Czerwona barwena: właściwości, zalety i zastosowania w kuchni

Nie możesz przegapić okazji do włączenia barweny do swojej diety; to ryba, która oferuje kilka korzyści zdrowotnych. To również specjalność haute cuisine.
Czerwona barwena: właściwości, zalety i zastosowania w kuchni
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2022

Czerwona barwena to półtłusta ryba, którą można regularnie włączać do diety. Można ją znaleźć praktycznie przez cały rok w sklepach rybnych, ma też doskonałe właściwości organoleptyczne. Istnieje wiele różnych sposobów na jej przygotowanie, aby jak najlepiej ją wykorzystać.

Włączenie ryb do diety jest zalecane, gdy chcesz utrzymać dobry stan zdrowia. Te pokarmy zawierają niezbędne składniki odżywcze i mają niższą gęstość energetyczną niż mięso. Z tego powodu mogą wchodzić w skład diety niskokalorycznej prowadzonej w celu utraty wagi.

Jakie właściwości odżywcze ma barwena

Każde 100 gramów (4 uncje) barweny zawiera 3,5 grama tłuszczu i tylko 90 kalorii. Ma ponadto znaczną zawartość białka o dużej wartości biologicznej.

Proteiny te zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy i mają dobry wynik strawności. Są niezbędne w diecie, aby zapobiec problemom związanym z beztłuszczową masą.

Podobnie, barwena jest źródłem ważnych minerałów, takich jak magnez, jod i potas. To także źródło witamin z grupy B. Pełnią ważną rolę, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu energetycznego oraz prawidłowe wykorzystanie kalorii pochodzących z tłuszczów, białek i węglowodanów.

Trochę ryby.
Ryby powinny wchodzić w skład twojej diety ze względu na połączenie białka i niektórych zdrowych tłuszczów.

Korzyści ze spożywania barweny

Kiedy mówimy o korzyściach, musimy podkreślić, że jedzenie barweny idealnie nadaje się do pokrycia dziennego zapotrzebowania na białko. To pomaga zapobiegać przewlekłym patologiom wpływającym na masę mięśniową, takim jak sarkopenia.

Co więcej, bez problemu można ją włączyć do diety niskokalorycznej. Wykazano, że białka mają działanie nasycające, dzięki czemu pomagają kontrolować apetyt i poprawiają przestrzeganie diety.

Barwena nie zawiera dużo kalorii, jednak nie powinno się jej podawać z sosami.

Nie wolno nam zapominać, że niektóre witaminy z grupy B są niezbędne, aby procesy organizmu przebiegały sprawnie. Szczególnie ważna jest witamina B12, której niedobór wpływa na transport tlenu przez krew.

Jak przygotować barwenę?

Barwena to ryba o wielu ościach, więc może być problematyczna dla najmłodszych domowników. W takim przypadku można ją rozdrobnić i wykorzystać jako składnik w innych przepisach.

Mimo to wciąż istnieje wiele sposobów na gotowanie ryby w całości, aby uzyskać z niej jak najwięcej korzyści. Jednym z przykładów jest pieczenie z cytryną. Osiągniesz świetny aromatyczny akcent smakowy, jeśli użyjesz również ziół, takich jak estragon.

Istnieje również możliwość dodania innych przypraw, takich jak szafran, mięta lub sosy, takie jak ajoblanco (hiszpański sos na bazie czosnku). Barwena najlepiej smakuje pieczona, ale można ją przygotować w gulaszu lub zupach. Rzadko natomiast podaje się ją z grilla lub smażoną.

Bardzo popularnym przepisem jest barwena z truflami. Jest dość drogi przepis, ale bardzo cenią go miłośnicy wykwintnej kuchni. Trufle stanowią kontrapunkt w smaku, który idealnie pasuje do tekstury ryby.

Trochę trufli.
Barwena z truflami to typowe danie w światowej wykwintnej kuchni.

Barwena: ryba o wielu zaletach

Włączenie barweny do diety jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Zawiera wysokiej jakości białka i nie jest zbyt kaloryczna. Należy jednak zwrócić uwagę na jej przygotowanie. Jeśli użyjesz wielu sosów lub przypraw, poziom kalorii może wzrosnąć.

Wskazane jest naprzemienne spożywanie tłustych, półtłustych i białych ryb. Każdy z tych rodzajów daje szereg konkretnych pozytywnych efektów. Ale różnorodność ma kluczowe znaczenie.

Ogólnie rzecz biorąc, kwasy tłuszczowe obecne w owocach morza są bardzo wysokiej jakości. Proporcja omega-3 jest wysoka, co pomaga kontrolować stany zapalne wewnętrzne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martone AM, Marzetti E, Calvani R, et al. Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. Biomed Res Int. 2017;2017:2672435. doi:10.1155/2017/2672435
  • Westerterp-Plantenga MS, Lemmens SG, Westerterp KR. Dietary protein – its role in satiety, energetics, weight loss and health. Br J Nutr. 2012;108 Suppl 2:S105-S112. doi:10.1017/S0007114512002589
  • Dietzfelbinger H, Hubmann M. Hämolytische Anämien und Vitamin-B12-Mangel [Hemolytic anemias and vitamin B12 deficieny]. Dtsch Med Wochenschr. 2015;140(17):1302-1312. doi:10.1055/s-0041-103562

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.