Robot odkurzający: zalety i wady

Robot odkurzający jest przykładem postępu technologicznego w dziedzinie robotyki. Jedno z najbardziej imponujących zjawisk ostatnich dziesięcioleci.
Robot odkurzający: zalety i wady

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2023

Robot odkurzający jest jednym z pierwszych urządzeń automatycznych, które wtargnęły do naszych do domów. Jak być może już wiesz, ludzie myśleli o tym od jakiegoś czasu. Ta technologia z pewnością może uprościć codzienne zadania. 

Jego użycie staje się coraz bardziej powszechne i dostępne są już modele na każdą kieszeń. Jednak warto poznać jego zalety i wady, zanim zdecydujesz się na zakup.

Nie ma wątpliwości, że automatyzacja, mniejsze obciążenie pracą i oszczędność czasu bardzo pomagają w wykonywaniu codziennych zadań. Jednak, jak każde urządzenie gospodarstwa domowego, robot odkurzający ma pewne wady, które również należy wziąć pod uwagę .

Co to jest robot odkurzający i jak działa?

Jest to urządzenie, na ogół o okrągłym kształcie lub imitujące literę „D”, które samodzielnie wykonuje zasysanie brudu z podłóg. Dzięki wewnętrznemu akumulatorowi, poza ładowaniem nie jest zależny od instalacji elektrycznej. Posiada również zintegrowane programy czyszczące, co pozwala mu działać niezależnie.

Jego skuteczność opiera się na wewnętrznych czujnikach, które identyfikują obszary nawigacyjne, przeszkody i powierzchnie. Zwykle ma dwie szczotki, szczotkę boczną i szczotkę obrotową. W zależności od modelu obracające się szczotki mogą dotrzeć nawet do skomplikowanych narożników. Ponadto im bardziej zaawansowana jest ich technologia, tym bardziej można nimi sterować za pomocą aplikacji na smartfony.

Najnowsze modele są wyposażone w sztuczną inteligencję, dzięki której są skuteczniejsze w identyfikowaniu powierzchni i przeszkód. Mogą mieć również zintegrowaną funkcję szorowania. Choć nie są jeszcze w stanie przeprowadzić gruntownego doczyszczania domu, to urządzenia te cieszą się coraz większym powodzeniem ze względu na oszczędność czasu i energii elektrycznej.

Rozwój odkurzaczy automatycznych

Elektryczne czyszczenie powierzchni rozpoczęło się na początku XX wieku wraz z pojawieniem się pierwszych odkurzaczy. Początkowo wynalazcy chcieli, aby były przeznaczone do użytku przemysłowego, ale obecnie urządzenia te zaliczają się do sprzętu gospodarstwa domowego.

W latach 80. postęp technologiczny umożliwił wymyślenie autonomicznych modeli. Pierwszym tego typu urządzeniem jest Trilobite producenta Electrolux, wprowadzony na rynek w 1996 roku. Prawdziwy sukces komercyjny osiągnął jednak Roomba firmy iRobot, wprowadzony na rynek w 2002 roku.

Od tego momentu rozpoczęła się rywalizacja między różnymi producentami i modelami. Pierwsze prototypy popełniały liczne błędy w rozpoznawaniu przeszkód, więc często zdarzało się wpadanie na ściany, kolumny czy spadanie ze schodów.

Wraz z postępującymi ulepszeniami i wprowadzeniem wersji bardziej dostępnych dla wszystkich budżetów, robot odkurzający stał się urządzeniem gospodarstwa domowego wybieranym przez tysiące użytkowników na całym świecie. Według danych opublikowanych przez Międzynarodową Federację Robotyki, sprzedaż tych urządzeń do użytku domowego wzrosła w 2020 roku o 5%.

Aspiradora konwencjonalna.
Rynek dostępnych odkurzaczy jest ogromny i dziś możesz wybierać różne modele zarówno odkurzaczy tradycyjnych jak i robotów.

Jakie zalety ma robot odkurzający

Autonomiczne odkurzacze mają wiele zalet, jakie wyobrażano sobie w prototypach z przeszłości. Dziś są one rzeczywistością, którą wielu ludzi wybiera, aby ułatwić sobie codzienne zadania.

Oszczędność czasu i wysiłku

Najbardziej oczywistą zaletą tego urządzenia i powodem, dla którego jest obecne w tysiącach domów, jest oszczędność czasu na sprzątanie. Chociaż nie wykonuje głębokiej dezynfekcji, jest bardzo przydatne do codziennego zamiatania i pochłaniania kurzu.

Niektóre modele obejmują nawet szorowanie i są skuteczne w przypadku sierści zwierząt. Badanie opublikowane w Journal of Environmental Health podkreśliło nawet wyższą skuteczność tych urządzeń w porównaniu z czyszczeniem ręcznym pod względem pozostałości brudu.

Niższe zużycie energii

Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia te zużywają mniej prądu niż zwykłe odkurzacze. Możliwe, że ich zakup oznacza wyższą inwestycję, ale jest to rekompensowane późniejszą optymalizacją zużycia energii elektrycznej .

Jednakże, jeśli robot odkurzający jest używany w celu uzupełnienia, a nie zastąpienia konwencjonalnych odkurzaczy, ogólne zużycie w gospodarstwie domowym wzrasta. Wskazuje na to badanie opublikowane w czasopiśmie Science.

Autonomia

Urządzenie można aktywować, aby uruchomiło program czyszczenia podczas wykonywania innych zadań. Odkurzacz automatyczny jest również w stanie wykryć, kiedy bateria jest słaba. W takim przypadku automatycznie wraca do bazy ładującej i po naładowaniu kontynuuje zaprogramowane zadanie.

Robot odkurzający dopasowuje się do różnych powierzchni

Odkurzacze automatyczne są zaprogramowane tak, aby usuwały jak najwięcej kurzu, roztoczy i innych alergenów, które krążą po różnych powierzchniach w domu. W tym momencie najbardziej są wydajne te, które zawierają filtr HEPA.

Ponadto rozpoznają różne tekstury, takie jak dywany, ceramika czy drewno. W ten sposób autonomicznie zwiększają lub zmniejszają swoją moc, w zależności od trudności.

Dzięki tym możliwości są przydatne zarówno w środowisku wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Dzięki stopniowemu ulepszaniu modeli są coraz bardziej inteligentne w wykrywaniu i unikaniu różnych przeszkód w obwodzie czyszczącym. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Science and Technology.

Łatwość użytkowania i kontroli

Obsługa tych urządzeń gospodarstwa domowego jest bardzo prosta. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami producenta, aby szybko nauczyć się ich funkcji. Po skonfigurowaniu mają różne opcje aktywacji.

Oprócz ręcznego sterowania, niektóre urządzenia można pilotować za pomocą aplikacji mobilnej lub za pomocą sterowania bezprzewodowego. Możesz nawet kupić modele, które są kompatybilne z asystentami głosowymi, takimi jak Siri, Alexa czy Asystent Google.

Robot odkurzający jest wygodny w przechowywaniu

Kolejną zaletą robota odkurzającego w porównaniu ze zwykłymi odkurzaczami są jego niewielkie rozmiary. Ten stan sprawia, że można go wygodnie przechowywać w szafie lub pod łóżkiem, co jest nie do pomyślenia w przypadku starych maszyn czyszczących. Ponadto może dotrzeć do narożników, do których inne urządzenia mają bardzo trudny dostęp.

Aspiradora robota.
Niewielkie rozmiary tych urządzeń sprawiają, że idealnie nadają się do małych domów lub mieszkań, w których nie ma miejsca na przechowywanie.

Wady robota odkurzającego

Pomimo wielu zalet żadne urządzenie gospodarstwa domowego nie jest idealne. Odkurzacze automatyczne mają pewne wady, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie:

  • Inwestycja: generalnie są droższe niż zwykłe odkurzacze. Ale możesz odzyskać inwestycję w oszczędności energii.
  • Płyny: większość modeli nie wchłania płynów.
  • Dźwięk: jego hałas może być denerwujący. Istnieje jednak możliwość zaprogramowania go do czyszczenia, gdy nikogo nie ma w domu.
  • Konserwacja: aby urządzenie działało optymalnie, konieczne jest wykonanie pewnych czynności konserwacyjnych. Najważniejsza jest wymiana filtra i czyszczenie szczotek. I musisz często opróżniać zbiornik.

Czy korzystanie z robota odkurzającego jest wygodne?

Decyzja o zakupie zależy od kilku czynników, takich jak wielkość pomieszczeń, dostępność zakamarków, a przede wszystkim budżet. Ogólnie robot odkurzający jest bardzo skuteczny. Szczególnie w domach z przestrzeniami, do których dostęp jest utrudniony przy użyciu zwykłych odkurzaczy. Również w miejscach, w których przebywają zwierzęta domowe, ponieważ częste zautomatyzowane czyszczenie pomaga utrzymać powierzchnie wolne od sierści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrade Salazar MT, Bastidas Chalan RV, Benavides Astudillo DE, Núñez Agurto AD. Propuesta de prototipo de robot aspiradora de bajo costo y alta tecnología aplicado a procesos de limpieza de baja escala. cyt [Internet]. 30 de junio de 2020 [citado 8 de enero de 2023];13(1):105-12. Disponible en: https://revistas.uteq.edu.ec/index.php/cyt/article/view/358
  • Asafa, TB, Afonja, TM, Olaniyan, EA y Alade, HO (2018). Desarrollo de un robot aspirador. Revista de ingeniería de Alexandria , 57 (4), 2911–2920. https://doi.org/10.1016/j.aej.2018.07.005
  • Larissa Nicholls, Yolande Strengers, Robotic vacuum cleaners save energy? Raising cleanliness conventions and energy demand in Australian households with smart home technologies, Energy Research & Social Science, Volume 50, 2019, Pages 73-81. Available in: https://doi.org/10.1016/j.erss.2018.11.019
  • Polonini, Hudson et al. “Efficacy of an Automated Robotic Cleaning Device for Compounding Pharmacies.” International journal of pharmaceutical compounding vol. 24,5 (2020): 426-433. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32886642/
  • Smestad, Lisa et al. “Machine Versus Man: Can Robotic Mops Clean to Lead Safety Standards?.” Journal of environmental health vol. 79,2 (2016): 8-12. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29115806/
  • Vaussard, Florian & Fink, Julia & Bauwens, Valérie & Retornaz, Philippe & Hamel, David & Dillenbourg, Pierre & Mondada, Francesco. (2013). Lessons Learned from Robotic Vacuum Cleaners Entering in the Home Ecosystem. Robotics and Autonomous Systems. 62. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0921889013001899?via%3Dihub#preview-section-snippets

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.