Upijanie się: jakie ma konsekwencje?

Nawet jeśli robimy to okazjonalnie, nadmierne picie na imprezie lub spotkaniu może wpłynąć na nasze zdrowie. Poznaj skutki upijania się.
Upijanie się: jakie ma konsekwencje?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2022

Nadmierne spożywanie alkoholu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Ale nasilają się jeszcze bardziej, gdy w grę wchodzi upijanie się.

Ogólnie uważa się, że ta praktyka może wpływać na ludzi w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej, zarówno z fizycznego, jak i psychicznego punktu widzenia. Ponadto upijanie się wpływa na układ nerwowy. Z jednej strony ma działanie hamujące, a z drugiej powoduje brak koordynacji, co zwiększa ryzyko niebezpiecznych zachowań i prawdopodobieństwo doznania urazów i wypadków.

Upijanie się, czyli binge drinking: co to jest?

Zwykle uważa się, że problemy związane z alkoholizmem są bardziej typowe dla osób regularnie pijących. Jednak zaburzenie tkwi nie tylko w częstotliwości, ale także w ilości alkoholu spożywanej za każdym razem.

Jak wiemy, upijanie się (po angielsku binge drinking) to praktyka spożywania dużych ilości alkoholu w krótkim czasie. Angielski termin binge się zawsze odnosi się do czynności wykonywanych w ekstremalny sposób.

Celem jest szybkie upicie się lub zintensyfikowanie efektów picia. Osoba może wypić 4 lub nawet 5 drinków w ciągu 2 godzin lub mniej.

Tak więc, jeśli dana osoba zostanie około 6 godzin na spotkaniu towarzyskim, może wypić nawet do 20 drinków. W rezultacie, według badań, osiąga wysoki poziom zatrucia (przy poziomie alkoholu we krwi nie niższym niż 0,8 g/l).

Ta praktyka jest częstsza u mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Według badań przeprowadzonych w Poliklinice José Ramón León Acosta w Santa Clara (Kuba), 70% pacjentów przyjętych z powodu problemów związanych ze spożywaniem alkoholu było w tym przedziale wiekowym.

Picie do upadłego.
Upijanie się częściej występuje podczas spotkań towarzyskich, które sprzyjają spożywaniu napojów alkoholowych.

Możesz być także zainteresowany: 4 wskazówki, jak przestać pić alkohol

Jakie konsekwencje niesie ze sobą upijanie się

Upijanie się może być bardzo niebezpieczne w perspektywie krótko- i długoterminowej, zarówno dla osoby, jak i dla jej otoczenia. Przyjrzyjmy się jego konsekwencjom.

Skutki krótkoterminowe

Pijąc w ten sposób, oprócz zawrotów głowy i wymiotów, osoba może również cierpieć na omdlenia. A następnego dnia oczywiście będzie miała wszystkie objawy kaca, ale w znacznie silniejszym stopniu niż przeciętnie.

Agresja i zachowania przestępcze

Alkohol usuwa hamulce. Jeśli konsumpcja jest nadmierna, łatwo możemy „stracić głowę” i oddawać się ryzykownym zachowaniom. Na przykład takim jak ekshibicjonizm, seks bez zabezpieczenia lub seks z nieznajomymi. Podobnie wzrastają możliwości napaści na kogoś, popełnienia przestępstw i nadużyć.

Zwiększone ryzyko wypadków

Pod wpływem alkoholu tracimy koordynację; nasze kończyny nie reagują i nie są posłuszne mózgowi. W konsekwencji ryzyko wypadków się zwiększa.

Możesz także spowodować wypadek samochodowy lub być jego ofiarą. Według badań prawdopodobieństwo zgonu w wypadku samochodowym jest około 13 razy większe, gdy we krwi występuje wysokie stężenie alkoholu.

Zatrzymanie oddechu

W niektórych przypadkach osoba może odczuwać mdłości. Ale ze względu na swoje położenie może nie być w stanie wydalić treści z żołądka. Wymioty mogą wtedy blokować drogi oddechowe, prowadząc do zatrzymania oddechu i śmierci mózgu.

Śpiączka etylowa

Gdy we krwi występuje wysoki poziom alkoholu (powyżej 3 gramów na litr), może wystąpić spadek wydolności oddechowej i serca, co wywołuje śpiączkę etylową. Może wtedy nastąpić śmierć przez uduszenie.

Upijanie się zwiększa prawdopodobieństwo uzależnienia

Częste upijanie się jest często ostatecznym krokiem do rozwoju uzależnienia od alkoholu, ponieważ trudność w kontrolowaniu spożycia alkoholu staje się oczywista. To niesie ze sobą inne chroniczne konsekwencje.

Zaburzenia pracy wątroby

Na dłuższą metę częste intensywne picie zwiększa ryzyko chorób wątroby, głównie marskości i stłuszczenia wątroby.

Choroba serca

Kilka badań wykazało, że upijanie się zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych u osób w średnim wieku (45 lat i starszych). Ten związek jest mniej wyraźny u osób młodszych.

Naukowcy doszli do wniosku, że nadmierne spożycie alkoholu nie tylko ma wpływ na występowanie różnych chorób przewlekłych, ale także zwiększa prawdopodobieństwo, że choroby te ulegną pogorszeniu, jeśli już są obecne.

Funkcje wykonawcze

Konsekwencje są również widoczne w umiejętnościach poznawczych. Pod tym względem badania ze studentami uniwersytetów wykazały, że ci, którzy brali udział w upijaniu się, radzili sobie gorzej w zadaniach intelektualnych. Wyniki były tym niższe, im we wcześniejszym wieku zaczęli pić.

Ryzyko demencji

W badaniu z udziałem 131 415 osób dorosłych ryzyko demencji było 1,2 razy wyższe u osób pijących intensywnie w porównaniu z osobami pijącymi umiarkowanie.

Skutki alkoholu.
Dorośli w średnim wieku mogą zauważyć przyspieszony spadek funkcji poznawczych, jeśli spożywają alkohol upijając się.

Problemy społeczne i emocjonalne

Oprócz wyżej wymienionych konsekwencji, u osób nadużywających i często pijących alkohol często występują zaburzenia depresyjne, lękowe, drażliwość i zaburzenia snu. Istnieją również zachowania, które mogą prowadzić do konfliktów, kłótni, sprzeczek i agresywnych zachowań wobec otaczających ich ludzi.

Inne konsekwencje

Według badań przeprowadzonych w Hiszpanii alkoholizm jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności. Wpływa również na strukturę rodziny (rodziny dysfunkcyjne) i ma reperkusje ekonomiczne i zawodowe.

Alkohol nie jest nieszkodliwy

Upijanie się niesie ze sobą różnorodne konsekwencje. Wszystkie jednak są negatywne i nie ma żadnych pozytywnych efektów. Dlatego ważne jest, aby pracować nad edukacją młodych ludzi w kwestii tego problemu.

Fałszywe przekonanie, że upijanie się nie jest szkodliwe, powinno zostać obalone, ponieważ jest to praktyka, która może przynieść naprawdę wiele szkód.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Athyros V, Liberopoulos E, Mikhailidis D, et al. Association of Drinking Pattern and Alcohol Beverage Type With the Prevalence of Metabolic Syndrome, Diabetes, Coronary Heart Disease, Stroke, and Peripheral Arterial Disease in a Mediterranean Cohort. Angiology. 2007; 58(6):689-697.
  • Catalá-López F, Génova-Maleras R, Álvarez-Martín E, et al. Carga de enfermedad en adolescentes y jóvenes en España. Revista de Psiquiatría y Salud Mental. 2013; 6: 80-85.
  • Ferrat C, Fernández E, González G, et al. Caracterización de las personas consumidoras de bebidas alcohólicas. Acta Med Cent. 2019; 13(4):523-531.
  • Kivimäki M, Singh-Manoux A, David Batty G, et al. Association of alcohol-induced loss of consciousness and overall alcohol consumption with risk for dementia. JAMA Netw Open. 2020; 3(9):e2016084.
  • Ministerio de Sanidad de España. Líneas de actuación en el ámbito de la prevención del consumo de alcohol. Comisión de Salud Pública: 2021.
  • Salas-Gómez D, Fernández-Gorgojo M,  Pozueta A.  Binge drinking in young university students is associated with alterations in executive functions related to their starting age. Plos One. 2016. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0166834
  • Sánchez Sánchez A, Redondo Martín S, García Vicario M, Velázquez Miranda A.. Episodios de urgencia hospitalaria relacionados con el consumo de alcohol en personas de entre 10 y 30 años de edad en Castilla y León durante el período 2003-2010. Rev Esp Salud Pública. 2012; 86: 409-417.
  • Sarasa-Renedo A, Sordo L, Molist G, Hoyos J, Guitart A, Barrio G. Principales daños sanitarios y sociales relacionados con el consumo de alcohol. Rev. Esp. Salud Pública. 2014; 88(4): 469-491.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.