Czy mogę zatrzymać miesiączkę na kilka dni?

Możliwe jest zatrzymanie miesiączki na kilka dni, zażywając leki, które mają taki efekt. Nie jest to jednak wskazane.
Czy mogę zatrzymać miesiączkę na kilka dni?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Na pytanie, czy można zatrzymać miesiączkę na kilka dni, natychmiastowa odpowiedź brzmi: tak. Jest na to kilka sposobów. Jednak we wszystkich przypadkach bardzo ważne jest, aby mieć odpowiednie wytyczne i zgodę ginekologa.

Istnieją bowiem sposoby na zatrzymanie miesiączki na kilka dni, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Strony internetowe są pełne popularnych wskazówek, jak to zrobić. Dlatego ważne jest, aby być dobrze poinformowanym i robić to tylko pod kierunkiem lekarza.

Sposoby, aby zatrzymać miesiączkę na kilka dni

Obecnie istnieją różne metody, aby zatrzymać miesiączkę na kilka dni. Jednak ważne jest, aby wyjaśnić, że żaden z nich nie jest skuteczny, gdy miesiączka jest się zacznie.

Rzućmy okiem na niektóre z najczęstszych opcji.

Primosiston® 1 na zatrzymanie miesiączki

Primosiston® to lek stosowany w celu zatrzymania ciężkiego krwawienia z macicy. Jego działanie utrzymuje podwyższony poziom progesteronu i estrogenu.

Zapobiega to owulacji, a tym samym zatrzymuje miesiączkę na kilka dni. W szczególności może to robić przez 2 lub 3 dni. Po tym okresie pojawia się krwawienie. Ten lek może być stosowany wyłącznie na receptę lekarską.

2. Doustne środki antykoncepcyjne zapobiegające miesiączce

Przyjmowanie dwóch blistrów z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi pod rząd bez przerwy między nimi jest również skutecznym sposobem, aby zatrzymać miesiączkę na następny cykl. Oznacza to, że przez kolejny miesiąc nie miesiączkujesz.

Zwykle ostatnie dwie lub cztery tabletki z każdego blistra to placebo. Dlatego nie należy ich przyjmować tą metodą, ale zamiast tego należy kontynuować przyjmowanie pierwszej pigułki z następnego pudełka.

Ta metoda działa w podobny sposób jak poprzednia. Efektem przyjmowania dwóch blistrów z rzędu jest to, że poziom estrogenu i progesteronu pozostaje podwyższony. Dzięki temu nie dochodzi do złuszczania ścian macicy, a co za tym idzie miesiączki. Jednak ta metoda powinna być również stosowana tylko za zgodą lekarza.

Anticonceptivos para detener la menstruación.
Jeśli pominiesz tabletki placebo i przyjmujesz dwa kolejne pudełka bez przerwy, prawdopodobnie nie będziesz mieć miesiączki w następnym cyklu. Należy to jednak robić tylko pod nadzorem lekarza.

3. Ciągłe stosowanie środków antykoncepcyjnych

Środki antykoncepcyjne stosowane w sposób ciągły nie tylko zatrzymują miesiączkę na kilka dni, ale na kilka miesięcy. W ten sam sposób, jak dwie poprzednie metody, hormony biorące udział w cyklu menstruacyjnym są utrzymywane na podwyższonym poziomie. W związku z tym krwawienie zostaje zahamowane.

Podczas pierwszych miesięcy stosowania może wystąpić pewna utrata krwi.

Jednak, podobnie jak w innych przypadkach, ta metoda powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza.

4. Wkładka domaciczna z hormonami zatrzymującymi miesiączkę

Niektóre wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) z hormonami zmieniają ściany macicy i zwiększają grubość śluzu szyjkowego. Jest to efekt działania substancji zwanej lewonorgestrelem, która jest podobna do progesteronu wytwarzanego przez jajniki.

Konsekwencją jest zauważalne zmniejszenie krwawienia podczas menstruacji, czasem nawet całkowite jej ustanie. Jednak nie zawsze osiąga się ten efekt, o czym należy pamiętać.

5. Wstrzyknięcie hormonu antykoncepcyjnego

Zastrzyk z hormonów antykoncepcyjnych podaje się co trzy miesiące. Lek zawiera progesteron, a jego działanie polega na utrzymywaniu podwyższonego poziomu tego hormonu. W związku z tym owulacja zostaje zahamowana i można zapobiec menstruacji i ciąży.

Jednak przy tej metodzie nie zawsze dochodzi do braku krwawienia. Zamiast tego jest bardziej prawdopodobne, że ilość wydalanej krwi zostanie zmniejszona, niż dojdzie do całkowitego zatrzymania.

6. Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny to mała rurka umieszczana pod skórą ramienia. Utrzymuje swoje działanie do trzech lat.

Podobnie jak inne metody, podnosi poziom progesteronu, powodując zmniejszenie lub wyeliminowanie krwawienia. Zapobiega również owulacji i ciąży.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: 8 rzeczy, które powinnaś zrobić, aby zadbać o zdrowie pochwy

Czy możesz na stałe zatrzymać miesiączkę?

Są kobiety, które nie tylko chcą zatrzymać miesiączkę na kilka dni, ale na stałe. W rzeczywistości istnieją przypadki, w których jest medycznie wskazane wykonanie zabiegu zatrzymującego krwawienie.

Oto jak wykonuje się ten zabieg chirurgiczny.

1. Histerektomia zatrzymuje miesiączkę

Histerektomia to operacja usunięcia macicy. Eliminuje to zdolność kobiety do menstruacji. Nie jest jednak powszechne, żeby operację wykonywano na życzenia pacjentki. Zwykle przeprowadza się ją raczej w ramach leczenia innego schorzenia.

2. Ablacja endometrium

Ablacja endometrium to z kolei zabieg, który niszczy wewnętrzną tkankę macicy. Zwykle wykonuje się go, gdy kobieta cierpi na nadmierne krwawienie podczas menstruacji.

Efektem jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie takiego krwawienia. Zwykle po interwencji kobieta nie jest już w stanie zajść w ciążę.

Histerectomía para detener la menstruación.
Decyzja o tego typu operacji powinna być zawsze podejmowana po zasięgnięciu opinii lekarza specjalisty i po rozważeniu problemu zdrowotnego, który ją uzasadnia.

Kilka faktów, o których należy pamiętać

Ostatnio popularny stał się pomysł, że można zatrzymać miesiączkę na kilka dni za pomocą ibuprofenu. To nieprawda.

Ibuprofen jest środkiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, ale nie ma nic wspólnego z miesiączką. Służy tylko do zmniejszenia skurczów menstruacyjnych.

Nie zaleca się również używania innych środków ludowych, takich jak woda morska lub woda z octem. Nie są skuteczne w zatrzymaniu miesiączki na kilka dni i w rzeczywistości mogą wyrządzić szkody. To samo dotyczy pigułki „dzień po”, która modyfikuje poziom hormonów, ale nie zatrzymuje miesiączki.

Inne podobne pomysły proponują również użycie substancji takich jak sok z cytryny oraz napary z tymianku, cynamonu czy lukrecji. Nie ma naukowych dowodów na ich skuteczność.

Zawsze należy skonsultować się z ginekologiem, czy warto zatrzymać miesiączkę na kilka dni. Krwawienie miesiączkowe nie jest przecież chorobą, ale wręcz przeciwnie: oznaką dobrego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arcos Vera, B., Arcos Vera, D., & Flores Rangel, G. A. (2018). Histerectomía total laparoscópica por miomatosis uterina. Diferencias entre la cirugía abierta vs laparoscópica. A propósito de un caso. Revista de la Facultad de Medicina (México), 61(2), 29-36.
  • Lázaro de la Fuente, J., Moratalla Bartolomé, E., González Bernal, M., & Repollés Escarda, M. (2006). Técnicas de ablación endometrial. Cienc. ginecol, 105-116.
  • Mota Armand Ugón, M. (2019). El tabú de la menstruación: símbolo de la represión sexual femenina.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.