Czy usuwanie pleśni z jedzenia jest bezpieczne?

Niektórzy ludzie mają zwyczaj usuwania pleśni z jedzenia, aby spożyć resztę. Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, że może to prowadzić do zatrucia lub choroby. Więcej na ten temat powiemy tutaj.
Czy usuwanie pleśni z jedzenia jest bezpieczne?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 31 grudnia, 2022

Powszechnym zwyczajem jest usuwanie pleśni z jedzenia i spożywanie nienaruszonej części, ale z pewnością wiąże się to z poważnym ryzykiem. Usunięcie spleśniałych części nie gwarantuje usunięcia toksyn obecnych w produkcie. Dlatego mogą wywołać chorobę lub zatrucie.

Po usunięciu zanieczyszczonej części można spożywać tylko twarde i suche pokarmy. Jednak w tej sytuacji należy całkowicie odrzucić miękkie i wilgotne produkty.

Dlatego nigdy nie należy jeść dżemów, suszonych owoców, miękkich owoców, serów, chleba i ciastek, na których rozwinęła się pleśń. Można natomiast jeść wędliny, twarde owoce i warzywa.

Bez względu na wszystko, w razie wątpliwości najlepiej wyrzucić produkt, ponieważ mykotoksyny mogły przedostać się do wnętrza i spowodować zatrucie.

Zatrucia spowodowane pleśnią lub grzybem

Ten rodzaj zatrucia ma zwykle przewlekły charakter. Toksyna gromadzi się z czasem w organizmie, powodując różne działania niepożądane. Niektóre z nich to zapalenie wątroby, nefropatie, zatrucie sporyszem i rak przełyku. Jednak może również mieć miejsce ostre zatrucie wywołujące skutki wkrótce po spożyciu.

Zasadniczo należy zachować dużą ostrożność, jeśli chodzi o mykotoksyny, ponieważ są one zwykle klasyfikowane jako rakotwórcze.

Ponadto istnieje wiele rodzajów mykotoksyn i nie wszystkie są rozpoznawane. Niektóre mogą spowodować śmierć w krótkim czasie w wyniku ostrego zatrucia. Inne, na przykład, mają charakter halucynogenny.

Inne zagrożenia związane z higieną żywności

Oprócz obecności pleśni na powierzchni i wewnątrz produktów istnieją inne sytuacje, które mogą zagrażać konsumentowi. Wiele z nich ma związek ze spożywaniem surowego mięsa, które nie zostało poddane odpowiednim procesom.

Na przykład spożywanie surowej lub niedogotowanej białej ryby, bez uprzedniego zamrożenia, radykalnie zwiększa ryzyko zakażenia anisaki.

Procesy rozmrażania żywności równie często stanowią element ryzyka. Eksperci zwykle zalecają rozmrażanie produktów w lodówce. Zapobiega to narażeniu na temperatury optymalne dla rozwoju bakterii.

Ponadto należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z żywnością, aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego. Nigdy nie należy używać tych samych przyborów do obróbki surowej i gotowanej żywności. Mikroorganizmy mogą przenosić się z jednego produktu na drugi.

Jak wykryć zatrucie pokarmowe wywołane pleśnią z żywności

Jeśli zatrucie jest ostre, objawy są zwykle szybkie i wyraźne. Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj zatrucia daje objawy żołądkowo-jelitowe. Do najczęstszych należą biegunka, nudności i wymioty.

W tego typu sytuacjach kluczowe jest zapewnienie prawidłowego nawodnienia pacjenta, aby uniknąć poważnych problemów. Spożywanie pokarmów stałych należy wstrzymać aż do czasu ustąpienia objawów. Od tego momentu zaczyna się łagodna dieta i stopniowo wprowadza się tłuste potrawy.

Jeśli zatrucie jest przewlekłe, jak w przypadku mykotoksyn, jego wykrycie staje się bardziej skomplikowane. Często występują objawy wątrobowe. Mają złożony charakter i wymagają farmakologii do leczenia. W niektórych przypadkach mogą nawet rozwinąć się niektóre rodzaje raka.

Dlatego jedynym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest zapobieganie, między innymi przez usuwanie pleśni z jedzenia. Jeśli jednak podejrzewamy, że żywność może być zanieczyszczona lub spleśniała i nie wiemy, czy wystarczy ją usunąć, najlepiej wyrzucić produkt w całości.

Mężczyzna je sałatkę i ma skurcze brzucha.


Czy więc usuwanie pleśni z jedzenia pozwala na bezpieczne zjedzenie reszty?

W niektórych przypadkach można bezpiecznie usunąć pleśń z żywności, a następnie spożyć pozostały produkt. Są to zazwyczaj karmy suche, z niewielką ilością wilgoci lub wody. Jednak w przypadku większości produktów najlepiej unikać spożycia, jeśli występuje jakakolwiek pleśń.

Mykotoksyny mogły przedostać się do produktu, co może spowodować ostre lub przewlekłe zatrucie w wyniku ich nagromadzenia. Bardzo ważne jest, aby być bardzo skrupulatnym w zakresie higieny żywności, aby zapobiec poważnym problemom. W ten sposób można uniknąć wszelkiego ryzyka.

Ostre zatrucia można stosunkowo szybko zidentyfikować i leczyć. Jednak w przypadku przewlekłych zatruć na poziomie organicznym konsekwencje mogą być śmiertelne, choć nie natychmiastowe. Możliwe są problemy z wątrobą, a nawet rozwój niektórych rodzajów raka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arif S., Perfect JR., Emergence of the molds other than aspergillus in immunocompromised patients. Clin Chest Med, 2017. 38 (3): 555-573.
  • Sanguinetti M., Posteraro B., Identification of molds by matrix-assisted laser desorption ionization-time of flight mass spectrometry. J Clin Microbiol, 2017. 55 (2): 369-379.
  • Janssen, S., Pankoke, I., Klus, K., Schmitt, K., Stephan, U., & Wöllenstein, J. (2014). Two underestimated threats in food transportation: Mould and acceleration. Philosophical Transactions of the Royal Society A: Mathematical, Physical and Engineering Sciences.
  • Calado, T., Venâncio, A., & Abrunhosa, L. (2014). Irradiation for Mold and Mycotoxin Control: A Review. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.