Ćwiczenia zmniejszające obrzęk stóp podczas ciąży
Kiedy kobieta jest w ciąży, objętość płynów w jej ciele zwiększa się z około pięciu do nawet dziesięciu litrów. Taka sytuacja ułatwia wystąpienie zjawiska zatrzymywania płynów w różnych obszarach. Aby zwalczyć ten problem, omówimy kilka ćwiczeń, które pomagają zmniejszyć obrzęk stóp w czasie ciąży.
Eksperci odradzają przyjmowanie diuretyków w czasie ciąży bez nadzoru lekarza, nawet w postaci naturalnych środków. Dzieje się tak, ponieważ mogą mieć niekorzystne skutki dla samej kobiety, jak i dla płodu. Dlatego najlepiej zamiast tego wykonać określone ćwiczenia fizyczne.
Obrzęk stóp podczas ciąży
Zjawisko zatrzymania płynów w organizmie i opuchlizna kończyn dolnych są bardzo częstymi dolegliwościami u kobiet w ciąży. Możesz jednak zmniejszyć obrzęk stóp za pomocą bardzo prostych ćwiczeń fizycznych.
Obrzęk stóp jest konsekwencją zwiększonej retencji płynów. Jednak mogą na to wpływać także inne czynniki, takie jak wysoka temperatura otoczenia i siedzący tryb życia.
W miarę postępu ciąży, a zwłaszcza pod koniec dnia, kobieta w ciąży ma skłonność do obrzęku kończyn dolnych z powodu zatrzymania płynów w organizmie. Oczywiście w większości przypadków nie jest to poważne zjawisko, ani też nie ma cech chorobowych.
W rzeczywistości bowiem obrzęk stóp w ciąży jest bardzo częstym objawem związanym ze zwiększonym ciśnieniem żylnym w nogach i utrudnieniem przepływu limfy.
Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na obrzęk stóp, gdy towarzyszy mu wysokie ciśnienie krwi lub białkomocz (nadmiar białka w moczu). W takich przypadkach może to być oznaką innych problemów zdrowotnych, które lekarz powinien ocenić.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Rozciąganie dla kobiet w ciąży: plecy, biodra i nogi
Ćwiczenia zmniejszające obrzęk stóp w czasie ciąży
Chociaż obrzęk stóp jest powszechny w ciąży, można mu zapobiegać i łagodzić go poprzez aktywność fizyczną. Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zalecają kobietom w ciąży odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Dzięki temu dobremu nawykowi możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń, takich jak cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród, żylaki lub obrzęk stóp. Ponadto na poziomie psychologicznym ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zapobieganiu stanów lękowych i depresji.
Jednak kobiety w ciąży powinny zachować podczas aktywności fizycznej pewne środki ostrożności, np. unikać intensywnych ćwiczeń. Nie powinny także przekraczać zalecanego przez lekarza czasu na ćwiczenia.
Aerobik wodny
Doskonałą opcją dla kobiet w ciąży są ćwiczenia, które mogą wykonywać na basenie. W szczególności aerobik w wodzie może pomóc poprawić diurezę (wydalanie moczu) i zmniejszyć obrzęk stóp podczas ciąży.
Zapobiega on również nadmiernemu wpływowi na stawy, poprawia krążenie krwi i zapobiega bólom pleców. Dlatego właśnie zaleca się kobietom w ciąży wykonywanie półgodzinnych sesji aerobiku w wodzie, o ile nie odczuwają one przy tym żadnego dyskomfortu.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Aerobik dla zdrowia psychicznego i fizycznego
Zanurzenie
Wykorzystując zalety wody, powinnaś wiedzieć także, że prostą i pozbawioną ryzyka techniką walki z obrzękiem stóp podczas ciąży jest zwykłe w niej zanurzenie. Jest to również bardzo relaksująca opcja dla kobiet w ostatnim okresie ciąży.
Aby prawidłowo się zanurzyć w wodzie, kobieta musi siedzieć w wannie z nogami w pozycji poziomej i wodą co najmniej do pasa. Może to również zrobić, jeśli ma dostęp do miejsca, w którym może zanurzyć się stojąc z wodą sięgającą jej po ramiona. Temperatura powinna wynosić około 31 ° C.
Chodzenie pozwala skutecznie zredukować obrzęk stóp podczas ciąży
Chodzenie to jedno z najprostszych i najskuteczniejszych ćwiczeń dla kobiet w ciąży, które chcą zapobiec lub złagodzić obrzęk stóp. Ryzyko obrażeń lub innych problemów zdrowotnych jest wtedy bardzo niskie. Ponadto jest to przyjemne i korzystne dla zdrowia rozwiązanie.
Czynność ta powinna być umiarkowanie intensywne, a kobiety w ciąży powinny to robić przez pół godziny kilka razy w tygodniu. Najlepiej jest chodzić przez łącznie 150 minut tygodniowo. Jednak powinno to mieć miejsce tylko wtedy, gdy nie ma żadnych komplikacji zdrowotnych.
Ponadto kobieta może nosić pończochy uciskowe. Promują one dobre krążenie i ułatwiają powrót żylny do serca. Pomagają również w zapobieganiu żylakom.
Joga prenatalna
Na koniec, jeśli chcą zdecydować się na zajęcia z przewodnikiem, kobiety w ciąży mogą spróbować jogi prenatalnej. To ćwiczenie jest korzystne fizycznie i emocjonalnie dla ciężarnych.
Ta forma aktywności może przynieść im korzyści na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, oprócz rzecz jasna walki z zatrzymywaniem płynów w stopach. W tym przypadku słynne pozycje jogi (lub asany) z tej konkretnej grupy koncentrują się na wszystkich potrzebach kobiet w ciąży.
Ćwiczenia, które dziś Ci zaprezentowaliśmy, są proste i mają na celu zminimalizowanie ryzyka podczas ciąży. Oprócz pomagania w zmniejszaniu obrzęku stóp, mają także wiele innych zalet, nawet podczas porodu. Jeśli jesteś w ciąży, wypróbuj je już dziś!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Flores-Villegas, B., Flores-Lazcano, I., & de Lourdes Lazcano-Mendoza, M. (2014). Edema. Enfoque clínico. Medicina interna de México, 30(1), 51-55. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=48337
- Mayo Clinic staff. (n.d.). Hinchazón en tobillos durante el embarazo: ¿qué puede ser útil? https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/swelling-during-pregnancy/faq-20058467
- Evenson, K. R., Barakat, R., Brown, W. J., Dargent-Molina, P., Haruna, M., Mikkelsen, E. M., … & Yeo, S. (2014). Guidelines for physical activity during pregnancy: comparisons from around the world. American journal of lifestyle medicine, 8(2), 102-121. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4206837/
- Albarracín, A. (2017). Beneficios de las actividades acuáticas durante el embarazo: Revisión sistemática. Revista de Investigación en Actividades Acuáticas, 1(2), 75-90 http://193.147.134.18/bitstream/11000/5018/1/1288-4016-1-PB.pdf
- Katz, V. L., Ryder, R. M., Cefalo, R. C., Carmichael, S. C., & Goolsby, R. O. B. E. R. T. (1990). A comparison of bed rest and immersion for treating the edema of pregnancy. Obstetrics and gynecology, 75(2), 147-151. https://journals.lww.com/greenjournal/Abstract/1990/02000/A_Comparison_of_Bed_Rest_and_Immersion_for.1.aspx
- Mata, F., Chulvi, I., Roig, J., Heredia, J. R., Isidro, F., Sillero, J. B., & del Castillo, M. G. (2010). Prescripción del ejercicio físico durante el embarazo. Revista andaluza de medicina del deporte, 3(2), 68-79. https://www.redalyc.org/pdf/3233/323327662005.pdf