7 domowych środków zaradczych na nadmierne upławy z pochwy

Nadmierna wydzielina z pochwy jest nieprzyjemna i może świadczyć o obecności infekcji. Chociaż istnieje kilka domowych środków, które mogą pomóc w leczeniu, ważne jest, aby skontaktować się z ginekologiem, jeśli zauważysz nadmierne upławy
7 domowych środków zaradczych na nadmierne upławy z pochwy

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Płyny pochwowe odgrywają bardzo ważną rolę w pielęgnacji kobiecej okolicy intymnej. Dzieje się tak, ponieważ zawierają zdrowe bakterie, które pomagają zapobiegać infekcjom bakteryjnym lub drożdżakowym. Jeśli jednak występuje nadmierne upławy, może to stanowić problem.

Normalne płyny pochwowe mają jasny albo białawy kolor. Chociaż dla niektórych kobiet mogą powodować pewien dyskomfort, taki kolor oznacza, że pH organizmu jest na stabilnym poziomie. Są też kobiety z obfitymi białymi upławami z pochwy, które są jednak uznawane za normalny stan fizjologiczny. Nie jest to oznaka ukrytego problemu zdrowotnego.

Normalne upławy mogą również ulec zmianie z kilku możliwych przyczyn, niekoniecznie przez choroby bakteryjne lub grzybicę. Może to obejmować przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, laktację, menopauzę, cukrzycę, a nawet raka.

Ten stan może jednak pozostawać niezauważony u wielu kobiet. Inne natomiast skłania często do poszukiwań środków zaradczych lub naturalnych rozwiązań. Jednak zanim zastosujesz jakiegokolwiek rodzaju irygacje lub produkty dopochwowe koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. To lekarz będzie w stanie wskazać najbardziej odpowiednie leczenie dla każdego przypadku.

Problem polega na tym, że bardzo często wydzielina z pochwy zmienia swoją konsystencję, kolor i zapach, co może wskazywać na obecność i rozwój szkodliwych zarazków. Sytuacja ta rodzi nieprzyjemne infekcje, które oprócz bólu mogą wpływać na życie seksualne i poczucie własnej wartości.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka naturalnych środków, których właściwości regulują florę pochwy, kontrolując nadmierne upławy. W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się siedmioma dobrymi opcjami, które możesz wypróbować, gdy zauważysz jakąkolwiek zmianę w wydzielinie pochwowej.

1. Jogurt naturalny na nadmierne upławy

Jogurt naturalny zawiera żywe kultury podobne do flory bakteryjnej pochwy. Z tego powodu uważa się, że jest to skuteczne rozwiązanie przeciwko zmianom, które zwiększają produkcję wydzieliny.

W rzeczywistości probiotyki znajdujące się w jogurcie naturalnym mogą bezpośrednio oddziaływać na czynniki zakaźne. Tym samym hamują ich wzrost i w efekcie przywracają naturalne środowisko okolic intymnych. Jednak nadal nie ma dowodów naukowych na poparcie tego twierdzenia.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Odmładzanie pochwy: wszystko, co musisz wiedzieć

2. Napar z nagietka

Nadmierna wydzielina z pochwy
Picie naparu z nagietka dwa razy dziennie może być bardzo przydatne w leczeniu nadmiernych upławów.

Szczególnie polecane są właściwości przeciwzapalne kwiatów nagietka. Mogą być stosowane jako alternatywny środek na infekcje intymne powodujące nieprzyjemny zapach, podrażnienie a także obfite wycieki.

Ponadto związki zawarte w nagietku nie podrażniają delikatnej błony pochwy i mogą zmniejszać jej zaczerwienienie i swędzenie.

Jak go stosować:

 • Przygotuj skoncentrowany napar z kwiatów nagietka.
 • Następnie pozwól mu się zaparzyć i pij dwa razy dziennie przez tydzień.

3. Napar z szałwii eliminuje nadmierne upławy

Szałwia ma właściwości przeciwgrzybicze, które, jak wykazano w badaniu przeprowadzonym przez St. Luke’s University Health Network (Stany Zjednoczone), skutecznie zwalczają kandydozę. Napar z liści tego ziela odświeża również podrażnioną skórę i ogranicza infekcje grzybicze i bakteryjne.

Jak stosować?

 • Przygotuj litr naparu z szałwii a następnie pij jako herbatę.
 • Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie, aż problem zostanie złagodzony.

4. Napar z czosnku

Jak stwierdzono w tym badaniu opublikowanym w Cuban Journal of Physical Medicine and Rehabilitation, niektóre składniki czosnku mają wyraźną aktywność przeciwdrobnoustrojową.

Jak stosować?

 • Zmiażdż 2 lub 3 czosnek w moździerzu a następnie zostaw na 15 minut w litrze wrzącej wody.
 • Po tym czasie należy przecedzić przez sitko i wypić napar.
 • Powtarzaj proces każdego wieczoru przez tydzień.

5. Ocet jabłkowy leczy nadmierne upławy z pochwy

Naturalne kwasy zawarte w occie jabłkowym również pomagają zwalczać szkodliwe mikroorganizmy. Z drugiej strony jego właściwości przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe ułatwiają kontrolę nieprzyjemnych zapachów i wydzielin powodowanych przez grzyby, jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Middlesex w Wielkiej Brytanii.

Jak stosować?

 • Rozcieńczyć pół szklanki octu jabłkowego w wodzie a następnie wypić jako napar.
 • Zabieg wykonuj 2 razy dziennie, przynajmniej przez tydzień.

6. Soda oczyszczona

Związki organiczne charakteryzujące wodorowęglan sodu, czyli popularną sodę oczyszczoną, pozwalają na stosowanie go jako roztworu przeciwko nadmiernej i cuchnącej wydzielinie z pochwy. Pomagają przywrócić pH okolicy pochwy i promują produkcję zdrowych bakterii, tworząc barierę ochronną przed grzybami i szkodliwymi drobnoustrojami, jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez Centrum Szpitala Uniwersyteckiego w Strasburgu (Francja).

Składniki

 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej (5 g).
 • 1 szklanka wody (200 ml).

Jak stosować?

 • Dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki wody i pij raz dziennie.
 • Powtarzaj zabieg przez tydzień lub do uregulowania objawów.

7. Napar z gujawy

El flujo pochwy excesivo con los guayabos
Prawidłowo przygotowana guawa ma liczne właściwości lecznicze i odżywcze, przydatne w przypadku nadmiernej wydzieliny z pochwy.

Gujawa (Psidium guajava L. ) to roślina pochodząca ze środkowej Ameryki, jednak jej zalety rozpowszechniły się na całym świecie. Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dzięki czemu działa w przypadku rzęsistkowicy i kandydozy. Ma również pomagać nawet w łagodzeniu swędzenia pochwy, podrażnień i stanów zapalnych.

Składniki

 • 2 świeże liście gujawy.

 • Woda (250 ml).

Jak stosować?

 • Zagotuj wodę z liśćmi gujawy.
 • Odlicz 10 minut od momentu wrzenia.
 • Po tym czasie gotuj odstaw na 5 minut.
 • Następnie spożywaj napar z umiarem.

Podsumowując, istnieje kilka naturalnych sposobów, aby utrzymać pod kontrolą nadmierne upławy z pochwy a także inne objawy infekcji intymnych. Wybierz lekarstwo, które najbardziej ci odpowiada a następnie wypróbuj je przez taki czas, jaki pozwoli twój lekarz.

Pamiętaj też, że irygacje i domowe aplikacje miejscowe mogą być bardzo niebezpieczne, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez University of Washington. Przede wszystkim zapytaj swojego ginekologa, co jest dla Ciebie najlepsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.