Czy dieta ketogeniczna zwiększa poziom cholesterolu?

Dieta ketogeniczna jest często stosowana do odchudzania. Jednak tutaj omówimy, czy jest w stanie poprawić poziom cholesterolu we krwi.
Czy dieta ketogeniczna zwiększa poziom cholesterolu?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dieta ketogeniczna lub dieta keto jest jedną z najpopularniejszych diet odchudzających i charakteryzuje się bardzo niską zawartością węglowodanów, ale wysoką zawartością tłuszczu. W tej diecie tłuszcze dostarczają od 70 do 80% wszystkich dziennych kalorii. Z tego powodu często pojawia się pytanie, czy dieta ketogeniczna podnosi poziom cholesterolu.

Obawy powstają, ponieważ cholesterol został oznaczony jako substancja szkodliwa dla serca. Nie mówi się jednak o jego znaczeniu dla organizmu. Komórki składają się z cholesterolu, podobnie jak nasz mózg. Jak źle jest w takim razie? Czy dieta wysokotłuszczowa zwiększa jego poziom? Zostań z nami, aby poznać odpowiedzi na te i inne często zadawane pytania dotyczące diety ketogenicznej i jej wpływu na poziom cholesterolu.

Cechy diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna lub dieta keto jest popularnym planem stosowanym do odchudzania. Jednak w niektórych przypadkach powinno to być ściśle monitorowane.

Jak to wygląda?

Typowa dieta ketogeniczna dostarcza 5-10% całkowitego spożycia kalorii z węglowodanów, co odpowiada 20-50 gramom dziennie. Spożycie tłuszczu wynosi od 70 do 80% wszystkich dziennych kalorii, a białka od 10 do 20%.

Ten rozkład kalorii zmienia źródło paliwa dla organizmu, wymuszając wykorzystanie tłuszczu jako głównego źródła energii. Dieta ketonowa dostarcza bardzo małe ilości węglowodanów. Dlatego poziom glukozy we krwi nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania.

Następnie komórki wykorzystują jako źródło energii pewne związki otrzymane z rozkładu tłuszczów. To są ciała ketonowe.

Osiągnięcie ketozy żywieniowej

Zmiana stanu metabolicznego organizmu w celu uzyskania energii z ciał ketonowych jest znana jako ketoza żywieniowa. Opiera się na wykorzystaniu acetonu, acetooctanu i beta-hydroksymaślanu wykorzystywanych przez mózg, mięśnie i inne narządy.

Diety niskowęglowodanowe dostarczają mało glukozy, więc ketony pochodzące z metabolizmu tłuszczów zajmują centralne miejsce. Insulina reguluje i transportuje ketony do narządów i komórek.

Produkty spożywcze. Dieta ketogeniczna
Zasadą diety ketogenicznej jest zmodyfikowanie metabolizmu organizmu tak, aby zamiast glukozy używać ciał ketonowych.

Co to jest cholesterol?

Cholesterol jest woskowatą substancją podobną do tłuszczu, która jest częścią komórek ciała. Ma kilka funkcji:

  • Pomaga w produkcji hormonów.
  • Cholesterol transportuje witaminę D.
  • Tworzy błony komórkowe.

Kilka rodzajów cholesterolu i tłuszczów jest zaangażowanych na różne sposoby w zdrowie serca. Przyjrzyjmy się najważniejszym.

Cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości lub cholesterol LDL

Cholesterol lipoprotein LDL jest znany jako „zły” cholesterol, ponieważ ułatwia gromadzenie tłuszczu w tętnicach, a tym samym przyczynia się do chorób serca.

Ta akumulacja cholesterolu i innych tłuszczów występuje w postaci blaszek, które utrudniają krążenie, co jest znane jako miażdżyca. Wiadomo, że ten stan zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego.

Cholesterol lipoprotein o dużej gęstości lub HDL

W przeciwieństwie do powyższego HDL jest powszechnie znany jako „dobry” cholesterol. Ta lipoproteina pomaga wyeliminować część „złego” cholesterolu.

Trójglicerydy

Trójglicerydy stanowią najczęstszy tłuszcz w organizmie i znajdują się w pożywieniu. W swojej strukturze znajdują się trzy kwasy tłuszczowe związane z cząsteczką alkoholu zwaną glicerolem. Po spożyciu kwasy tłuszczowe są uwalniane do metabolizmu w celu uzyskania energii.

Wysoki poziom trójglicerydów we krwi wraz z podwyższonym poziomem cholesterolu zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Nasza całkowita liczba cholesterolu reprezentuje sumę cholesterolu LDL i HDL plus 20% triglicerydów.

Jak dieta ketogeniczna ma się do poziomu cholesterolu?

Odkrycia kilku autorów wskazują, że dieta ketogeniczna pomaga obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i LDL, jednocześnie podnosząc poziom cholesterolu HDL na dłuższą metę. Jednak na początku diety może być odwrotnie.

Jednak inni badacze twierdzą, że wzrost ten jest przejściowy, podczas gdy organizm przystosowuje się do ketozy żywieniowej. W dłuższej perspektywie wartości spadają, podczas gdy HDL rośnie.

Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu w wywiadzie powinny dostosować strukturę diety ketogenicznej, aby zapobiec dalszemu wzrostowi. Na przykład należy unikać tłuszczów trans, potraw smażonych lub produktów mięsnych.

Gdy tłuszcze nasycone zostaną zastąpione tłuszczami jednonienasyconymi, takimi jak te w oliwie z oliwek, orzechach, maśle orzechowym i awokado, pomagają obniżyć wysoki poziom cholesterolu.

Z drugiej strony sugerowano, że do diety ketogenicznej należy włączyć tłuszcze wielonienasycone typu omega-3. Korzystny wpływ tego tłuszczu na redukcję trójglicerydów jest dobrze opisany. Omega-3 poprawiają czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.

Zaleca się również, aby nieliczne węglowodany w diecie były bogate w błonnik, między innymi warzywa, jagody, orzechy i nasiona. Grupa ekspertów opublikowała, że błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu, zwłaszcza jeśli jest rozpuszczalny.

Zalecenia i pielęgnacja z dietą ketonową

Przed rozpoczęciem diety ketogenicznej należy przejrzeć szereg zaleceń i opieki, aby nie było żadnych zmian podczas stosowania tego planu diety. Ketoza jest bezpieczna dla większości ludzi, o ile jest nadzorowana i kierowana przez personel medyczny.

Jak wskazują niektórzy eksperci w tej dziedzinie, utrata wagi przynosi nie tylko korzyści, ale może również mieć działanie terapeutyczne. Na przykład dieta ketonowa jest często polecana dzieciom z padaczką, cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym i otyłością.

W innym badaniu opublikowano również, że dobrze przygotowana dieta ketogeniczna może być uważana za bezpieczną w leczeniu otyłości i cukrzycy. Jednak potrzeba więcej badań klinicznych, aby ocenić długoterminowe skutki i ich potencjał w medycynie klinicznej.

Skutki uboczne diety ketonowej

Podczas stosowania diety ketogenicznej może wystąpić szereg objawów i oznak, które wymagają pomocy medycznej. Wraz z nadejściem ketozy pojawia się grypa ketogeniczna, której objawy są następujące:

  • Zmęczenie.
  • Mdłości.
  • Bezsenność.
  • Bóle głowy.
  • Zwiększony apetyt.

Te efekty uboczne są częste na etapie adaptacji, kiedy zaczyna się spalanie tłuszczu i uwalniane są ketony. Mogą również wystąpić skurcze nóg, zaburzenia trawienia i nieświeży oddech.

Z drugiej strony niektóre badania sugerują, że dieta ketogeniczna może powodować zmiany w rozwoju embrionalnym myszy, dlatego potrzebne są dalsze badania dotyczące jej bezpieczeństwa w czasie ciąży.

Kobieta w ciąży kroi pomidora
Lekarze wciąż nie wiedzą, czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, dlatego nie jest im zalecana.

Kiedy skonsultować się z profesjonalistą?

Na początku i w trakcie diety ketogenicznej pracownik służby zdrowia jest zobowiązany do kontrolowania ketozy żywieniowej i zapobiegania kwasicy ketonowej, która może być niebezpieczna.

W przypadku cukrzycy typu 1 lub schorzeń pęcherzyka żółciowego konsultacja z dietetykiem jest obowiązkowa. Z drugiej strony u osób z chorobami nerek, podwyższonym dziedzicznym poziomem cholesterolu, czy chorobami wątroby należy unikać diety ketonowej.

W celu ograniczenia skutków ubocznych zaleca się wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Dobrym pomysłem jest również zwiększenie spożycia minerałów, unikanie intensywnych ćwiczeń i spożywanie niskowęglowodanowych warzyw i źródeł błonnika, takich jak orzechy i jagody.

Poziom cholesterolu

Ogólnie rzecz biorąc, jasne jest, że jakość tłuszczów spożywanych w diecie ketogenicznej będzie determinować dominujący rodzaj cholesterolu we krwi. Tłuszcze wielonienasycone, takie jak te w olejach z nasion, a także tłuszcze jednonienasycone z oliwy z oliwek, korzystnie wpływają na wzrost cholesterolu HDL.

Tymczasem wysokie spożycie tłuszczów nasyconych lub trans powoduje, że profil lipidowy krwi wymyka się spod kontroli. Ten stan staje się czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Konsultacja z lekarzem jest zielonym światłem, którego potrzebujesz, aby rozpocząć dietę ketogeniczną na prawej stopie i utrzymać kontrolę poziomu cholesterolu przed i podczas wdrażania planu diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dhillon KK, Gupta S. Biochemistry, Ketogenesis. [Updated 2022 Feb 10]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493179/
  • Puchalska, P., & Crawford, P. A. (2017). Multi-dimensional Roles of Ketone Bodies in Fuel Metabolism, Signaling, and Therapeutics. Cell metabolism25(2), 262–284. https://doi.org/10.1016/j.cmet.2016.12.022
  • Ludwig, D.S. (2019). The Ketogenic Diet: Evidence for Optimism but High-Quality Research Needed. The Journal of Nutrition, 150, 1354 – 1359.
  • Sussman, D., van Eede, M., Wong, M. D., Adamson, S. L., & Henkelman, M. (2013). Effects of a ketogenic diet during pregnancy on embryonic growth in the mouse. BMC pregnancy and childbirth13, 109. https://doi.org/10.1186/1471-2393-13-109
  • National Heart, Lung and Blood Institute. Blood Cholesterol. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/blood-cholesterol.
  • Dashti, H. M., Mathew, T. C., Hussein, T., Asfar, S. K., Behbahani, A., Khoursheed, M. A., Al-Sayer, H. M., Bo-Abbas, Y. Y., & Al-Zaid, N. S. (2004). Long-term effects of a ketogenic diet in obese patients. Experimental and clinical cardiology9(3), 200–205.
  • Kosinski, C., & Jornayvaz, F. R. (2017). Effects of Ketogenic Diets on Cardiovascular Risk Factors: Evidence from Animal and Human Studies. Nutrients9(5), 517. https://doi.org/10.3390/nu9050517
  • Clifton, Peter & Keogh, Jennifer. (2017). A systematic review of the effect of dietary saturated and polyunsaturated fat on heart disease. Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases. 27. 10.1016/j.numecd.2017.10.010.
  • Yanai, H., Masui, Y., Katsuyama, H., Adachi, H., Kawaguchi, A., Hakoshima, M., Waragai, Y., Harigae, T., & Sako, A. (2018). An Improvement of Cardiovascular Risk Factors by Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids. Journal of clinical medicine research10(4), 281–289. https://doi.org/10.14740/jocmr3362w
  • McRae M. P. (2017). Dietary Fiber Is Beneficial for the Prevention of Cardiovascular Disease: An Umbrella Review of Meta-analyses. Journal of chiropractic medicine16(4), 289–299. https://doi.org/10.1016/j.jcm.2017.05.005
  • Volek, J., Sharman, M., Gómez, A., Judelson, D., Rubin, M., Watson, G., Sokmen, B., Silvestre, R., French, D., & Kraemer, W. (2004). Comparison of energy-restricted very low-carbohydrate and low-fat diets on weight loss and body composition in overweight men and women. Nutrition & metabolism1(1), 13. https://doi.org/10.1186/1743-7075-1-13
  • Neal, E.G., Chaffe, H., Schwartz, R.H., Lawson, M.S., Edwards, N., Fitzsimmons, G., Whitney, A., & Cross, J.H. (2008). The ketogenic diet for the treatment of childhood epilepsy: a randomised controlled trial. The Lancet Neurology, 7, 500-506.
  • Westman, E. C., Yancy, W. S., Jr, Mavropoulos, J. C., Marquart, M., & McDuffie, J. R. (2008). The effect of a low-carbohydrate, ketogenic diet versus a low-glycemic index diet on glycemic control in type 2 diabetes mellitus. Nutrition & metabolism5, 36. https://doi.org/10.1186/1743-7075-5-36

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.