Czym jest agorafobia? Zaburzenie lękowe, na które cierpi Zac Efron

Seria wydarzeń, które nastąpiły w ciągu ostatnich 4 lat życia Zaca Efrona, doprowadziła go do agorafobii. Na jakie objawy cierpi? Opowiemy ci wszystko o tym stanie.
Czym jest agorafobia? Zaburzenie lękowe, na które cierpi Zac Efron
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2022

W swoich ostatnich wypowiedziach na temat swojej agorafobii Zac Efron ujawnił szczegóły dotyczące niektórych jego zachowań. Wielokrotnie widywano go, jak szybko wycofuje się z tłumu ludzi i opuszcza wydarzenia, w których uczestniczy ze względu na obowiązki aktorskie.

Ponadto padł ostatnio ofiarą ostrej krytyki za rzekomą operację plastyczną, która zbytnio zmieniła jego twarz. Opóźnienie w reakcji aktora zwiększyło spekulacje.

Okazało się, że w rzeczywistości złamał szczękę i był na rehabilitacji. Ale jaki był powód, dla którego jego wyjaśnienia nie pojawiły się na czas, aby powstrzymać plotki? Otóż z powodu agorafobii, na którą cierpi Zac Efron, bardzo rzadko loguje się do mediów społecznościowych. O komentarzach, które pojawiły się w Internecie, dowiedział się w rozmowie telefonicznej od matki.

Zac Efron mówi o swojej agorafobii

Najbardziej godne uwagi wypowiedzi aktora w jego ostatnim wywiadzie były następujące:

„Po prostu nie wychodzę. Duże grupy ludzi wywołują u mnie agorafobię”. – Zac Efron

Teoretycznie problemy zaczęły się po jego fizycznym przygotowaniu i nakręceniu filmu Słoneczny patrol. Aby zachować formę i pokazać wyrzeźbioną sylwetkę, Kalifornijczyk musiał się poddać surowym i wymagającym zajęciom sportowym.

W trakcie przygotowania fizycznego aktor doznał różnych kontuzji. Zerwał więzadło krzyżowe przednie w jednym z kolan, zwichnął bark, złamał jeden z nadgarstków i cierpiał też na powtarzające się bóle pleców.

Doświadczenie Baywatch wyraźnie go więc naznaczyło. Poczuł zmęczenie, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczył i chciał przerwać zdjęcia, aby dojść do siebie. Jednak ta przerwa nastąpiła dopiero po wybuchu pandemii.

Kiedy wprowadzono ograniczenia z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19, aktor przebywał w małym nadmorskim miasteczku w Australii: Byron Bay. Tam, w miejscu liczącym mniej niż 10 000 mieszkańców, zrelaksował się i zamienił ciężki trening na mniej wyczerpujące zajęcia.

agorafobia Zac Efron plaża
Byron Bay to nadmorskie miasto w Australii. Jest małe, a ograniczenia związane z pandemią zmniejszyły przepływ ludzi, ponieważ turystyka została zakazana.

Rana na twarzy

Uszkodzenie szczęki miało miejsce w Australii. Wbiegając do swojego domu na wybrzeżu, aktor potknął się i w coś uderzył. Na kilka chwil stracił przytomność.

Kiedy się obudziłem, zauważyłem, że kość podbródka zwisa mi z twarzy. – Zac Efron

Jego twarz całkowicie się zmieniła. Jego mięśnie żwaczy zrosły się, aby zrekompensować brak wystarczającej mechaniki w szczęce. To doprowadziło do przerostu mięśni twarzy, który dał efekt jak kiepska operacja plastyczna.

Ponieważ aktor przyzwyczaił się już do trzymania się z dala od sieci społecznościowych, internetu, mediów i grup ludzi, nigdy nie słyszał o memach, które o nim krążyły. Niektóre zdjęcia i video, które musiał zrobić ze względu na zobowiązania komercyjne, pokazywały go z powiększoną twarzą. Tymczasem internauci nie mieli dla niego litości, karykaturując jego twarz.

Dopiero telefon od matki uświadomił mu, co się dzieje. Potem przyszło publiczne wyjaśnienie, choć spóźnione. Dziś twarz artysty wróciła do normalności, wyzdrowiała i nie ma śladów złamania.

Czym jest agorafobia, na którą cierpi Zac Efron?

Możliwe, że wszystkie ostatnie traumatyczne przeżycia Zaca Efrona przyczyniły się do jego agorafobii. Jest to zaburzenie zdrowia psychicznego, które definiuje się jako irracjonalny lęk przed przebywaniem w miejscach, z których trudno byłoby uciec.

Oczywiście ta trudność tkwi jedynie w umyśle dotkniętej zaburzeniem osoby. Niektórzy ludzie cierpią na agorafobię z obawy przed przebywaniem pośród wielu ludzi. Dla innych problemem są mosty lub bardzo duże otwarte przestrzenie.

Bardzo często agorafobia dotyka osoby, które miały ataki paniki. Przeraża ich samo przebywanie w miejscach publicznych. A myślenie o możliwości nowego ataku bez otrzymania odpowiedniej pomocy lub zrobienia z siebie głupca wystarczy, aby zwiększyć ich niepokój.

Stopniowo ludzie z tym schorzeniem mają tendencję do zmiany swoich nawyków, unikając tłumów. Niektórzy nawet unikają wychodzenia z domu. Po zakazie wychodzenia w czasie pandemii liczba zdiagnozowanych przypadków tego zaburzenia wzrosła.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Gelotofobia: jak przezwyciężyć strach przed wyśmiewaniem

Czynniki ryzyka agorafobii

Dowody naukowe wskazują, że agorafobia pojawia się w młodym wieku, prawie zawsze przed 35 rokiem życia. Na przykład Zac Efron ma teraz 34 lata.

Początki tego zaburzenia występują również w dzieciństwie i wieku młodzieńczym. Według statystyk kobiety cierpią na nie częściej niż mężczyźni.

Za istotny czynnik ryzyka prowadzący do obrazu klinicznego uważa się stres. Ryzyko zwiększa się, jeśli dana osoba ma niespokojną osobowość. I oczywiście istnieje większe prawdopodobieństwo, gdy zdiagnozowano problemy psychiatryczne, takie jak depresja, inne fobie lub ataki paniki.

Ciężkie przypadki mogą prowadzić do opracowania przez pacjentów niezdrowych metod unikania. Nie mówimy tu tylko o odosobnieniu w domu i unikaniu kontaktów społecznych, ale o szkodliwych praktykach, takich jak nadmierne spożywanie alkoholu lub rekreacyjne używanie narkotyków.

W skrajnych przypadkach niektórzy ludzie nigdy więcej nie opuszczają swoich domów. Nowe zaplecze technologiczne pozwala na dokonywanie zakupów przez Internet, płacenie za usługi poprzez home banking i telepracę. W tym kontekście wydaje się, że jest to idealna wymówka, by agorafobik coraz bardziej się zamykał.

Kobieta uwięziona podczas pandemii
Przejście ogólnego odosobnienia trwającego prawie dwa lata i rozwój zdalnych technologii sprzyjały wzrostowi przypadków agorafobii.

Czy istnieje leczenie agorafobii, na którą cierpi Zac Efron?

Nie wiemy, czy kalifornijski aktor jest leczony psychiatrycznie. Leczenie zazwyczaj łączy techniki terapii poznawczo-behawioralnej z niektórymi lekami. Należą do nich:

  • Leki przeciwdepresyjne: Preferowane są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak sertralina lub fluoksetyna.
  • Leki przeciwlękowe: Na okresy zwiększonego niepokoju i stresu przepisuje się benzodiazepiny.

Grupy wsparcia to kolejna strategia realizowana dla osób z agorafobią. Mogą się tam dzielić swoimi doświadczeniami z ludźmi przeżywającymi ten sam strach przed tłumami i otwartą przestrzenią. To także okazja do nauki technik relaksacyjnych, które można zastosować w przypadku wykrycia pierwszych objawów napadu paniki.

Krótko mówiąc, agorafobia Zaca Efrona ujawniła znaczenie i wymiar stresu, którego tak często muszą doświadczać znani aktorzy. Radzenie sobie z ciągłym żądaniem poświęcania uwagi fanom i żądaniami mediów nie zawsze jest łatwym zadaniem. Leczenie artysty polega więc także na odkrywaniu siebie na nowo w tym nowym kontekście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sandín, Bonifacio, et al. “Sucesos vitales estresantes y trastornos de pánico: relación con el inicio del trastorno, la gravedad clínica y la agorafobia.” (2006).
  • Mitrasinovic, Miodrag. “Agoraphobia: New York City Public Space in the Time of COVID-19.” The Journal of Public Space 5.3 (2020): 83-90.
  • Tibi, Lee, et al. “An admixture analysis of age of onset in agoraphobia.” Journal of affective disorders 180 (2015): 112-115.
  • Martin, Patrick. “The epidemiology of anxiety disorders: a review.” Dialogues in clinical neuroscience (2022).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.