Rak skóry - objawy, których nie powinieneś ignorować

Aby wcześnie zdiagnozować raka skóry, ważne jest obserwowanie jakichkolwiek zmian w swoich pieprzykach czy znamionach. Dowiedz się, jak to robić.
Rak skóry - objawy, których nie powinieneś ignorować

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2019

Kiedy przychodzi do ochrony skóry przed słońcem lub nowotworem, wiele osób nie przestrzega zalecanych środków ostrożności. Rak skóry może pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (UV). Słońce jest bowiem dla skóry niebezpieczniejsze niż zmarszczki czy plamy starcze.

Dziś chcielibyśmy przedstawić bliżej, co to jest rak skóry oraz jak można mu zapobiegać.

Rak skóry oraz jego rodzaje

Zanim przejdziemy do objawów nowotworu skóry, których nie można ignorować, powinieneś wiedzieć, że rak skóry może występować w dwóch postaciach: złośliwej oraz niezłośliwej.

  • Czerniak jest najbardziej agresywnym, złośliwym rodzajem nowotworu skóry, jednak również najrzadszym. Ryzyko jest takie, że zwykle zaczyna tworzyć się w najgłębszej warstwie skóry. Kiedy się pojawia, może się rozprzestrzenić lub zaatakować inne organy.
  • Z kolei niezłośliwy rak skóry powoduje zmiany na poziomie komórek. Jest on najbardziej popularny, ale i najmniej agresywny. Zwykle pojawia się w środkowej lub najpłytszej warstwie skóry, co bardzo ułatwia jego rozpoznanie.

Nowotwór niezłośliwy zwykle leczy się zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zmutowanych komórek. Jest więc stosunkowo łatwy w leczeniu.

Objawy czerniaka

Wszyscy posiadamy piegi oraz pieprzyki, nie musisz się więc o nie jakość szczególnie martwić. Są one uważane za łagodne zmiany skórne spowodowane syntezą koloru przez komórki.

lekarz bada skórę

Jednakże jeśli zauważysz, że nagle na Twojej skórze pojawia się ich coraz więcej lub te, które masz od dawna, zaczęły się zmieniać, warto wybrać się do dermatologa.

Zmiany, na jakie powinieneś zwrócić uwagę zaczynają się od  liter: A, B, K, Ś i E.

A jak Asymetria – rak skóry może mieć niejednorodne oblicze

Czasami trudno stwierdzić, czy pieprzyk jest asymetryczny, możesz jednak pomóc sobie sznureczkiem. Kiedy przedzielisz pieprzyk na pół postaraj się porównać obie strony. Jeśli nie są równe, może to być oznaką raka skóry.

B jak brzegi

Zwyczajny pieprzyk posiada gładkie i regularne brzegi. Jeśli są one nierówne, postrzępione lub niewyraźne, powinieneś poszukać pozostałych objawów. Bardzo ważne jest, aby nie ignorować tych oznak.

K jak kolor

Pieprzyki i piegi mogą mieć wiele kolorów: czerwony, biały, brązowy i czarny. Jeżeli posiadasz je od urodzenia, kolor nie ma tak naprawdę znaczenia.

rak skóry w formie nieregularnego pieprzyka

Jednak jeżeli ich fragment zmienia kolor, nie jest to normalne: powinieneś udać się jak najszybciej do lekarza.

Ś jak średnica

Jeżeli Twoje znamię lub pieprzyk ma średnicę większą niż 6 mm, dobrze pokazać go lekarzowi. Czerniak ma zwykle większą średnicę iż tradycyjny pieprzyk.

E jak Ewolucja

Każda zmiana w pieprzykach i znamionach powinna być uważnie przestudiowana. Dotyczy to rozmiaru, kształtu i koloru lub sytuacji, kiedy pieprzyk zaczyna krwawić bez wyraźnego powodu. Może nawet zacząć zanikać.

Tempo zmian nowotworowych jest bardzo relatywne, dlatego tak ważne jest wiedzieć, jak wygląda Twoja skóra. W ten sposób będziesz w stanie zauważyć zmiany, jak tylko się pojawią.

Niezłośliwy rak skóry  – objawy

Już wspomnieliśmy, że czerniak jest najbardziej niebezpiecznym rodzajem nowotworu skóry. Jednak nigdy nie powinieneś lekceważyć niezłośliwego raka skóry.

znamię na skórze

Kiedy chodzi o Twoje zdrowie, powinieneś być świadom każdego symptomu, zanim przerodzi się on w coś poważniejszego. Niektóre z nich to:

  • Małe, jasne plamki z widocznymi krwinkami
  • Czerwone oraz podrażnione ślady w okolicach klatki piersiowej i na plecach
  • Otwarte wrzody, które krwawią
  • Białe ranki, podobne do blizn, które pojawiają się bez wyraźnego powodu
  • Czerwona narośl
  • Kurzajki pokryte strupkiem bez uprzedniego drapania

Rak skóry  – jak mu zapobiegać

Wiemy, że nie możemy ochronić się przed każdą możliwą chorobą, szczególnie jeśli związana jest ona z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak klimat, czy słońce. Na szczęście możesz wpłynąć na to, by Twój stan się jeszcze nie pogarszał.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry, powinieneś:

Unikać nadmiernego wystawiania skóry na promienie słoneczne

Najlepiej nie spędzać więcej niż dwóch godzin dziennie na słońcu. Jeżeli wychodzisz na zewnątrz na długi czas, poszukaj zacienionego miejsca oraz noś ubiór chroniący Cię przed promieniami.

Ochrona przed słońcem a rak skóry

W dzisiejszych czasach dostępne są kremy do opalania na każdą kieszeń i na wiele rodzajów skóry. To świetna nowina, ponieważ zaleca się zawsze nakładać środek ochronny przed wyjściem z domu.

kobieta nakłada krem

Pamiętaj, aby aplikować go co dwie godziny, najlepiej też stosować filtr o wysokości 45 SPF.

Obserwuj swoją skórę pod kątem zmian

Najlepszym środkiem ostrożności będzie obserwowanie swojej skóry, czy nie pojawiły się na niej jakiekolwiek zmiany. Poznaj swoje ciało oraz badaj je regularnie. Jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek z powyższych zmian, udaj się jak najszybciej do dermatologa.

Teraz, kiedy już wiesz, jak może objawiać się rak skóry, Twoim zadaniem jest obserwowanie, czy w Twojej skórze zachodzą jakiekolwiek zmiany. Ta choroba może wywoływać strach, ale pamiętaj, że można jej uniknąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.