Jak uniknąć zakażenia krzyżowego - 3 proste wskazówki

Czy kiedykolwiek miałeś zakażenie krzyżowe? Jeśli tak, przedstawimy 3 zalecenia, aby nie powtórzyło się to w przyszłości. Prostymi środkami możemy zmniejszyć ryzyko. Dowiedz się tutaj, co należy zrobić!
Jak uniknąć zakażenia krzyżowego - 3 proste wskazówki
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W przypadku chorób takich jak celiakia szczególne znaczenie ma to, by uniknąć zakażenia krzyżowego. Jest to zjawisko, w którym osoba może ulec zatruciu alergenami lub mikroorganizmami obecnymi w produkcie lub naczyniu, które miały kontakt ze spożywaną przez nią żywnością.

W tym miejscu przedstawimy więc szereg wskazówek, jak uniknąć zakażenia krzyżowego. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozwoju ostrych patologii wynikających z zatrucia lub reakcji alergicznej. Nie zapominaj, że utrzymanie środków bezpieczeństwa, jeśli chodzi o żywność, jest niezbędne do ochrony zdrowia.

3 wskazówki pozwalające uniknąć zakażenia krzyżowego

Wyjaśnimy 3 szczegóły, które należy wziąć pod uwagę podczas obchodzenia się z żywnością, którą zamierzasz spożywać. Zwróć uwagę na to, jak zmniejszyć ryzyko infekcji lub zachorowania.

1. Nie dopuszczaj do kontaktu gotowanej i surowej żywności

Żywność, którą poddano procesowi gotowania, z reguły zawiera zdezaktywowane mikroorganizmy i toksyny, które mogą generować patologie. Dowody naukowe sugerują, że nicienie, takie jak anisakis, ulegają zniszczeniu pod wpływem niskich lub wysokich temperatur.

Jeśli jednak zetkniemy gotowaną żywność ze świeżą, zawierającą szkodliwe bakterie, mogą one przechodzić z jednego produktu do drugiego i zacząć się rozmnażać. W ten sposób zwiększa się ryzyko mikrobiologiczne i dochodzi do zakażenia krzyżowego.

Zalecamy, aby zawsze wydzielić miejsce w kuchni na te potrawy, które przeszły już proces gotowania. Powinno być wyraźnie oddzielone od miejsca, w którym znajdują się składniki, które jeszcze nie przeszły tego procesu. Bardzo typowym przykładem jest mieszanie gotowanych warzyw z jeszcze surowym mięsem lub rybą.

Praktyka ta wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia, zwłaszcza gdy produkty pochodzenia zwierzęcego nie były wcześniej zamrażane ani odkażane.

Mięso na gulasz
Mięso i warzywa nie powinny mieć ze sobą kontaktu przed ich ugotowaniem.

Więcej informacji dowiesz się w tym artykule: Nieświeża ryba – czy wiesz jak ją rozpoznać?

2. Nie używaj tego samego noża do krojenia wszystkich potraw

Podobnie jak nie należy łączyć ze sobą produkt ów surowych i gotowanych, nie należy też używać tych samych sztućców do ich  obróbki. Typowym przykładem sytuacji, w której nie sposób uniknąć zakażenia krzyżowego jest używanie tych samych naczyń do potraw zawierających gluten.

Badanie opublikowane w Journal of Food Protection zapewnia, że ​​podczas przygotowywania posiłków dla osoby z celiakią zawsze należy używać świeżo umytych sztućców. Ponadto, w miarę możliwości, ważne, by nie miały one kontaktu z żadną żywnością, która może zawierać gluten.

To samo może się zdarzyć, jeśli dany produkt zawiera bakterie chorobotwórcze dla ludzi. Podczas obchodzenia się z różnymi produktami należy dobrze umyć noże, aby uniknąć ryzyka zakażenia krzyżowego.

Możesz być także zainteresowany również tym tematem: Celiakia lub nietolerancja glutenu – wszystko, co należy wiedzieć na ten temat

3. Patelnie i oleje są również środkami transmisji zakażenia

Oprócz uważnego obchodzenia się z naczyniami, wszystkie przyrządy kuchenne należy dezynfekować po użyciu. Bakterie lub alergeny, które mogą w nich pozostać po ugotowaniu, mogą zostać przeniesione na żywność umieszczoną w pojemniku.

Osoby cierpiące na celiakię maja największą podatność na tego typu zakażenia krzyżowe. Istnieją jednak przypadki, w których bakteriom udaje się przeżyć w pojemniku i zaczynają rozmnażać się po zetknięciu z wprowadzoną do niego żywnością.

Z drugiej strony, aby taka sytuacja miała miejsce, musza wystąpić określone warunki.I nie jest to takie proste jak się wydaje. Aby alergen lub bakterie spowodowały określone szkody, muszą wystąpić w minimalnej dawce.

Jak stwierdzono w badaniach opublikowanych w Journal of Food Protection, rzadko dochodzi do zatrucia, jeśli ładunek bakterii znajduje się w pokarmie w znikomych ilościach.

Osoby z celiakią wystawiają się na ryzyko tego rodzaju, jeśli nie starają się uniknąć zakażenia krzyżowego. U tych pacjentów potrzeba niewiele białek aby doszło do wywołania procesu autoimmunologicznego.

Ubieranie rękawiczek przed gotowaniem
Aby uniknąć zakażeń krzyżowych łatwo jest przestrzegać określonych zaleceń higienicznych, niestety wiele osób ich nie stosuje.

Zwróć uwagę na higienę żywności, aby uniknąć zakażenia krzyżowego

Zatrucie pokarmowe spowodowane brakiem ostrożności występuje częściej niż myślisz. Z tego powodu zwróć baczną uwagę, aby postępować zgodnie z zaleceniami, które zaproponowaliśmy, aby zmniejszyć to ryzyko.

Choć nadmiar higieny również może przynieść szkodę na dłuższą metę, ale jej brak jeszcze bardziej. Zwłaszcza podczas obchodzenia się z żywnością staraj się unikać pewnych zachowań, które są uważane za ryzykowne.

Nie zapominaj również, że dokładne gotowanie i dobrze wykonane procesy zamrażania mogą dezaktywować wiele patogennych organizmów, które mogą powodować zatrucia i poważne problemy zdrowotne. Na przykład anisakis dezaktywuje się przez wystawianie ryb na działanie bardzo niskich temperatur.

Upewnij się, że przestrzegasz podstawowych zasad, które Ci wyjaśniliśmy w tym artykule. Sprawdź również jakość i higienę przyborów kuchennych używanych do obróbki żywności. Żadne środki ostrożności nie zaszkodzą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Podolska M., Pawlikoswski B., Nadolna Altyn K., Pawlak J., et al., How effective is freezing at killing anisakis simplex, pseudoterranova krabbei, and p. decipiens larvae? An experimental evaluation of time temperature conditions. Parasitol Res, 2019.
  • Studerus D., Hampe EI., Fahrer D., Wilhelmi M., Vavricka SR., Cross contamination with gluten by using kitchen utensils: fact or fiction? J Food Prot, 2018. 81 (10): 1679-1684.
  • Chardon J., Swart A., Evers E., Franz E., Public health relevance of cross contamination in the fresh cut vegetable industry. J Food Prot, 2016. 79 (1): 30-6.
  • Martínez, Francisco Jiménez. “El filtro de cocina: como factor de riesgo en la contaminación cruzada de los alimentos.” REDVET. Revista Electrónica de Veterinaria 15.5 (2014).
  • Calderón de Zacatares, Vilma Ruth. “Celiaquía: alternativas para una dieta libre de gluten.” Calderón de Zacatares, VR (2012). Celiaquía: alternativas para una dieta libre de gluten. El Salvador Ciencia y Tecnología, 17 (23), 11-15. (2012).
  • López, Miryan Susana, et al. “Promoción de la salud y educación alimentaria en celiaquía desde un enfoque bio-psico-social.” Revista Tekohá 1.4 (2018): 17-26.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.