Ćwiczenia stymulujące motorykę ogólną Twojego dziecka

Wszystkie dzieci są wyjątkowe i każde z nich ma swój własny rytm rozwoju. Poznaj ćwiczenia stymulujące motorykę całkowitą dzieci.
Ćwiczenia stymulujące motorykę ogólną Twojego dziecka

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2022

Ćwiczenia stymulujące motorykę ogólną dziecka są częścią opieki i uwagi, jaką rodzice mu poświęcają. Poprzez zabawy uświadamiają sobie, jakie mięśnie uczestniczą w rozwoju psychomotorycznym i neurologicznym.

Rutyny, które obejmują ćwiczenia z piłkami, grzechotkami i określonymi ruchami, stymulują zręczność ramion, rąk i nóg, a także koordynację ręka-oko. Niemowlęta rodzą się przygotowane do nauki we własnym tempie i rytmie.

Jednak ćwiczenia stymulujące korzystnie wpływają na rozwój fizyczny i afektywny. Później znajduje to odzwierciedlenie w dobrych wynikach w nauce. Motoryka duża, w przeciwieństwie do motoryki małej, wzmacniają nogi, tułów i ramiona, co pomaga nam rozwinąć równowagę podczas siedzenia, stania i raczkowania.

Ogólna motoryka — ćwiczenia stymulujące

Zdolności motoryczne to zdolność rozwijana przez dzieci do wykonywania ruchów kilkoma grupami mięśni. Pomagają ciału wykonywać wiele ogólnych ruchów w skoordynowany sposób. Za każdym razem, gdy to robimy, uzyskujemy lepszą kontrolę równowagi i zmiany pozycji.

Chociaż motoryka duża jest bardziej zauważalna ze względu na ciało i obszar, z którym się wiąże, to motoryka mała jest jej uzupełnieniem. Zasadniczo, jak zobaczysz poniżej, jest to grupa mięśni, która pozwala nam wykonywać szeroki zakres ruchów, które udoskonalają palce, oczy i język.

Ruch głowy

Noworodki mogą przesuwać głowę na bok, ale nie mogą kontrolować szyi i będą potrzebowały wsparcia, aby je podnieść. Oczy są jedną z pierwszych części ciała, którą dziecko może poruszać.

W rzeczywistości stymulacja dźwiękowa głosem lub innymi dźwiękami może spowodować, że dziecko poruszy głową i skieruje wzrok na źródło dźwięku. Podczas drugiego miesiąca, leżąc na brzuchu, będą w stanie podnieść głowę, a tym bardziej, jeśli pojawi się bodziec.

Matka trzyma główkę dziecka
Niemowlęta poruszają głową stosownie do odbieranych bodźców zewnętrznych.

Ramiona

W drugim miesiącu dziecko potrząsa ramionami, jeśli jest podekscytowane. Odnosi się to do dużej motoryki, ale widzimy również, jak stają się ciekawe własnych rąk. Po wielu próbach, w końcu udaje im się przyłożyć ręce do ust i ssać. Na początku będzie to pięść, ale w pewnym momencie będą to palce.

W trzecim miesiącu dziecko będzie kopać tak mocno, że będzie w stanie się odwrócić. Dlatego pozostawienie dziecka bez opieki na przewijaku lub łóżku stanowi ryzyko.

Aby to zrobić, dzieci tworzą integrację sensomotoryczną części ciała, które ze sobą współpracują. Na przykład przygotowują się do ruchu w kierunku obiektu, promienia światła lub ramion matki. Ich duże zdolności motoryczne dają im impuls, który poprzez zmysł przedsionkowy uzupełniają oczy i ręce.

Podążanie za obiektem

Ten ruch wykorzystuje wszystkie powyższe elementy: kontrolę szyi, używanie ramion i obracanie ciała na czworakach w kierunku atrakcyjnego elementu na linii oczu.

Jeśli dziecko dotrze do tego obiektu, na pewno weźmie go w swoje ręce, a ukończywszy osiem miesięcy będzie mogło usiąść, aby go zbadać. Gdy jest wystarczająco zainteresowane, aktywuj oczy, usta, język, dziąsła i zęby, które na tym etapie odpowiadają za ocenę i rozpoznawanie świata.

Łapanie piłki

Wszystkie skomplikowane procesy, które możemy sobie wyobrazić, zachodzą podczas łapania piłki. Ta umiejętność zaczyna pojawiać się u dzieci w wieku 24 miesięcy. Utrzymanie równowagi z wyciągniętymi ramionami, a następnie złapanie piłki wymaga planowania motorycznego, koordynacji ręka-oko i dwustronnego myślenia.

Ćwiczenia stymulujące motorykę dużą

Ćwiczenia warto wykonywać w muzycznym, zabawnym i radosnym otoczeniu, które powinieneś odzwierciedlać swoim wyrazem twarzy. Każde osiągnięcie powinno być uczczone i oklaskiwane.

Zdolności motoryczne brutto: Od 0 do 3 miesięcy

1. Leżąc na plecach, pozwól dziecku trzymać się palców i powoli podnosić do pozycji siedzącej na kilka sekund. Następnie upewnij się, że ponownie się położy. Nie jest dobrym pomysłem trzymanie go w pozycji siedzącej. Po dwóch miesiącach wykonując to ćwiczenie spróbuje kontrolować swoją głowę.

2. W tej samej pozycji, gdy dziecko leży na plecach, przyłóż rączki do klatki piersiowej na kilka sekund, a następnie wyprostuj. Ta rutyna sprzyja oddychaniu i wzmacnia kończyny górne.

3. Połóż dziecko na brzuchu i oprzyj brodę na twoich ramionach. Lub po prostu umieść je w tej pozycji. Oba sposoby pomagają wzmocnić mięśnie szyi i ramion.

4. Po trzech miesiącach połóż dziecko na plecach i zadzwoń dzwonkiem po przeciwnej stronie, na którą patrzyło. Dziecko powinno odwrócić głowę w poszukiwaniu źródła dźwięku.

Zdolności motoryczne brutto: od 4 do 7 miesięcy

5. Połóż dziecko na brzuszku i daj mu bodziec, który sprawi, że podniesie głowę. Będzie próbować pomagać sobie rękoma i podtrzymywać się na nich.

6. Teraz zobaczymy, że jedno z ćwiczeń stymulujących motorykę dużą dziecka polega na ułożeniu go na plecach, przytrzymaniu jego palców i podniesieniu ich do góry. Na tym etapie będą podpierać głowę. Od 5 miesiąca będzie mogło siedzieć z niewielkim podparciem, a od szóstego roku będzie mogło to robić samodzielnie przez kilka sekund.

Kiedy będzie mogło siedzieć bez pomocy, będzie próbowało poruszać się samodzielnie. Aby je zmotywować, spróbuj je zachęcić do sięgania do interesujących ich przedmiotów. Po sześciu miesiącach, gdy upuścisz metalowy przedmiot, spojrzy na niego.

Zdolności motoryczne brutto: Od 8 miesięcy do 1 roku

7. Nadszedł czas na stawianie pierwszych kroków! Sugerujemy, abyś położył dziecko przed sobą, złapał je za ręce i podnosił, aż stanie. Następnie przesuń jedno ramię do przodu, a potem drugie.

8. W tym okresie będzie próbowało wstać, gdy będzie wspierane. Jego kręgosłup musi być bardziej elastyczny. Możesz więc trzymać je za nogi i całkowicie podnosić na około dwie lub trzy sekundy. W przypadku nóg połóż je na plecach, chwyć za kostki i poruszaj tak, aby wykonały rowerek.

Pierwsze kroki dziecka
Pierwsze kroki dziecka to osiągnięcie, którym może cieszyć się cała rodzina!

Od 1 roku

9. Równowaga jest niezbędna na tym intensywnym etapie. Jedno ćwiczenie polega na zapraszaniu dziecka do zbierania zabawek z podłogi, z wyzwaniem schylania się i wstawania z przedmiotem w dłoniach.

10. Innym ciekawym ćwiczeniem jest toczenie piłki. Chodzi tu o to, że otrzymuje ją, obserwuje, jak się toczy, samo ją toczy i podąża za nią swoim ciałem i spojrzeniem. Interaktywny cykl kończy się złapaniem jej i rzuceniem.

Ćwiczenia stymulujące — podsumowanie

Ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego. Każde dziecko jest wyjątkowe i każde ma własne ramy czasowe do nauki. Upewnij się po prostu, że dziecko jest szczęśliwe i zdrowe.

Wreszcie, nie spiesz się z nauką chodzenia z urządzeniami takimi jak chodzik. Lepiej pozwolić, by dziecko raczkowało. Trzymaj je na podłodze tak długo, jak to możliwe i pozwól mu odkrywać jego rodzinne terytorium. Czołganie się pomoże mu rozwinąć umiejętności niezbędne do utrzymania ogólnej równowagi ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.