Łuszczyca na paznokciach - jak ją zwalczyć?

Łuszczyca na paznokciach - jak ją zwalczyć?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Będąc chorobą przewlekłą z częstymi wykwitami łuszczyca na paznokciach może być zwalczana za pomocą naturalnych środków, które pomogą nam złagodzić ich objawy i dyskomfort.

Łuszczyca może być denerwująca, a nawet bolesna. Choroba ta może dotknąć każdej części skóry i często zaczyna się od paznokci. W naszym artykule zaproponujemy 5 naturalnych środków na łuszczycę paznokci.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest stanem przewlekłym, który przejawia się jako obrzęk i stany zapalne. Nie jest chorobą zakaźną, ale ponieważ zmiany w skórze mogą być poważne zwykle wpływa na jakość życia pacjenta.

Do przyczyn pojawienia się choroby należą między innymi: urazy, infekcje dróg oddechowych i czynniki hormonalne w okresie dojrzewania. Chociaż istnieje wiele typów, jedną z najczęstszych jest łuszczyca paznokci.

Martwe komórki naskórka odnawiają się cyklicznie co 30 dni. Jednak łuszczyca paznokci powoduje przyspieszoną odnowę komórek paznokcia, zmieniając ich wygląd. Zmiany występują częściej na dłoniach niż na stopach i zwykle są bardzo bolesne.

Może przybierać różne formy:

  • Wgłębienia lub zagłębienia na paznokciu, jakby został przebity igłą.
  • Zgrubienie niektórych obszarów płytki lub całego paznokcia.
  • Żółte lub różowe plamy na wewnętrznej lub wystającej części paznokcia, które mogą powodować oderwanie bocznej części.
  • Utrata jasności i chropowatość paznokcia.
  • Pojawienie się pyłu podobnego do trocin pod paznokciem.
  • Łamliwość.

Ponieważ wzrost paznokci jest zazwyczaj powolny ludzie często zniechęcają się, ponieważ na rezultaty należy czekać z cierpliwością. Leczenie tego typu łuszczycy musi być stałe i nadzorowane, ponieważ zazwyczaj paznokcie nie reagują szybko na leczenie.

Łuszczyca na paznokciach – naturalne lekarstwa

Leczenie łuszczycy na paznokciach jest zwykle trudne i powinno być szczególnie ukierunkowane na przypadki, w których występuje pogorszenie funkcjonowania dłoni lub wpływ na część estetyczną. Istnieje jednak kilka naturalnych alternatyw, które można wykonać w domu, aby zwalczyć skutki łuszczycy na paznokciach:

Kremy z witaminą D

Witamina D ma właściwości przeciwzapalne i wspomaga gojenie uszkodzonych paznokci. Dlatego kremy lub płyny zawierające tę witaminę są najbardziej zalecane do leczenia paznokci z łuszczycą.

Wcieraj je w płytkę paznokcia przez około 5 minut. Stosuj 2, 3 razy dziennie. Podobnie, zaleca się spożywanie pokarmów zawierających witaminę D, aby pomóc procesowi gojenia również od wewnątrz.

Aloes

Aloes zawiera karicynę, kreatyninę, emolinę, fosforany, saponiny i fitosterole, które mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. Możesz używać żelu z aloesu wcierając go w dotknięte paznokcie.

Pozostaw na około 30 minut i umyj paznokcie. Możemy również wydobywać sok z aloesu i nakładać go bezpośrednio na powierzchnię paznokcia na noc. Zawsze pamiętaj, aby oczyścić obszar rano dużą ilością wody.

aloes na łuszczyca na skórze

Roztwór soli Epsom

Jako sposób na uzupełnienie niektórych konwencjonalnych metod leczenia stosowanych przez lekarzy, ciepłe kąpiele wodne z solami Epsom są dobrą, domową alternatywą. Ten rodzaj soli łagodzi swędzenie i podrażnienie spowodowane łuszczycą.

Wystarczy napełnić pojemnik ciepłą wodą i dodać 2 łyżki soli Epsom. Namocz paznokcie przez 20 do 30 minut i osusz czystym ręcznikiem. Na koniec nawilż kremem z witaminą D lub olejem leczniczym.

Olej z arniki

Ten olej ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dlatego jest w stanie chronić chore paznokcie unikając pojawienia się infekcji bakteryjnych.

Aby przygotować to lekarstwo, wymieszaj w misce 1 szklankę oliwy z oliwek i 2 szklanki kwiatów arnikowych. Pozwól się marynować w ciemnym miejscu przez tydzień lub 10 dni. Po upływie wskazanego czasu odcedź mieszaninę i nakładaj ją często na uszkodzone paznokcie.

Płatki owsiane

Płatki owsiane, tak przydatne w przemyśle kosmetycznym, zapewniają wiele korzyści w leczeniu zmian skórnych, takich jak wypryski, zapalenie skóry i świąd. W przypadku paznokci nawilżają i łagodzą ból. Leczenie owsianką jest bardzo proste:

płatki owsiane

Umieść 2 łyżki owsianki w misce z ciepłą wodą i dobrze wymieszaj. Zanurz ręce lub stopy na około 20 minut. Możesz także zwiększyć ilość płatków owsianych i wody i wziąć kąpiel, aby poprawić wygląd skóry.

Podsumowanie

Chociaż nadal nie ma ostatecznego lekarstwa na łuszczycę, istnieje wiele dostępnych na rynku metod leczenia, a także różnych naturalnych metod, które mogą pomóc w leczeniu tego schorzenia. Najważniejszą rzeczą jest jednak skonsultować się ze specjalistą, gdy pojawią się pierwsze objawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rich, P., & Manhart, R. (2017). Nail psoriasis. In Psoriasis, Second Edition. https://doi.org/10.1201/9781315119298
  • Pasch MC. Nail Psoriasis: A Review of Treatment Options. Drugs. 2016;76(6):675–705. doi:10.1007/s40265-016-0564-5
  • Schons KR, Knob CF, Murussi N, Beber AA, Neumaier W, Monticielo OA. Nail psoriasis: a review of the literature. An Bras Dermatol. 2014;89(2):312–317. doi:10.1590/abd1806-4841.20142633
  • Balbás, G. M., Regaña, M. S., & Millet, P. U. (2009). Tacalcitol ointment for the treatment of nail psoriasis. Journal of Dermatological Treatment. https://doi.org/10.1080/09546630902787585
  • Chapman, A., & El Miedany, Y. (2017). Psoriasis. In Comorbidity in Rheumatic Diseases. https://doi.org/10.1007/978-3-319-59963-2_4
  • Menter, A., & Griffiths, C. E. (2007). Current and future management of psoriasis. Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(07)61129-5
  • Rich, P., & Scher, R. K. (2003). Nail Psoriasis Severity Index: A useful tool for evaluation of nail psoriasis. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1067/S0190-9622(03)00910-1
  • Pazyar, N., Yaghoobi, R., Kazerouni, A., & Feily, A. (2012). Oatmeal in dermatology: A brief review. Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology. https://doi.org/10.4103/0378-6323.93629

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.