Czy opalanie się w ciąży jest ryzykowne?
Słońce i zdrowie idą ze sobą w parze, więc pytanie, czy opalanie się w ciąży jest ryzykowne, może wydawać się trochę dziwne. Cóż, krótka odpowiedź jest taka, że może tak być, jeśli stanie się czynnością, którą wykonujesz w nadmiarze, bez ograniczeń.
Promienie ultrafioletowe krótkofalowe (UVB) i ultrafioletowe długofalowe (UVA) oddziałują na skórę w zależności od ich intensywności i długości. W związku z tym wiemy, że skóra pod działaniem promieni UVB wytwarza witaminę D3, niezbędną dla budowy kości. Jednak tylko 20 do 30 minut ekspozycji na słońce jest konieczne, aby osiągnąć korzyści.
Opalanie wymaga więcej czasu i uwagi. A jeśli robienie tego na słońcu wiąże się z ryzykiem i wymaga maksymalnej ostrożności, to solaria są całkowicie wykluczone.
W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje.
Dlaczego się opalamy?
Opalanie to reakcja skóry mająca na celu ochronę przed działaniem krótkofalowych promieni ultrafioletowych lub UVB. Warstwa ozonowa przechwytuje to promieniowanie, ale kryzys klimatyczny spowodował, że wzrosła częstość występowania tych promieni na powierzchni Ziemi.
Skóra je wychwytuje, a naturalną reakcja, gdy przechodzą przez naskórek, jest ciemnienie – produkt melaniny. To biopolimer wytwarzany przez melanocyty, które znajdują się w najgłębszej warstwie naskórka (lub warstwie podstawnej).
Melanina, która pochłania około 99% promieni słonecznych, odkłada się w keratynocytach, komórkach tworzących skórę. To tutaj gromadzi się wokół jądra komórkowego, aby chronić DNA przed możliwymi mutacjami spowodowanymi wpływem promieniowania słonecznego.
Wydłużenie czasu ekspozycji na słońce oznacza przekroczenie tej naturalnej bariery i przejście od atrakcyjnej opalenizny do oparzeń.
Możesz być zainteresowany: Przebarwienia na skórze: skąd się biorą?
Czy opalanie się w ciąży jest ryzykowne?
Opalanie jest w zasadzie reakcją obronną organizmu. To sposób na ochronę przed promieniami UV.
Ogólnie opalanie się nie jest zalecane. Cieszenie się latem, poczucie wolności i myśl, że trochę słońca nam nie zaszkodzi, może mieć poważne konsekwencje. Jednak przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i świadomości zagrożeń, odrobina słońca zrobi dobrze Tobie i dziecku.
Słońce pomaga w syntezie witaminy D, która przyczynia się do wchłaniania wapnia, pomagając w ten sposób wzmocnić kości zarówno matki, jak i dziecka, które otrzymuje wapń przez łożysko. Zapotrzebowanie na witaminę D wzrasta nawet o 30% ze względu na mineralizację kości płodu.
Jednocześnie przebywanie na słońcu przez maksymalnie pół godziny nie musi oznaczać opalania. Przyjmowanie promieni słonecznych w godzinach porannych, przed 11:00 lub po południu, po 17:00, jest już zdrowe.
Ale opalanie, poza estetycznym wyglądem, jest reakcją na promieniowanie słoneczne, a jego intensywność zależy bardziej od rodzaju skóry niż od słońca.
Jeśli skóra jest bardzo biała przed opalaniem, możesz dostać poparzeń. Dlatego, aby się chronić, potrzebujesz filtru przeciwsłonecznego od 20 do 50. Jeśli Twoja skóra jest jasna, będzie się opalać stopniowo, a wysokość filtra powinna wynosić od 15 do 20.
Z drugiej strony ciemniejsza skóra szybko się opala. Bardzo ciemna skóra opala się głęboko. W takich przypadkach filtry powinny mieć odpowiednio od 10 i 15 do 4 i 10. Krótko mówiąc, bez odpowiedniej ochrony nie powinniśmy wystawiać się na działanie promieni ultrafioletowych.
Możliwe konsekwencje opalania się w czasie ciąży
W czasie ciąży skóra staje się bardziej wrażliwa we względu na wzrost hormonów i większe ukrwienie. Jeśli narażenie na promieniowanie UV budzi obawy, rozsądne jest uznanie, że opalanie się w ciąży jest ryzykowne.
Ostuda
Nazywane również melasmą, są to ciemne plamy na skórze, spowodowane zwiększoną produkcją progesteronu. Zwykle są widoczne na twarzy (górna warga, kości policzkowe i czoło). Intensywność zależy od czasu na słońcu.
Ciemniejsze skórki są bardziej podatne na słońce. Kiedy się pojawią, trudno jest sprawić, aby zniknęły.
Czerniak
Jest to rodzaj raka skóry, który rozwija się, gdy melanocyty wymykają się spod kontroli. Wśród przyczyn są predyspozycje genetyczne i ekspozycja na słońce. Występuje częściej w przypadku skóry białej, bardzo piegowatej i osób rudych.
Rozszczep kręgosłupa
Narażenie na promienie ultrafioletowe powoduje przegrzanie, które może wpływać na rozwój kręgosłupa dziecka. Prowadzi również do spadku kwasu foliowego, zwiększając ryzyko rozszczepu kręgosłupa.
Powodem jest to, że kwas foliowy jest wrażliwy na światło słoneczne i ulega degradacji, zwłaszcza pod wpływem promieni słonecznych.
Tanoreksja
Ze wszystkich powyższych powodów wystawianie się na słońce bez zachowania ostrożności i z obsesyjną chęcią uzyskania opalenizny może wskazywać na tanoreksję. Obsesja na punkcie brązowej skóry może prowadzić kobiety w ciąży do chodzenia na solarium, które ma wyższą koncentrację promieni niż słońce – są one również bardziej agresywne.
Wiemy już, że słońce jest zdrowe pod pewnym względem i w odpowiednich momentach. Ale jeśli chcemy zdobyć opaleniznę, ekspozycja na słońce nie jest jedynym rozwiązaniem.
Niektóre specjalne kremy łączą swoje aktywne składniki z keratyną i innymi białkami w powierzchownych warstwach skóry. Dlatego wytwarzają opaleniznę bez melaniny. Opaleniznę możesz dostosować do swoich upodobań estetycznych.
Obsesję na punkcie opalania można określić jako tanoreksję. To szkodliwa i prawie uzależniająca praktyka.
Wskazówki, jak chronić się przed promieniowaniem słonecznym w ciąży
W ramach schematów opieki podyktowanych zdrowym rozsądkiem, takich jak stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i wybór zalecanych godzin, pierwszy dzień spędzony na słońcu nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.
Jeśli planujesz dłuższe wakacje, możesz przedłużyć opalanie następnego dnia o 10 minut. I tak dalej do 10 dni, jeśli to konieczne – działa to jak mechanizm przygotowujący skórę do słońca.
Dzięki tej metodzie opalania będziesz chroniony przed natychmiastowymi, ale nie długotrwałymi skutkami, takimi jak rak skóry lub przedwczesne starzenie. Opalanie skóry nie może być powtarzającą się czynnością.
Nawiasem mówiąc, parasole lub przebywanie w cieniu nie są korzystne, ponieważ piasek i woda działają jak lustra, które zwielokrotniają promieniowanie. Ryzyko polega na tym, że zostaniemy opaleni, wierząc, że się ochraniamy. Oparzenia pojawią się później.
Opalanie się w ciąży jest ryzykowne
Jeśli nie możesz uniknąć wychodzenia po godzinie 11:00 i nie możesz się oprzeć leżeniu na słońcu lub pod parasolem, to w takim przypadku opalanie się w ciąży jest ryzykowne.
W takiej sytuacji bardzo ważne są filtry przeciwsłoneczne. Wszystkie odsłonięte części ciała muszą być porządnie chronione.
Filtry należy nakładać na 30 do 60 minut przed ekspozycją, w odpowiedniej ilości. Po kąpieli lub jeśli nadmiernie się spocimy należy ponownie nałożyć krem przeciwsłoneczny.
Nie ma znaczenia, czy na opakowaniu jest napisane, że krem jest wodoodporny. Jeśli minęło więcej niż trzy godziny ekspozycji na słońce, zastosuj filtr ponownie. Żadne środki ostrożności nie są zbyt nadmierne, jeśli chodzi o ochronę skóry, a zwłaszcza zdrowego rozwoju dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- AZUA BLANCO, M.ª Dolores y MURO BAQUERO, Carmen. Tanorexia: ¿a quién afecta? ¿Problemas?. Gerokomos [online]. 2014, vol.25, n.1 [citado 2021-03-12], pp.28-31. Disponible en: <http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1134-928X2014000100007&lng=es&nrm=iso>. ISSN 1134-928X. Disponible en: http://dx.doi.org/10.4321/S1134-928X2014000100007.
- Carreras, M. (2005). Protección solar de la embarazada, del bebé y del niño. Matronas Prof, 6(1), 19-21.
- Díaz, L., Cariño, C., & Méndez, I. (2001). La vitamina D: implicaciones en la salud y el embarazo. Revista de Investigación Clínica, 53(1), 77-85. Disponible en: https://www.researchgate.net/profile/Isabel_Mendez/publication/12004474_Vitamin_D_implications_in_health_and_pregnancy/links/570541d008aef745f7173934/Vitamin-D-implications-in-health-and-pregnancy.pdf
- Donis, A. A., Niebla, R. M. L., & Hajar, T. (2015). Fototerapia durante el embarazo y la lactancia. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica, 13(2), 128-133.
- Iglesias Pena, L. (2020). Melanoma y embarazo. Disponible en: https://minerva.usc.es/xmlui/handle/10347/24624
- Maldonado-Durán, M., Sauceda-García, J. M., & Lartigue, T. (2008). Cambios fisiológicos y emocionales durante el embarazo normal y la conducta del feto. Perinatología y Reproducción Humana, 22(1), 5-14. Disponible en: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumenI.cgi?IDARTICULO=21076
- Vera, E. V. (2017). Relación entre los niveles de ácido fólico y la incidencia de radiación ultravioleta solar: implicación en patología hematológica (Doctoral dissertation, Universidad de Málaga). Disponible en: https://riuma.uma.es/xmlui/bitstream/handle/10630/15746/TD_VALENCIA_VERA_Estefania.pdf?sequence=1&isAllowed=y