Czy pestki moreli mają działanie antyrakowe?

Pestki moreli stały się popularne ze względu na ich skład odżywczy. Ponadto do niedawna mówiło się o ich możliwym działaniu przeciwnowotworowym. Ale co mówią badania?
Czy pestki moreli mają działanie antyrakowe?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 04 grudnia, 2022

Ogólnie rzecz biorąc, podczas jedzenia kawałka owocu większość ludzi wyrzuca pestkę lub nasiono. Jednak czy to możliwe, że zawiera składniki odżywcze o właściwościach przeciwnowotworowych? Wydaje się, że tym się właśnie wyróżniają pestki moreli.

W ostatnich latach kilku badaczy wypowiadało się na temat wpływu pestek moreli. Mimo to organy regulacyjne ostrzegają przed ryzykiem spożywania ich w nadmiernych ilościach, ponieważ mogą powodować zatrucie cyjankiem. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pestki moreli

Skład odżywczy i właściwości pestek moreli różnią się od tych, które zapewniają świeże owoce. W szczególności wyróżniają się zawartością tłuszczu, która odpowiada połowie ich całkowitej wagi. Mówiąc ściślej, zawierają kwasy omega 3 i 6 a także 25% białka i 8% węglowodanów.

Z tego powodu mówi się o ich możliwych korzyściach dla stabilizacji poziomu cholesterolu we krwi i poprawie chorób zapalnych, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Podkreślono również ich zdolność do ochrony i nawilżania skóry. Ponadto w ostatnich latach badano je pod kątem ich potencjału przeciwnowotworowego.

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1920 roku, kiedy to już dr Ernst T. Krebs stosował pestki moreli w postaci olejku do leczenia osób dotkniętych tą chorobą. Jednak w tych testach okazały się zbyt toksyczne. W związku z tym ich bezpieczeństwo wciąż jest wątpliwe.

Nasiona moreli
Pestki moreli zostały zbadane pod kątem ich możliwego wpływu na choroby, takie jak rak.

Dlaczego pestki moreli są uważane remedium przeciwrakowe?

Stwierdzono, że pestki moreli zawierają składniki, które wydają się mieć działanie przeciwnowotworowe. Oprócz obecności różnych rodzajów tłuszczu, białka i węglowodanów składnik ten zawiera witaminę B17.

Otóż dr Krebs powiązał deficyt tej witaminy z pojawieniem się raka. Dlatego argumentował, że dostarczanie jej w formie suplementu może pomóc w zatrzymaniu wzrostu komórek rakowych.

Ten składnik odżywczy określa się również jako „amigdalina” lub „laetril” (zastrzeżona nazwa handlowa pochodnej). Mówi się zatem, że podczas żucia pestek moreli ten składnik chemiczny ulega degradacji i pojawia się cyjanowodór. W ten sposób dochodzi do działania przeciwnowotworowego, które wydaje się być adiuwantem w hamowaniu wzrostu guzów.

Ale co mówią aktualne badania? Czy to naprawdę działa? Cóż, obecnie pestki moreli w żaden sposób nie uznaje się za leczenie pierwszego wyboru. Chociaż stosuje się je w niektórych przypadkach, National Cancer Institute of the United States uważa je za nieodpowiednie.

Dzieje się tak dlatego, że badania przeprowadzono tylko na zwierzętach i nie dały one pozytywnych wyników u ludzi. Wręcz przeciwnie, istnieje wiele wątpliwości co do możliwych zagrożeń. Rząd USA zakazał nawet ich stosowania.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Kwaśne owoce: jak wpływają na organizm?

Pestki moreli a kwestia zatrucia cyjankiem

Główne zagrożenie dla zdrowia, jakie niosą ze sobą pestki moreli jest możliwość zatrucia cyjankiem. Według Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) pestki owoców zawierają amigdalinę. Substancja ta uwalnia cyjanek i jest wchłaniana przez organizm.

Ta substancja chemiczna działą głownie na ośrodkowy układ nerwowy wraz z nerkami i tarczycą. W dużych dawkach może powodować szereg objawów zatrucia, takich jak:

  • Mdłości
  • Gorączka
  • Bóle głowy
  • Pragnienie
  • Letarg
  • Nerwowość
  • Ból stawu
  • Ból w mięśniach
  • Niedociśnienie
  • Śmierć (w niektórych skrajnych przypadkach)

Badania, z którymi współpracuje EFSA, wskazują, że zmienna ilość, od 0,5 do 3,5 miligramów cyjanku na kilogram masy ciała, może być śmiertelna. Ilość uważaną za bezpieczną i dopuszczalną do spożycia ustalono na 20 mikrogramów na kilogram masy ciała, co odpowiada jednemu dużemu lub trzem małym pestkom.

Pestki moreli w badaniach

Przeprowadzono kilka analiz naukowych i klinicznych dotyczących wpływu amigdaliny. Większość znalezionych badań odrzuciła twierdzenia, że pestki moreli lub letril mają pozytywne skutki w leczeniu raka.

Badania przemawiające za ich stosowaniem

Pomimo oświadczeń zdrowotnych dotyczących tego związku, dowody przemawiające na jego korzyść są skąpe. To badanie w czasopiśmie Life Sciences wykazuje pozytywny wpływ na komórki nowotworowe trzustki, ale sami naukowcy wskazują na potrzebę dalszych badań.

Początkowo Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła letril jako możliwy lek na raka. Jednak pojawienie się wielu negatywnych skutków, ryzyko zatrucia i brak dowodów naukowych zakończyło dotychczasowe pozwolenie na jego stosowanie.

Nasiona moreli
Nie ma wystarczających dowodów, aby twierdzić, że pestki moreli pomagają w walce z rakiem. Wręcz przeciwnie, badania ostrzegają przed pewnymi zagrożeniami.

Badania przeciwko stosowaniu pestek moreli

Natomiast analiz i naukowego pozycjonowania przeciwko witaminie B17 jest więcej. A przynajmniej takie jest stanowisko znacznej liczby oficjalnych organizacji. Jednogłośnie odradzają jej stosowanie, ostrzegają przed niebezpieczeństwem zatrucia, a nawet zabraniają.

W dokumencie na temat amigdaliny, opublikowanym przez National Cancer Institute, zacytowane własne badania przeprowadzone ze składnikiem letrilem. Zarówno w badaniach na zwierzętach, jak i w badaniach laboratoryjnych nie obserwuje się pozytywnych efektów. New England Medical Journal opublikował w 1982 roku artykuł podsumowujący wyniki badania medycznego przeprowadzonego z pacjentami chorymi na raka.

Zgodnie z tym, co zaobserwowano, pacjenci nie odczuwali żadnej poprawy w odniesieniu do wyleczenia choroby lub jej objawów. Nie wydłużyła się też ich oczekiwana długość życia. W rzeczywistości wysnuli jasny wniosek: amigdalina jest środkiem toksycznym.

W 2006 roku przegląd Cochrane wykazał, że nie ma istotnych dowodów na wpływ amigdaliny na leczenie pacjentów z rakiem.

Pestki moreli należy stosować ostrożnie

Ostrzeżenia dotyczące toksyczności cyjanku po spożyciu surowych pestek moreli są poważne i rygorystyczne. Mimo to, jak wskazał EFSA, nie ma żadnego niebezpieczeństwa związanego ze spożywaniem świeżych owoców. Bezpieczne jest również stosowanie oleju, napojów alkoholowych, aromatów, soków owocowych, marcepanu, ciastek czy cukierków.

Ponadto olej, który można z nich ekstrahować, jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Ma ciekawe działanie nawilżające, które wspomaga pielęgnację bariery skórną, szczególnie w przypadku skóry suchej i zniszczonej.

Natomiast amigdalina, czy też letril nie są zatwierdzone jako dozwolony lek na raka. Jednak, jak zauważono w tym dokumencie, jest on mimo wszystko dostępny na rynku. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli myślisz o użyciu pestek moreli. Musisz również bardzo uważać na to, gdzie je kupujesz, ponieważ mogą być zanieczyszczone i związane z możliwymi skutkami toksycznymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain (CONTAM). Acute health risks related to the presence of cyanogenicglycosides in raw apricot kernels and products derived from raw apricot kernels. Marzo 2016.
  • Kopcekova J. et al. Influence of long-term consumption of bitter apricot seeds on risk factors for cardiovascular diseases. Journal of Environmental Science and Health. Mayo 2018. 4;53(5):298-303.
  • Laetrilo (amigdalina) (PDQ®). Instituto Nacional del Cáncer de Estados Unidos. Última actualización mayo 2019.
  • Milazzo  S, Horneber  M, Ernst  E. Laetrile treatment for cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews. Abril 2015. Issue 4. Art. No.: CD005476
  • Minaiyan M, et al. Anti-inflammatory effect of Prunus armeniaca L. (Apricot) extracts ameliorates TNBS-induced ulcerative colitis in rats. Research in Pharmaceutical Science. Julio 2014.9(4):225-231.
  • Moertel C.G, et al. A clinical trial of amygdalin (Laetrile) in the treatment of human cancer. New England Journal of Medicine. Enero 1982. 28;306(4):201-6.
  • Moustafa K, Cross J. Production, pomological and nutraceutical properties of apricot. Journal of Food Science and Technology.Enero  2019. 56(1):12-23.
  • Ramírez A.V. Toxicidad por cianuro. Investigación bibliográfica de sus efectos en animales y en el hombre. Anales de la Facultad de Medicina. Marzo 2010. 71(1).
  • Sharma PC, Tilakratne BM, Gupta A. Utilization of wild apricot kernel press cake for extraction of protein isolate. Journal of Food Science and  Technology. Diciembre 2010. 47(6): 682–685.
  • Shils ME, Hermann MG. Unproved dietary claims in the treatment of patients with cancer. Bulletin of New York Academy of Medicine. Abril 1982. 58(3):323-340.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.