Czy można wyeliminować grzybicę paznokci za pomocą naturalnych środków?

Przed skorzystaniem z naturalnych środków najlepiej udać się do lekarza, aby otrzymać najbardziej odpowiednie opcje leczenia. Po konsultacji z lekarzem te uzupełniające środki mogą pomóc.
Czy można wyeliminować grzybicę paznokci za pomocą naturalnych środków?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2023

Czy można wyeliminować grzybicę paznokci za pomocą naturalnych środków? Jest to nieestetyczna i bardzo dokuczliwa choroba. Dlatego konieczne jest zapobieganie temu rodzajowi grzybów poprzez praktykowanie dobrych nawyków związanych ze stylem życia, wśród których kluczową rolę odgrywają środki higieny ogólnej i osobistej. Na przykład bardzo dokładne osuszanie stóp po kąpieli to prosty nawyk, który w znacznym stopniu przyczynia się do zapobiegania infekcjom stóp.

Pojawienie się grzybicy paznokci jest wynikiem zaraźliwej infekcją powierzchni paznokcia. Zwykle nie powoduje bólu, ale paznokcie mogą mieć nienormalną teksturę, grubość i kolor. Nabierają żółtawego lub białawego koloru. Stają się również grubsze i bardziej kruche niż normalnie. Ten stan może wystąpić zarówno w paznokciach stóp, jak i dłoni.

Chociaż grzybica paznokci nie jest niebezpieczna, powoduje wiele dyskomfortu, a nawet może wpływać na poczucie własnej wartości osoby ze względów estetycznych. Oczywiście najlepszym lekarstwem zawsze jest profilaktyka. Jednak gdy już dojdzie do infekcji, dobrze jest wiedzieć, co można zrobić i w jakim momencie warto skonsultować się z lekarzem.

Naturalne sposoby, aby wyeliminować grzybicę paznokci

Grzybica paznokci to problem, którego nie należy leczyć naturalnymi środkami w pierwszej kolejności, ponieważ może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy powoduje ból, zgrubienie i deformację płytki.

Kiedy infekcja jest łagodna i nie powoduje dyskomfortu, leczenie zwykle nie jest konieczne. Kiedy jednak powoduje ból inne objawy, konieczne jest udanie się do lekarza w celu postawienia diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Oprócz przepisania określonego leczenia, możliwe jest, że specjalista zezwoli na użycie jakiegoś naturalnego środka jako uzupełnienia. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że zachowanie dobrej higieny jest nawet ważniejsze niż stosowanie dodatkowego środka.

Poniższe naturalne środki zaradcze to jedne z najbardziej znanych opcji. Nie oznacza to jednak, że są one w 100% skuteczne lub niezawodne.

Ważna uwaga: jeśli masz chorobę skóry, zaleca się skonsultowanie się z dermatologiem przed zastosowaniem jakiegokolwiek nowego środka, który ma wyeliminować grzybicę paznokci. Jest to szczególnie ważne, jeśli zawierają one mieszaniny z bardzo ściernymi substancjami.

1. Olejek z drzewa herbacianego

Butelka olejku z drzewa herbacianego.
Antybakteryjne zastosowanie olejku z drzewa herbacianego wydaje się być dobre w łagodzeniu problemów, takich jak trądzik czy nadmierny łupież, więc może również pomóc w leczeniu grzybicy paznokci.

Pomimo braku naukowych dowodów na dobre wyniki na zainfekowanym paznokciu, wypróbowanie tego środka nie jest niebezpieczne. Dopóki go nie połkniesz i nie dostanie się do żadnych otwartych ran, jego antybakteryjne zastosowanie wydaje się być dobre w łagodzeniu problemów, takich jak trądzik lub nadmierny łupież, jak zauważyli eksperci Mayo Clinic.

 • Aby go nałożyć, należy najpierw umyć i wymoczyć stopy. W tym celu trzymaj je w ciepłej wodzie przez 20 minut. Dobrze je wysusz, a następnie obetnij i opiłuj paznokieć, aby usunąć uszkodzoną część.
 • Następnie nasącz sterylny wacik olejkiem z drzewa herbacianego i przyłóż go do łożyska paznokcia oraz wokół krawędzi paznokcia.
 • Następnie umieść czysty gazik na nasączonym opatrunku. Dzięki temu olejek pozostanie w kontakcie z dotkniętym paznokciem. Taką kurację należy utrzymać przez co najmniej godzinę i powtarzać czynność dwa razy dziennie.
 • Kontynuuj to leczenie, aż grzyb zniknie.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Olejek pomarańczowy na grzybicę paznokci

2. Olejek z oregano na grzybicę paznokci

Ze względu na zawartość tymolu olejek z oregano ma podobno właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Z tego powodu często uważa się, że jest to dobra opcja w leczeniu grzybicy stóp.

Aby go użyć, należy po prostu wetrzeć kilka kropli w dotknięty paznokieć dwa lub trzy razy dziennie. Jest to silny produkt, dlatego przed jego zastosowaniem zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na dolegliwości skórne (zapalenie skóry, łuszczyca itp.).

wyeliminować grzybicę paznokci
Wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem olejku z oregano, zwłaszcza jeśli cierpisz na choroby skóry.

3. Ocet

Wiele osób uważa, że moczenie stóp w occie może pomóc wyeliminować grzybicę paznokci. Jednak badanie opublikowane w 2015 roku wskazuje, że nie wykazano, aby stosowanie octu miało jakikolwiek wpływ na przypadki grzybicy paznokci. Dlatego nie potwierdza właściwości antybakteryjnych octu.

Niemniej, jeśli nadal jesteś zainteresowany przygotowaniem tego środka zaradczego, wyjaśniamy, jak to zrobić:

 • Należy zmieszać jedną część octu i dwie części wody.
 • Stopy powinny być zanurzone w mieszance przez kilka minut dziennie.

W przypadku podrażnienia należy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ może to mieć związek z reakcją alergiczną.

4. Napar z Pau d’Arco na grzybicę paznokci

Herbata lipowa: zastosowanie, zalety i przeciwwskazania.
Pau d’arco (Tabebuia impetiginosa) to drzewo pochodzące z Amazonii. Jego kora i drewno są używane w wielu stanach chorobowych, ale nadal istnieje niewiele dowodów naukowych potwierdzających jego zalety.

Jest to lekarstwo, które badało wielu naukowców. Aby go użyć, przygotuj napar z torebki herbaty Pau d’Arco, pozostawiając do zaparzenia na około 10 minut. Następnie nałóż mokrą torebkę z herbatą bezpośrednio na dotknięty paznokieć. Pozostaw na kilka minut, a następnie dobrze osusz stopy ręcznikiem.

O czym należy pamiętać, aby wyeliminować grzybicę paznokci

Jeśli lekarz wyrazi na to zgodę, można skorzystać z wyżej wymienionych środków w ramach rutynowej pielęgnacji, aby wyeliminować grzybicę paznokci. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach może być konieczne leczenie farmakologiczne. Wszystko będzie zależeć od przyczyny i nasilenia problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Acevedo, Diofanor, Navarro, Mario, & Monroy, Luis. (2013). Composición Química del Aceite Escencial de Hojas de Orégano (Origanum vulgare). Información tecnológica, 24(4), 43-48. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-07642013000400005
 • Fungal nail infections. (2014, September 30)
  cdc.gov/fungal/nail-infections.html
 • Marchese, A., Orhan, I. E., Daglia, M., Barbieri, R., Di Lorenzo, A., Nabavi, S. F., … Nabavi, S. M. (2016, November 1). Antibacterial and antifungal activities of thymol: A brief review of the literature [Abstract]. Food Chemistry, 210: 402-414
  sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814616306392
 • Woods-Panzaru, S., Nelson, D., McCollum, G., Ballard, L. M., Millar, B. C., Maeda, Y., … Moore, J. E. (2009, January). An examination of antibacterial and antifungal properties of constituents described in traditional Ulster cures and remedies. Ulster Medical Journal, 78(1), 13-15
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2629014/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.