Czosnek zapewni Ci zdrowie i piękność

· Lipiec 30, 2016
Korzystanie z mniej znanych właściwości czosnku pomoże Ci radzić sobie z trądzikiem. Dzięki zawartym w nim związkom likwiduje bakterie odpowiedzialne za jego powstawanie, a ponadto przyczynia się do usuwania nadmiernej ilości tłuszczu.

Czosnek to jedna z bardziej znanych i używanych w kuchni przypraw praktycznie w każdej części świata. Czosnek charakteryzuje się specyficznym smakiem, który można wykorzystać na setki sposobów.

Choć już od bardzo odległych czasów powszechnie znane są walory smakowe czosnku, z których tak chętnie korzysta się w kuchni, to posiada on również mnóstwo bardzo użytecznych właściwości i zastosowań medycznych. Korzysta się z nich zarówno w profilaktyce, jak i w przebiegu wielu znanych chorób.

W stanie surowym, to małe warzywo skrywa w sobie skoncentrowaną alicynę, która zapewnia działanie antyseptyczne, grzybobójcze, przeciwbakteryjne i oczyszczające. Ponadto, czosnek stanowi bogate źródło związków przeciwutleniających, które blokują działanie wolnych rodników, opóźniając proces starzenia.

Dzięki swym wspaniałym właściwościom – czosnek jest nieocenionym warzywem, które może nam pomóc w polepszeniu stanu zdrowia i w wielu zabiegach kosmetycznych.

1. Naturalny antybiotyk

Antybiotyki to medykamenty, których zadaniem jest zniszczenie w naszym ciele mikroorganizmów atakujących nas na różne sposoby. Wiele osób preferuje stosowanie tradycyjnych antybiotyków, ponieważ wydają się bezpieczniejsze w użyciu i skuteczniejsze w działaniu.

Przeczytaj również artykuł: Naturalne antybiotyki, które nie wymagają recepty

Gdy jednak mowa o tradycyjnych antybiotykach, trzeba zaznaczyć, że mogą one spowodować spustoszenie w naszym organizmie. Dzieje się tak dlatego, że niszczą naturalną florę bakteryjną i obniżają skuteczność działania systemu immunologicznego.

Nie tak rzecz ma się z czosnkiem. Jest on jednym z silniejszych antybiotyków naturalnych, a jednocześnie bezpiecznym dla naszego organizmu. Czosnek stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych antybiotyków dostępnych w aptece.

Czosnek jest skuteczny, nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej i posiada wiele innych właściwości.

2. Zdrowie układu sercowo – naczyniowego

Serce

Alicyna, związek siarki, który wydostaje się na skutek miażdżenia czosnku, skutecznie obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów. To bardzo ważna właściwość, która nie pozostaje bez znaczenia w przypadku naszego układu krążeniowo -naczyniowego.

Zmniejszenie poziomu tych lipidów umożliwia lepszy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i zmniejsza ryzyko zwężenia światła naczyń krwionośnych i miażdżycy. Ponadto, polepszając przepływ krwi, przyczynia się do lepszej kontroli ciśnienia tętniczego u pacjentów z wysokimi wskazaniami.

3. Polepsza trawienie

Regularne jedzenie surowego czosnku chroni naturalną florę bakteryjną jelit i pomaga regulować wiele ważnych procesów trawiennych.

Jego właściwości antyseptyczne i antybiotyczne skutecznie eliminują pasożyty i niechciane bakterie z przewodu pokarmowego, co stanowi profilaktykę chorób układu trawiennego. Ogólnie przyjmuje się również, że regularne jedzenie czosnku służy profilaktyce powstawania nowotworu jelita grubego.

4. Wzmacnia system immunologiczny

System immunologiczny

Dzięki swoim właściwościom antywirusowym i przeciwbakteryjnym, poza dostarczaniem organizmowi antyoksydantów, witamin i minerałów, czosnek skutecznie podwyższa naszą odporność.

Dzięki składnikom, jakie zawiera czosnek, organizm lepiej reaguje w przypadku zagrożeń i zapobiega rozwojowi wirusów i bakterii groźnych dla naszego zdrowia.

5. Zwalcza trądzik

Przeciwbakteryjne właściwości czosnku w połączeniu z działaniem związków siarki, bardzo dobrze działają na skórę, która ma tendencje do występowania trądziku.

Nakładanie pasty przygotowanej wcześniej z czosnku, doszczętnie niszczy bakterie zarażające skórę. Ponadto, stosowanie czosnku usuwa nadmiar warstwy lipidowej.

6. Działa przeciwzmarszczkowo

Zmarszczki przy oku

Skoncentrowane w czosnku związki przeciwutleniające powstrzymują negatywne działanie wolnych rodników w skórze, podstawową przyczynę przedwczesnego starzenia się.

Choć zapach czosnku nie zachęca do używania go w tradycyjny sposób, to warto przygotować z niego pastę do użytku zewnętrznego. Ponadto, dodając czosnek do naszej diety, chronimy skórę również od wewnątrz.

Przeczytaj również artykuł: Skąd się bierze trądzik u dorosłych?

7. Działanie czosnku w walce z łupieżem i grzybicą

Powszechnie występujące grzyby mają negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na urodę. Mogą pojawić się na nogach lub rękach, a także w innych częściach ciała. Tutaj też z pomocą przychodzi nam czosnek.

Łupież na przykład powstaje na skutek działania grzyba, który się rozmnaża na owłosionej skórze naszego ciała. Na szczęście w każdym z tych przypadków, można go wyeliminować wykorzystując antyseptyczne i grzybobójcze właściwości czosnku.

8. Wzmacnia paznokcie

Mocne paznokcie

Używanie czosnku w formie kremu do nakładania na powierzchnię paznokci sprawia, że stają się one mocniejsze i zdrowsze. Zabieg ten zapobiega także ich łamaniu się, rozdwajaniu i przesuszaniu.

Przeczytaj również artykuł: Wzmacniamy paznokcie – naturalne kuracje

Aby uzyskać czosnkowy krem do paznokci, wystarczy przekroić ząbek czosnku na pół i zetrzeć go na tarce.

Wśród najlepszych właściwości czosnku można wymienić te antybiotyczne i grzybobójcze. A ze względu na walory smakowe jest także bardzo użyteczny w kuchni. Doceniaj więc czosnek i używaj go jak najczęściej.