń w pobliżu dziecka lub w miejscach, w których ono śpi. Dym papierosowy jest główną przyczyną powikłań oddechowych i słabej odporności u dzieci.

Krótko mówiąc, chociaż nic nie gwarantuje zapobiegania zespołowi nagłej śmierci niemowląt, bardzo ważne jest rozważenie pewnych elementów opieki. Ponadto ważne jest, aby kobiety w ciąży podlegały regularnej kontroli lekarskiej, zwłaszcza jeśli należą do grupy ryzyka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.