Czym jest ból owulacyjny i kiedy się pojawia?

Czym jest ból owulacyjny i kiedy się pojawia?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból owulacyjny zwykle pojawia się po jednej stronie brzucha w środku cyklu miesiączkowego, gdy zbliża się owulacja lub gdy już do niej doszło. Może powodować ból, jeśli często się powtarza.

Wiele kobiet odczuwa różne problemy podczas miesiączki. Ale nie jest to jedyny czas w cyklu menstruacyjnym, który może powodować dyskomfort. Istnieje również ból owulacyjny, który jak sama nazwa wskazuje, pojawia się przy okazji owulacji.

Ból owulacyjny zwykle pojawia się w dniach, podczas których dochodzi do owulacji. To znaczy około 14 dnia cyklu. Owulacja to proces, w którym komórka jajowa przemieszcza się z jajnika do jajowodu.

Procesowi temu towarzyszy stan zapalny, skok hormonalny i szereg zdarzeń, które mogą powodować dyskomfort w brzuchu. Szacuje się, że prawie 20% kobiet odczuwa ten rodzaju bólu. W tym artykule wyjaśniamy, co powinnaś o nim wiedzieć.

Czym jest ból owulacyjny?

Ból owulacyjny ma swój początek w procesie owulacji. To wydarzenie ma miejsce w środku cyklu miesiączkowego. Logicznie rzecz biorąc, występuje tylko u kobiet w wieku rozrodczym i mających miesiączkę.

Podczas owulacji jeden z pęcherzyków zawierających zalążek w jajniku powiększa się. Ściany jajnika ulegają rozszerzeniu i stanowi zapalnemu, a gdy nadchodzi czas, pęcherzyk pęka.

Temu pęknięciu i uwolnieniu jajeczka czasami towarzyszy krew i płyn, który znajdował się w pęcherzyku. Płyny te docierają do otrzewnej, która jest wewnętrzną wyściółką brzucha. Dochodzi do podrażnienia otrzewnej, co powoduje ból.

Ból owulacyjny

Dlatego ból owulacyjny nie występuje dokładnie w momencie owulacji, ale może wystąpić nieco przed nią i utrzymywać się jeszcze po niej. Podczas każdego cyklu owulacja występuje tylko w jednym z dwóch jajników. Dlatego też ból owulacyjny pojawia się tylko po jednej stronie brzucha.

Wiele kobiet doświadcza tego bólu podczas każdego cyklu, chociaż inne doświadczają go tylko czasami. Ponadto ból zmienia strony podczas kolejnych cyklów. Nawet czas trwania jest zmienny, ponieważ może trwać kilka minut lub utrzymywać się przez wiele godzin.

Aby odróżnić ból owulacyjny od innych chorób, ważne jest, aby kobieta znała swój cykl menstruacyjny. Fakt, że jest to ból z jednej strony dolnej części brzucha i który zbiega się z owulacją może ułatwić postawienie diagnozy.

Ból owulacyjny – jak sobie z nim radzić?

W przypadku bólu lub dyskomfortu idealnym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza w celu ustalenia przyczyny. Ważne jest, aby wyjaśnić lekarzowi charakterystykę bólu, ponieważ tylko dzięki temu można zdiagnozować ból owulacyjny. Czasami wykonuje się badania ginekologiczne i USG, aby wykluczyć inne choroby.

W leczeniu bólu owulacyjnego mogą pomóc pewne środki ogólne. Na przykład, ciepłe okłady na brzuch lub odpoczynek, gdy pojawia się dyskomfort. Prawda jest jednak taka, że ​​większość kobiet nie potrzebuje żadnego innego leczenia.

Tabletki antykoncepcyjne

Istnieją jednak leki, które mogą pomóc, jeśli ból jest zbyt silny. Najbardziej zalecane jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen. Znacznie przyczyniają się do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu i są sprzedawane bez recepty.

Inną alternatywą jest stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Mechanizmem ich działania jest zapobieganie owulacji. W ten sposób eliminują także wszelkie możliwe irytujące zdarzenia z nią związane.

Podsumowanie

Ból owulacyjny jest jedną z negatywnych konsekwencji cyklu miesiączkowego. Każda kobieta działa w inny sposób i tylko około 20% cierpi z powodu bólu owulacyjnego. Ponadto ból ten może mieć różne cechy i zmieniać się podczas każdy cykl.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak odróżnić go od innych chorób. Jeśli staje się zbyt uciążliwy lub przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, koniecznie odwiedź lekarza. On spróbuje wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.