Kiedy i dlaczego powinieneś ograniczać potas w diecie?

Jeśli chcesz zmniejszyć ilość potasu w swojej diecie, może być konieczna wizyta u dietetyka. Oto podgląd tego, co może zasugerować specjalista do spraw żywienia.
Kiedy i dlaczego powinieneś ograniczać potas w diecie?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Być może słyszeliśmy o potasie i jego zaletach w leczeniu kaca. Sok pomidorowy lub marchewkowy to opcje, z których korzysta wiele osób. Ale rzadko słyszymy o tym, że trzeba ograniczać potas w diecie. Co w rzeczywistości nie jest takie proste… ponieważ większość produktów spożywczych zawiera go w dużych ilościach.

Tymczasem niektóre choroby, takie jak cukrzyca typu 1, przewlekła niewydolność nerek, zmiany w nadnerczach czy sytuacja po przeszczepie narządów, wymagają obniżenia spożycia potasu. Nawet przewlekłe stosowanie leków przeciwzapalnych, moczopędnych czy bardzo intensywne ćwiczenia również wymagają zmniejszenia spożycia tego minerału.

Aby ograniczać potas w diecie należy wybierać pokarmy, które zawierają mniej potasu, ale także poznać te o wyższych wartościach, aby ich unikać. Ponadto istnieją pewne techniki kulinarne pozwalające go wydobyć z pokarmów i wyeliminować.

Jeśli jesteś w sytuacji, w której potrzebujesz pomocy w tym zakresie, to znalazłeś idealny artykuł! Nie przegap więc okazji i czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ograniczać potas w swojej diecie.

Co to jest potas i jakie są jego funkcje?

National Kidney Foundation wyjaśnia, że potas jest minerałem występującym w wielu różnych produktach spożywczych. Z tego powodu u zdrowej osoby prowadzącej dobrą dietę trudno mówić o jego deficycie.

Jest również elektrolit, ponieważ potrafi przewodzić fale elektryczne podobnie jak sód, wapń i magnez. Dzięki tej ważnej właściwości potas uczestniczy w procesach bicia serca, funkcjonowaniu nerwów i skurczach mięśni. Promuje również przepływ składników odżywczych do komórek.

W zdrowym organizmie nerki biorą udział w regulacji poziomu potasu we krwi, ale kiedy ten narząd zachoruje, nie jest w stanie go zrównoważyć. Dlatego w chorobie nerek konieczne jest ograniczenie niektórych pokarmów, które mogą zwiększać zawartość potasu we krwi.

Bardzo wysokie stężenia tego pierwiastka mogą być niebezpieczne, a jeśli wystąpią, pacjent może odczuwać drętwienie, mrowienie i osłabienie. Natomiast niski poziom potasu może prowadzić do nieregularnego bicia serca, a nawet zawału serca.

Jak ograniczać potas w diecie?

Przede wszystkim należy sprawdzić, które produkty spożywcze zawierają najmniejszą ilość potasu. A następnie, które z nich mają wysoką zawartość tego pierwiastka, a które średni poziom. Ponadto warto poznać pewne techniki przygotowywania jedzenia zmniejszające jego ilość w posiłku.

Potas znajduje się w znacznych ilościach w owocach i surowych, świeżych warzywach. Zwłaszcza w skórce i w jadalnych szypułkach.

National Kidney Foundation twierdzi również, że produkty żywnościowe bogate w potas to takie, które zawierają więcej niż 200 miligramów na porcję. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na ilości, które zjadamy.

Żywność o niskiej zawartości potasu

Porcje wymienionych niżej produktów zawierają mniej niż 150 miligramów potasu. Jedna porcja to 1/2 szklanki świeżych lub ugotowanych warzyw lub owoców. W niektórych przypadkach wielkość porcji potrzebna do osiągnięcia tej ilości może być nawet wyższa.

Jeśli zjesz więcej niż wymienione porcje, ryzykujesz spożycie posiłku bogatego w potas:

  • Jabłko: sok lub puree.
  • Czerwone owoce: wiśnie, jagody, jeżyny, maliny i truskawki.
  • Morela i jej sok z puszki.
  • Winogrona i ich sok.
  • Koktajl owocowy.
  • Owoce cytrusowe: takie jak grejpfrut.
  • Mandarynki: dozwolony jest jeden mały owoc.
  • Gruszka: dopuszczalna jest jedna mała świeża gruszka. Jeśli chodzi o puszkowane, zaleca się pół szklanki.
  • Brzoskwinia: jeśli jest świeża, jeden mały owoc. Natomiast w puszkach można wypić pół szklanki, bez syropu.
  • Ananas i jego sok.
  • Arbuz: jedna filiżanka zapewnia 150 miligramów.
  • Warzywa: 1/2 szklanki kiełków lucerny, kapusta, kalafior, gotowana marchewka, świeża lub mrożona kukurydza, ogórek i bakłażan. Dozwolona jest również taka sama porcja sałaty, cebuli, pietruszki, groszku, pieczarek białych, rzeżuchy, dyni żółtej, rabarbaru, rzeżuchy i kasztanów wodnych w puszkach. W przypadku szparagów dozwolone jest 6 sztuk i 1 łodyga selera.
  • Inne produkty spożywcze: pół szklanki makaronu, ryżu, produktów piekarniczych niepełnoziarnistych, ciasta i ciasteczek bez orzechów i czekolady. Dozwolone jest 8 uncji kawy i 16 uncji herbaty.
Jedzenie ubogie w potas.
Ogólnie rzecz biorąc, świeże owoce i warzywa mają niską zawartość potasu. Wersje w puszkach maja go jeszcze mniej.

Pokarmy o umiarkowanej zawartości potasu

Te pokarmy zawierają od 150 do 250 miligramów potasu na 1/2 szklanki porcji. Różne wielkości porcji odpowiadające tym dawkom są również wymienione poniżej:

  • Rośliny strączkowe: 1/4 szklanki porcji ugotowanego groszku zapewnia te ilości.
  • Warzywa: gotowana kapusta, posiekany świeży pomidor i 45 gramów gotowanej boćwiny.
  • Owoce: 1 średnia sztuka gujawy. Winogrona w porcjach po 100 gramów (4 uncje) i 5 uncji soku jabłkowego.
  • Orzechy: 20 do 30 gramów (około 1 uncji) migdałów, orzechów laskowych, orzechów włoskich, orzeszków ziemnych i 1/4 szklanki świeżego kokosa.
  • Nasiona słonecznika: zaleca się 1/4 szklanki.
  • Tofu: Jako pochodna soi, 1/2 szklanki dostarcza mniej niż 250 miligramów.
  • Drożdże piwne: 1 łyżeczka.

Żywność o wysokiej zawartości potasu

1/2 szklanki porcji następujących produktów spożywczych zawiera ponad 250 miligramów potasu. W niektórych przypadkach wielkość porcji jest różna:

  • Owoce i soki owocowe: melon, banan, figi, suszone śliwki, rodzynki. 2 świeże morele i 5 suszonych połówek, 1/2 banana, 5 daktyli, 1 średnia sztuka kiwi, mango, nektarynki lub pomarańczy. 1 średni granat i 1/2 papai. Soki takie jak grejpfrutowy, pomarańczowy, śliwkowy i sok z granatów.
  • Warzywa: pomidor konserwowy, gotowany szpinak, dynia, karczoch, cukinia, suszona fasola, gotowane buraki, gotowane brokuły, brukselka, brukiew, pasternak.
  • Inne produkty spożywcze: czekolada, muesli, otręby, pełnoziarniste płatki zbożowe, 1 łyżka melasy, 1 uncja orzechów i nasion, substytuty soli, 2 łyżki masła orzechowego, jogurt.
  • Mięso, mleko i produkty mleczne: 1 porcja 150 gramów (6 uncji) mięsa i 1 szklanka mleka razem dostarczają 1000 miligramów potasu.

Techniki redukcji potasu w pożywieniu

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Valladolid ustanawia szereg zaleceń dotyczących obniżenia poziomu potasu w diecie. W tym celu sugeruje się techniki kulinarne, które pomagają wydobyć minerał z pożywienia.

Moczenie

Potas, podobnie jak inne minerały, jest dobrze rozpuszczalny w wodzie. Oznacza to, że aby wydobyć go z pożywienia, zaleca się namoczenie żywności w dużej ilości płynu.

Aby zintensyfikować proces należy zwiększyć powierzchnię kontaktu żywności z wodą. Dlatego na przykład warzywa i owoce należy obrać ze skórki i pokroić w drobną kostkę.

Czas namaczania powinien trwać całą noc, od 8 do 12 godzin. Ponadto wodę należy wymieniać w tym czasie 2 lub 3 razy.

Aby ułatwić ekstrakcję potasu, o ile pozwala na to późniejsze przygotowanie żywności, można użyć umiarkowanie gorącej wody o temperaturze od 40 do 50 stopni Celsjusza (105 do 120 Fahrenheita). Ułatwia to penetrację wody i ekstrakcję potasu.

Podwójne gotowanie

Aby zmniejszyć zawartość potasu o połowę, zaleca się gotowanie potraw w dużej ilości wody (5-krotność ilości warzyw). Gdy się zagotuje, należy zmienić wodę do gotowania.

Następnie wlej nową wodę i powtórz proces. Gdy jedzenie jest gotowe, wylej cały płyn.

Ponadto ważne jest, aby nie używać wody z gotowania jako bazy do innych dań. Powszechnie stosuje się to w zupach i sosach.

Moczenie warzyw.
Moczenie zmniejsza ilość potasu, ponieważ woda wydobywa minerał z pożywienia.

Inne sugestie

  • Jeśli używasz warzyw w puszkach lub konserwach, sok lub solankę należy wyrzucić, a następnie dobrze przepłukać dużą ilością wody.
  • Nie należy również używać metod pieczenia, grillowania lub gotowania na parze, ponieważ powodują większą koncentrację potasu.
  • Pokarmy mrożone będą miały mniej potasu niż świeże, ponieważ po rozmrożeniu kryształki lodu, które rozbijają komórki, pozwalają na jego łatwiejszą ekstrakcję.
  • Unikaj produktów pełnoziarnistych i ich pochodnych, takich jak chleb czy krakersy, ponieważ potas znajduje się w otrębach lub skorupce otaczającej ziarno.
  • Do przyprawiania używaj ziół lub przypraw jako zamiennika soli. Niektóre sole o niskiej zawartości sodu są w rzeczywistości bogate w potas. W rzeczywistości są to sole chlorku potasu.

Zarówno w żywności o niskiej, jak i umiarkowanej zawartości potasu można zastosować techniki moczenia i podwójnego gotowania. To znacznie zmniejszy udział mikroelementu.

Ile potasu należy spożywać?

Dzienna dawka potasu powinna zostać wskazana przez eksperta ds. zdrowia. Na przykład w przypadku choroby nerek nefrolog przepisuje dzienną ilość potasu, a dietetyk przygotowuje plan żywieniowy.

Średnie wartości różnią się dla różnych chorób:

  • Przewlekła niewydolność nerek: od 1560 do 2730 miligramów dziennie.
  • Ostra niewydolność nerek: 1170 do 1950 miligramów dziennie.
  • Dializa: 2340 do 3510 miligramów dziennie.
  • Inne choroby: od 1000 do 2000 miligramów dziennie.

Nie każdy powinien ograniczać potas w swojej diecie

Aby zmniejszyć ilość potasu w diecie, przede wszystkim należy udać się do dietetyka, który opracuje plan żywienia i pomoże nam w zakresie idealnych wytycznych wymaganych dla stanu wyjściowego. W razie potrzeby, po wybraniu pokarmów, możemy zastosować techniki dalszego obniżenia zawartości tego minerału.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.