Znamiona i plamy od urodzenia: dlaczego się pojawiają?

Większość ludzi ma znamiona i plamy skórne od urodzenia. Ty też, nawet jeśli nigdy ich do tej pory nie zauważyłeś. Wiele z tych znamion z czasem znika, ale inne pozostaną z Tobą naprawdę długo. Czasami nawet do końca życia.
Znamiona i plamy od urodzenia: dlaczego się pojawiają?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nierzadko noworodki mają na skórze różnego rodzaju wysypki i pryszcze, które znikają kilka tygodni po urodzeniu. Jednak niektóre znamiona i plamy skórne pozostają, a nawet mogą się nasilać w miarę dorastania dziecka.

W większości przypadków znamiona nie stanowią żadnego problemu ze zdrowiem. Jednak często wpływają negatywnie na czyjś wygląd, na dobre lub na złe, w zależności od ich cech. W rzadkich przypadkach zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry lub innych chorób tej tkanki.
Ogólnie istnieje wiele mitów na temat znamion. Niektórzy uważają, że są one wynikiem tego, czego pragnęła matka w czasie ciąży, a może z powodu czegoś, co zjadła. Jednak nie ma żadnych podstaw naukowych dla tego rodzaju stwierdzeń.

Większość ludzi ma różnego rodzaju pieprzyki, znamiona i plamy skórne od urodzenia. Ty tak, nawet jeśli nigdy ich do tej pory nie zauważyłeś. Wiele z tych znamion z czasem znika, ale inne pozostaną z Tobą naprawdę długo. Czasami nawet do końca życia.

Znamiona, plamy skórne, piegi i pieprzyki, ojej!

Plamy urodzeniowe to ogólnie rzecz biorąc zmiany koloru skóry u noworodka. Czasami powstają one w czasie ciąży, a innym razem występują one na skórze kilka dni lub tygodni po porodzie. Naukowcy uważają, że około 80% ludzi rodzi się ze znamieniem, piegiem, pieprzykiem lub inną formą zmiany skórnej.

Niektóre z nich pozostają w tym samym miejscu przez całe życie człowieka, a inne znikają wraz z upływem czasu. Prawda jest taka, że bez względu na ich rozmiar, lokalizację, kolor lub kształt, zawsze powinieneś skonsultować się z pediatrą, aby mógł je zbadać i ustalić, czy są nieszkodliwe, czy też należy się nimi bliżej zająć.

Plamy skórne

Wiele takich śladów, zwłaszcza tych w brązowym kolorze, nie jest widocznych u dziecka zaraz po urodzeniu. Mają one jaśniejszy ton w pierwszych miesiącach życia i dlatego pozostają niezauważone. Jednak z czasem stają się ciemniejsze.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją różne rodzaje znamion o różnych cechach. Niektóre z nich wymagają konsultacji lekarskiej, ale przeważająca większość jest zupełnie niegroźna.

Przebarwienia skóry i zmiany o charakterze pigmentacyjnym

Istnieją dwa rodzaje przebarwień skóry. Są to znamiona pigmentowe i naczyniowe.
Wśród nich istnieją też dwie podgrupy o różnych cechach w obrębie tych dwóch grup głównych. Jeśli chodzi o znamiona pigmentowe, to wyróżniamy wśród nich:

  • Piegi. Są to najczęściej występujące znamiona. Mogą one pojawić się w dowolnym miejscu w ciele. Czasami ich liczba gwałtownie wzrasta w miarę rozwoju dziecka. Jednak jeśli jest ich wiele i mają średnicę większą niż 3 mm, może to być spowodowane neurofibromatozą.
  • Plamy mongolskie. Są niebiesko-szare i często znajdują się na pośladkach lub w dolnej części pleców. Częściej występują u osób o ciemnej karnacji skóry i prawie zawsze zanikają, gdy dziecko osiągnie już wiek szkolny.
  • Pieprzyki. Są one obecne już przy urodzeniu i są również określane jako znamiona wrodzone. Są to zmiany o charakterze trwałym. Ponadto mogą być płaskie lub wypukłe. Mogą także zawierać włosy. Występują w kolorze brązowym, rudym lub czarnym. Bardzo duże znamiona tego typu mogą przeistoczyć się w zmiany o charakterze złośliwym.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czerwone pieprzyki: czy to powód do obaw?

Znamiona (plamy) naczyniowe

Główną cechą plam naczyniowych jest to, że mają odcienie od różowego do fioletowego w zależności od podtypu. Najczęstsze z nich to:

Piegi
  • Znamię z przydatków skóry. Są to najczęściej występujące plamki na skórze. Zwykle pojawiają się na powiekach, nosie, górnej wardze i tylnej części głowy lub szyi. Mają lekko czerwony kolor i prawie zawsze zanikają przed osiągnięciem wieku 2 lat.
  • Znamię naczyniowe krwionośne (haemangioma), zwane potocznie, choć nieprawidłowo, naczyniakami. Mogą być powierzchowne lub głębokie. Znamiona powierzchowne są z reguły jaskrawoczerwone, a głębokie niebieskawe. Zwykle zanikają samoistnie między 5 a 9 rokiem życia. Zwykle pojawiają się na głowie lub szyi.
  • Znamię naczyniowe limfatyczne (lymphangioma). Pojawiają się głównie na twarzy, szyi, rękach lub nogach. Są podobne do barwy wina porto, stąd czasami określane są jako „znamiona porto”. Z czasem ciemnieją i stają się twardsze, jeśli nie są leczone. Te plamy skórne nigdy nie znikają same.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Pękające naczynka na nogach – Oliwa i czosnek

Co powoduje znamiona i plamy skórne?

Naukowcy wciąż nie znają dokładnych powodów pojawiania się znamion ani też nie wiedzą, dlaczego one pozostają lub znikają.

Jednak w przypadku plam pigmentowych wiemy, że są one spowodowane nagromadzeniem melanocytów w określonym obszarze skóry. W takich przypadkach w danym miejscu ciała znajduje się więcej melaniny niż powinno być.

W efekcie tego właściwości skóry sprawiają, że taka akumulacja pigmentów jest widoczna. Zasadniczo znamiona takie mają różne odcienie w zależności od głębokości warstwy skóry, w której się znajdują.

Zwykle plamy naczyniowe są spowodowane niewłaściwym tworzeniem naczyń krwionośnych. Często jest ich więcej w określonym obszarze lub są szersze niż zwykle.

Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z pediatrą. Lekarz będzie w stanie Ci powiedzieć, czy te znamiona wymagają dalszej analizy, czy też nie. Tylko w pojedynczych przypadkach znamiona będą zbyt skomplikowane, aby postawić od razu diagnozę, bez dalszych badań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guadalajara, P. C. A. (2009). Manchas feas, buenas y malas. J Am Acad Dermatol, 61(1), 1-14.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.