Czemu niemowlęta przyglądają się różnym rzeczom?

Czemu niemowlęta przyglądają się różnym rzeczom?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Niemowlęta przyglądają się różnym rzeczom, aby je zrozumieć. Ich pamięć pracuje, aby później zinternalizować informacje w ich mózgu. Dowiedz się więcej na ten temat czytając dzisiejszy artykuł.

Dla niemowląt świat jest całkowicie nowym miejscem, które odkrywają za pomocą swoich zmysłów. Niemowlęta przyglądają się danej osobie lub przedmiotowi ponieważ porusza się, tańczy, jest jasny lub zmienia się przed ich oczami.

Podążają za nim swoimi oczami, póki nie pojawi się przed nimi jakiś inny fascynujący obiekt. Przedmioty, które są normalne dla dorosłych, okazują się być niezwykle ciekawe dla dzieci.

Kiedy ich oczom ukazuje się cień lub światło, zaczynają się mu przypatrywać. Dorośli zdołali już przyswoić takie wrażenia i włączyć je do swojego repertuaru, przez co zaskakuje ich już niewiele rzeczy. Ale dla niemowląt kolorowa karuzela zawieszona nad ich kołyską może stać się całym światem.

Maluchy są jak gąbki. “Wchłaniają” rzeczywistość i tworzą powiązania. Niezliczone wrażenia kształtują ich emocjonalne, cielesne i ruchowe odpowiedzi, które od momentu narodzin wykorzystują w celu wchodzenia w interakcje z innymi.

Hiszpański Związek Pediatrów stworzył “Praktyczny przewodnik dla rodziców”, który może okazać się pomocny na tym etapie intensywnego uczenia się.

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Mózgi dzieci są niezwykle plastyczne. Ekspertom udało się niedawno zrozumieć umiejętność przystosowywania się komórek nerwowych do ich otoczenia. Łącząc się z innymi neuronami, rozpoznają je za pomocą swoich zmysłów bez uciekania się do używania słów.

Dzieci rodzą się z niesamowitą umiejętnością uczenia się. Rozwój ich wzroku łączy się z ich rozwojem ruchowym i neurologicznym. Podczas trzech pierwszych miesięcy swojego życia niemowlęta przyglądają się, wpatrują i podążają wzrokiem za światłami lub przedmiotami, które znajdą się w ich polu widzenia.

Od trzeciego do piątego miesiąca życia widzą swoje ręce, bawią się nimi i bawią się otaczającymi je zabawkami. Od 9. do 12. miesiąca życia dotykają przedmiotów, które rozpoznają, i bawią się nimi. Siatkówka dojrzewa od 6. do 11. miesiąca życia. Od 3. do 6. roku życia możliwości wzrokowe dzieci dojrzewają.

Dziecko z klockiem w ustach
Niemowlęta odkrywają świat, który jest dla nich całkowicie nowy, dlatego też cały czas są poddawane stymulacji.

Może Cię również zainteresować: W łonie matki – szczęśliwe dziecko przed porodem

Dlaczego niemowlęta przyglądają się czemuś lub komuś?

Niemowlęta przyglądają się czemuś, ponieważ ich uwagę przyciąga ruch. Dynamikę neuronalną niemowląt można porównać jedynie z plastycznością świata, który pojawia się przed ich oczami.

Przedmioty, które się poruszają

Poruszające się przedmioty są bardzo interesujące dla niemowląt. Eksperci polecają używać głównie komórek w celu stymulowania niemowląt.

Upewnij się, że przedmioty, które umieszczasz przed dzieckiem znajdują się przed nim i blisko niego, poruszając się w półkolu, ale nie za szybko. Chodzi o to, aby zaangażować jego wzrok, wykorzystując ruchliwość gałki ocznej, która odgrywa kluczową rolę w rozwoju wzroku.

Lśniące przedmioty lub takie, które się świecą

Plamy światła i cienie również przyciągają wzrok dzieci. Koncentrują one swój wzrok na konturach kształtów i sylwetkach, ponieważ nie wywołują one dyskomfortu wzrokowego ani podrażnień.

Niemowlęta uwielbiają detale, które obserwują z zainteresowaniem oraz dotykają swoimi dłońmi i placami. Na przykład wąsy i broda tatusia mogą niezwykle zaciekawić malucha.

Niemowlęta interesują się kolorami

Żywe kolory oraz czarno-białe kontrasty przyciągają wzrok niemowląt. Jednak upewnij się, że nie przesadzisz ze stymulacją dziecka, ponieważ możesz je wyczerpać.

Jeśli Twoje dziecko jest zmęczone, zacznie nagle zmieniać swój wzrok. Puszczanie cichej muzyki w pokoju może towarzyszyć synestezji kolorów, tekstur oraz kształtów.

Kiedy przedmioty i twarze są harmonijne

Eksperci są przekonani, że niemowlęta przyglądają się “pięknym” twarzom. Jednak musisz pamiętać, że nie są świadome akceptowalnych społecznie kanonów piękna. Dlatego też uważamy, że fascynują je delikatne, harmonijne, zaokrąglone i pełne kształty.

Znane twarze, w których rozpoznają same siebie, sprawiają, że odczuwają bezpieczeństwo, wygodę i czują się chronione.

Kiedy możesz mieć powody do niepokoju

Fakt, że dziecko przygląda się czemuś, nie stanowi zbyt dużego problemu; pojawia się on, gdy maluch patrzy się pusto w dany punkt i nie wchodzi w interakcje ze swoimi opiekunami. Chociaż każde dziecko rozwija się w swoim tempie, to musisz zwracać uwagę na następujące oznaki:

  • Jeśli Twoje dwumiesięczne dziecko nie patrzy na osobę, która patrzy na nie. Badania wykazały, że to wczesna oznaka autyzmu.
  • Jeżeli Twoje dziecko w wieku od trzeciego do czwartego miesiąca nie podąża wzrokiem za przedmiotami, które poruszają się obok niego i nie uśmiecha się do osób, które chcą nawiązać z nim kontakt wzrokowy.
  • I w końcu, jeśli Twoje sześciomiesięczne dziecko nie próbuje chwytać przedmiotów, która znajdują się w jego zasięgu lub nie okazuje czułości swoim opiekunom.

Takim oznakom będą z pewnością towarzyszyły inne, takie jak problemy z rozwojem psychomotorycznym, problemy językowe lub zaburzenia neurologiczne.

Jak możesz wspomóc rozwój wzrokowy swojego dziecka

Mama przytulająca dziecko
Więź dziecka z jego opiekunami stanowi klucz do zrozumienia tego, czy występują u niego problemy ze wzrokiem czy też nie. Większość dzieci przygląda się swoim rodzicom.

Stymulacja wzrokowa polega na podkreślaniu tego, co chcesz, aby zobaczyło, poczuło i zapamiętało Twoje dziecko. Kolory, ruchy i kształty wspomagają rozwój percepcyjny dziecka oraz pomagają mu przystosować się do jego otoczenia.

Dzieci aktywnie odkrywają nowe rzeczy. Mechanizmy skojarzeniowe pozwalają im łączyć przedmioty, wrażenia lub ludzi z różnymi konceptami. Na przykład opiekę, jedzenie, ochronę, czułość, odpoczynek, wygodę i satysfakcję.

Musisz mieć świadomość tego, że neurony lustrzane to mechanizm neurofizjologiczny, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju wzrokowym dzieci. Są niezwykle istotne podczas podejmowania działania, rozumienia i naśladowania.

Okazuje się, że już na siedem godzin po narodzinach noworodek okazuje zainteresowanie twarzą swojej mamy i szybko zacznie naśladować wyrazy twarzy swoich opiekunów.

Właśnie dlatego gdy niemowlęta przyglądają się temu, co robi ktoś, kto znajduje się przed nimi, uważają, że to one same wykonują te działania.

Kolejny proces, o którym nie możemy zapomnieć, to rozwój pamięci nieuświadomionej, która pojawia się, gdy dziecko ma około półtora roku. Pozwala im ona nieświadomie zapamiętywać i przechowywać informacje.

Przechowują doświadczenia zachowania i emocji, które wyrażają jego opiekunowie lub wywołują podczas zabawy albo określonej sytuacji.

To ekscytujące, gdy Twoje dziecko Ci się przygląda!

Kiedy Twoje dziecko Ci się przygląda, zapewne czujesz się niesamowicie. Podczas tego niesamowitego momentu Wasze oczy wpatrują się w siebie i przekazujecie sobie intencje oraz informacje. Komunikujecie się ze sobą.

Od tej chwili opiekun przekonuje się, że może pokazać dziecku wiele rzeczy. To pomaga maluchowi zacząć pracę nad budowaniem własnej osobowości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.