Czarna marchew - odkryj ją już dziś!

Czarna marchew, znana także jako marchew fioletowa to warzywo bardzo bogate w antocyjaninę. Jest to silny przeciwutleniacz, któremu marchew zawdzięcza swój niepowtarzalny kolor. To antocyjanina właśnie pomaga nam zwalczać rozmaite stany zapalne i wspomagają kurację pewnych odmian nowotworów.
Czarna marchew - odkryj ją już dziś!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Bardzo trudno jest nam wyobrazić sobie marchew w kolorze innym niż intensywny pomarańczowy. Nieważne jednak, jak dziwne by się to wydawało, czarna marchew, znana również jako marchew fioletowa, w dawnych czasach była znacznie częściej spożywana w Azji i Europie, niż znana nam wszystkim wersja pomarańczowa.

Czarna marchew sięga historią aż do roku 2000 p.n.e. Na przestrzeni wieków warzywo to stało się popularne w różnych krajach dzięki handlarzom pochodzącym z krajów arabskich.

Przez jakiś czas marchew występowała w rozmaitych kolorach. Sporo zależało od regionu, w jakim była uprawiane i od składu lokalnej gleby. Warzywa występowały w odcieniach bieli, jak również żółte, aż po ciemnofioletowe i niemal czarne.

Co jednak z tak dobrze znaną nam marchwią pomarańczową? Odmiana ta pojawiła się w XVII wieku w Holandii. W rzeczywistości odmiana ta jest hybrydą, połączeniem stworzonym przez holenderskich specjalistów w dziedzinie hodowli warzyw, którzy chcieli “na pomarańczowo” uczcić pałac królewski.

Pomysł okazał się być tak wielkim sukcesem, że już wkrótce pomarańczowa marchew zdobyła sławę również poza granicami Holandii. Bezprecedensowo podbiła rynek i tak jest aż do dziś.

Jest to bardzo ciekawa i starannie udokumentowana historia, która wyjaśnia nam, dlaczego marchew w kolorach innych niż pomarańczowy nie jest już tak często spotykana.

Okazuje się jednak, że ostatnimi czasy to warzywo w innych kolorach wraca do łask. Co więcej, zaczyna zyskiwać miano “superjedzenia”.

W dalszej części artykułu wyjaśnimy Ci, dlaczego tak jest. Dowiedz się, co może dla Ciebie zrobić czarna marchew.

Czarna marchew, źródło zdrowia

Zacznijmy od ustalenia, czemu warzywo to zawdzięcza swój wyjątkowy kolor. Okazuje się, że sekret tkwi w pewnej rozpuszczalnej w wodzie substancji znanej jako antocyjany.

Marchew w różnych kolorach

Antocyjaniny znaleźć można w rozmaitych produktach, takich jak ciemne winogrona, bakłażan, czarne jagody, czarna fasola, czerwona kapusta czy granat.

Wyciągając wnioski co do zdrowotnych właściwości wyżej przytaczanych warzyw, można bez wątpienia stwierdzić, że czarna marchew również kryje w sobie leczniczą moc, którą warto wykorzystać.

  • Jest ona w stanie między innymi poprawić kondycję naszego serca, wykazuje działanie przeciwnowotworowe i zmniejsza poziom złego cholesterolu znanego także jako LDL.
  • Moc antocyjanów zawartych w czarnej marchwi jest szczególnie polecana osobom z cukrzycą.
  • Jej spożywanie reguluje poziom cukru we krwi.
  • Przeciwutleniacze chronią z kolei naczynia krwionośne i neutralizują szkodliwe enzymy niszczące kolagen i tkankę łączną.

Czarna marchew a odchudzanie

Na pewno ucieszysz się na wieść, iż fioletowa marchew zawiera bardzo mało kalorii. Można spożywać ja naturalnie w wersji surowej lub gotowaną na parze. Jest ona sycąca, a także dostarcza nam dużo błonnika.

  • Ciekawy jest również fakt, że roślina ta wspomaga procesy trawienne. Ponadto, dzięki temu warzywu, nie tylko będziemy w stanie obniżyć poziom cukru we krwi. Dzięki wysokiej zawartości błonnika wchłoniemy bowiem składniki odżywcze jeszcze lepiej i jeszcze szybciej.
  • Większość błonnika zawartego w czarnej marchwi jest rozpuszczalna. Wchłania on wodę w naszym przewodzie pokarmowym, tworząc substancje podobną w swojej konsystencji do żelu.

Powoli, w trakcie przechodzenia przez nasz układ pokarmowy usuwa z niego toksyny i tym samym obniża w naszym organizmie poziom cholesterolu, który dociera do krwiobiegu.

Doskonałe na zmniejszenie żylaków

Jeśli cierpisz na żylaki lub niewydolność układu żylnego, czarna marchew może Ci pomóc zmniejszyć ból i uczucie ucisku.

Fioletowa marchew
  • I tutaj znów w grę wchodzą antocyjany z ich wspaniałym, przeciwzapalnym działaniem. Optymalizują one również przepływ krwi w naszym organizmie.
  • Czarna marchew aktywuje całą serię białek zdolnych do naprawy uszkodzonych ścian naczyń krwionośnych. Tym samym poprawiają kondycję naszego układu naczyniowego.

Oczywiście, jeśli liczysz na to, że żylaki całkowicie znikną, możesz być zawiedziony. Na pewno jednak odczujesz ulgę w ich nieprzyjemnych objawach.

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Ciasto marchewkowe – wegańskie, bez jajek i tłuszczu

Profilaktyka raka jelita grubego

Czarna marchew, podobnie jak jagody, rzodkiew lub czerwone winogrona, zawiera odpowiednie minerały i przeciwutleniacze, które chronią nas przed rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych.

  • Według badania przeprowadzonego w Zakładzie Żywienia i Nauki o Żywności, Uniwersytetu w Maryland (USA), regularne spożywanie tych produktów hamuje wzrost tych szkodliwych komórek w naszej okrężnicy.
  • Jednak pamiętaj: zawsze szukaj produktów ekologicznych, aby zapewnić ich jak najwyższą jakość.

Naturalny sok z czarnej marchwi i jabłka

Rewelacyjny sposób, aby zmaksymalizować zalety czarnej marchwi to przygotowanie pysznego smoothie. Jest to idealny sposób na rozpoczęcie dnia lub na dodatek do zdrowego obiadu.

Czarna marchew - smoothie

Odkryj: Bakłażan – Dlaczego warto go jeść?

Wyjaśniamy Ci, jak je przygotować.

Składniki

  • 2 czarne marchewki
  • 1 jabłko
  • Sok z ½ cytryny
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

  • Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to dokładnie umyć zarówno marchew, jak i jabłko. Następnie przetnij jabłko na cztery części w celu ułatwienia miksowania.
  • Teraz można umieścić wszystkie składniki w mikserze. Zmiksuj ze sobą jabłko i marchewki.
  • Następnie dodaj szklankę wody i sok z połowy cytryny. Wszystko dokładnie ze sobą zmiksuj i wypij.

Smak waha się nieco pomiędzy cytrusowym kwaskiem i smakiem świeżej ziemi. Na pewno będzie Ci to bardzo smakować i dostarczy Ci wielu cennych składników odżywczych.

Nie zwlekaj! Jeśli dotąd nie znałeś cudownych właściwości, jakie kryje w sobie to wspaniałe warzywo, teraz nadszedł na to czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Charron, C. S., Kurilich, A. C., Clevidence, B. A., Simon, P. W., Harrison, D. J., Britz, S. J., … & Novotny, J. A. (2009). Bioavailability of anthocyanins from purple carrot juice: effects of acylation and plant matrix. Journal of agricultural and food chemistry, 57(4), 1226-1230.
  • Metzger, B. T., Barnes, D. M., & Reed, J. D. (2008). Purple carrot (Daucus carota L.) polyacetylenes decrease lipopolysaccharide-induced expression of inflammatory proteins in macrophage and endothelial cells. Journal of agricultural and food chemistry, 56(10), 3554-3560.
  • Poudyal, H., Panchal, S., & Brown, L. (2010). Comparison of purple carrot juice and β-carotene in a high-carbohydrate, high-fat diet-fed rat model of the metabolic syndrome. British journal of nutrition, 104(9), 1322-1332.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.