Co to jest abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha?

Co to jest abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha?

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca, 2021

Abdominoplastyka, czyli operacja mięśni ściany brzucha, to zabieg chirurgiczny. Spełnia nie tylko funkcje estetyczne – wykonywany bywa również jako element leczenia. Największe korzyści z jego wykonania odnoszą zazwyczaj osoby, które przeszły przez proces znacznej utraty wagi. Dowiedz się dokładnie, co to jest abdominoplastyka.

Abdominoplastyka, czyli operacja mięśni ściany brzucha, to zabieg medyczny, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Chociaż większość ludzi uważa, że zabieg ten przyczynia się do utraty wagi, nie jest to prawdą.

Ten zabieg chirurgiczny znamy również jako chirurgię plastyczną brzucha. Polega na usunięciu nadmiaru skóry z tej części ciała, co zwykle jest konieczne u osób, które doświadczyły nagłych zmian wagi.

Oprócz usuwania nadmiaru zwiotczałej skóry, abdominoplastyka może służyć do usunięcia części tłuszczu brzusznego. Stosuje się ją nawet do korekcji mięśni brzucha, które również mogą być bardziej zwiotczałe niż normalnie.

To obecnie jedna z najbardziej pożądanych operacji. Wpływa nie tylko na wygląd estetyczny, ale także poprawia poczucie własnej wartości.

Właśnie dlatego w tym artykule wyjaśnimy, co to jest abdominoplastyka i dlaczego jest wykonywana.

Co to jest abdominoplastyka?

Kiedy doświadczamy nagłych zmian wagi – zarówno znacznego wzrostu, jak i ubytku kilogramów – z powodu nadmiernego rozciągania stan naszej skóry może ulec zmianie. Sprawia to, że traci ona elastyczność i nie odzyskuje naturalnego kształtu, a brzuch staje się wiotki i rozciągnięty.

Operacja mięśni ściany brzucha polega na usunięciu nadmiaru skóry w celu uzyskania bardziej płaskiego i jędrniejszego brzucha. Ponadto koryguje również nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej i wiotkość mięśni, która towarzyszy opisywanym zmianom.

Istnieją różne rodzaje plastyki brzusznej, wśród których wyróżnić można operacje tradycyjne i mini abdominoplastykę. Tradycyjna plastyka brzucha wymaga znieczulenia ogólnego i kilkudniowego pobytu w szpitalu. Trwa od 2 do 6 godzin i zakłada większe nacięcie.

Natomiast miniabdominoplastykę lekarze wykonują, gdy leczenia wymaga tylko obszar poniżej pępka. To prostsza i krótsza procedura. Nacięcie jest mniejsze, podobnie jak czas rekonwalescencji. Rekonwalescencja jest ponadto krótsza i łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnej operacji mięśni ściany brzucha.

Tłuszcz na brzuchu
Brzuch, który pozostaje zwiotczały po nagłej zmianie wagi, można zoperować za pomocą plastyki brzucha.

Dla kogo jest plastyka brzucha?

Chociaż uważa się, że abdominoplastyka to zabieg, który pomaga w utracie wagi, nie jest to jej główny cel. W rzeczywistości wykonuje się ją u osób szczupłych, ale z nadmiarem skóry w okolicy brzucha. Kolejnym wskazaniem jest sytuacja, gdy występuje nadmiar tłuszczu, którego nie poprawia dieta lub ćwiczenia.

Pierwszymi kandydatkami do tej operacji są kobiety, które przeszły przez kilka ciąż i porodów. Dlaczego? Ponieważ czasami po kilku ciążach skóra i mięśnie brzucha nie odzyskują swojego pierwotnego kształtu.

Jednakże po wykonaniu tego zabiegu kobieta nie powinna ponownie zachodzić w ciążę. Jeśli skóra i mięśnie, które się rozdęły, zostaną skorygowane, w przypadku nowej ciąży mogą one ponownie zbytnio się rozciągnąć, w związku z czym operacja nie ma sensu.

Inną grupą, która może odnieść korzyści z abdominoplastyki, są osoby z otyłością, które straciły na wadze. W takich przypadkach skóra często zwisa i sama może ważyć kilka dodatkowych kilogramów.

Duży brzuch

To może Cię zainteresować: Nadwaga? Pokonaj ją na zawsze

Co należy wziąć pod uwagę?

Abdominoplastyka to procedura medyczna, która okazuje się bardzo przydatna. W końcu, oprócz rozwiązania problemu estetycznego, w szczególności może przyczynić się do poprawy samooceny danej osoby. Poprawi również komfort życia, jako że duży nadmiar skóry może być sporym obciążeniem.

Nie możemy jednak zapomnieć, że to zabieg chirurgiczny. Dlatego nie jest pozbawiony ryzyka. Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że pozostała blizna z pewnością będzie bardzo widoczna. To duże nacięcie, które może zmienić położenie pępka.

Ponadto, jak w przypadku każdego innego zabiegu chirurgicznego, istnieje ryzyko infekcji lub słabego gojenia. Także stosowanie znieczulenia niesie za sobą ryzyko. Co więcej, zachodzi  możliwość zmiany wrażliwości zoperowanego obszaru.

Wreszcie, ważne jest, aby wiedzieć, że przed wykonaniem abdominoplastyki najlepiej utrzymać stałą wagę przez co najmniej sześć miesięcy. Kiedy już dokładnie zgłębisz ten temat, Twój lekarz powinien pomóc Ci w podjęciu rozsądnej decyzji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.