Łatwe ćwiczenia na redukcję talii i bioder

Jeżeli nie jesteś przyzwyczajona do wykonywania ćwiczeń, ważne byś zaczęła powoli i stopniowo. Pozwól mięśniom przyzwyczaić się do wysiłku, w przeciwnym wypadku możesz nabawić się kontuzji.
Łatwe ćwiczenia na redukcję talii i bioder
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wygląd talii i bioder spędza sen z powiek wielu kobiet. Na szczęście istnieją skuteczne ćwiczenia, które jeden raz wprowadzone w nasze codzienne nawyki w łatwy sposób i bez wydawania zbędnych pieniędzy na karnet na siłownię pomogą nam je wymodelować.

Jedyne czego potrzeba to silna wola, wytrwałość i konsekwencja. Co wszystkie możemy zauważyć to, że bywają okresy kiedy zrzucenie kilogramów jest trudniejsze. Zwłaszcza dotyczy to tego koszmarnego tłuszczu, który tak chętnie gromadzi się wokół talii i bioder i zmusza do kupowania ubrań w coraz większym rozmiarze.

Jeżeli w końcu chcesz być dumna ze swojej figury, przede wszystkim popraw swoje nawyki żywieniowe. Dziś dodatkowo poznasz ćwiczenia, które wykonywane regularnie każdego dnia przyniosą naprawdę fantastyczne efekty.

Poznaj ćwiczenia na smukłą sylwetkę!

Hula hop sposobem na talię i biodra

Jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń na redukcję obwodu talii i bioder jest wszystkim dobrze znana zabawa z dzieciństwa – hula hop.

Nie wpadaj w pułapkę myśli, że to dobre dla małych dziewczynek! Ty też możesz wiele na niej skorzystać.

 • w ostatnim czasie używanie obręczy stało się bardzo popularnym sposobem na modelowanie talii i bioder
 • co najważniejsze, ćwiczenia z hula hop przynoszą wiele frajdy i zabawy, a jednocześnie poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego i kondycję ruchową
 • wzmacniają mięśnie brzucha i modelują talię
 • obręcze można zakupić w wersjach cięższych i lżejszych. Dzięki temu można regulować trudność ćwiczeń i stopniowo wzmacniać wytrzymałość

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Plank: doskonałe ćwiczenie na płaski brzuch

Ćwiczenia z piłką do pilatesu

Piłka do pilatesu jest niedroga, a bardzo uniwersalna. Pomoże przeprowadzić wiele ćwiczeń poprawiających elastyczność i odporność naszego ciała, jak i pomoże w kształtowaniu sylwetki, bioder i talii.

Piłka do pilatesu i ćwiczenia

Wystarczy regularnie poświęcać godzinę dziennie na ćwiczenia, a oprócz przedniej zabawy szybko zauważymy pierwsze rezultaty.

 • na początek należy położyć się na podłodze lub każdej innej twardej powierzchni. U stóp położyć piłkę i umieścić na niej obydwie nogi. Z podniesioną talią starać się utrzymać równowagę bez dotykania stopami podłogi tak, jak na zdjęciu powyżej. Wykonywać ćwiczenia przez kilka minut
 • po upływie czasu, odpocząć kilka minut i powtórzyć ćwiczenie

Ćwiczenia na wytrzymałość mięśni brzucha

To ćwiczenie jest nieco trudniejsze i wymaga więcej silnej woli i samozaparcia. Jednak pomoże nam ono we wzmocnieniu mięśni brzucha i usprawni spalanie tłuszczu z tych części ciała. Warto każdego dnia poświęcić na nie chociażby 10 minut.

Mięśnie brzucha
 • usiąść na podłodze i unieść do góry nogi zgięte w kolanach tak, jak na zdjęciu powyżej
 • następnie spleść ręce na karku, unieść głowę lekko do góry i postarać się utrzymać tę pozycję przez około 15 sekund. W ten sposób intensywnie ćwiczone są mięśnie brzucha
 • powtarzać ćwiczenia przez 5-10 minut

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Niskokaloryczna i lekkostrawna kolacja – 7 pomysłów

Ćwiczenia wytrzymałościowe i na elastyczność

To ćwiczenie wykonujemy tylko wtedy, gdy nie doskwierają nam kontuzje pleców ani bóle w kolanach. Będziemy bowiem pracować nad elastycznością i wytrzymałością całego obszaru bioder i talii.

Ćwiczenia na biodra

Oto kilka wskazówek jak należy to robić:

 • usiąść na płaskiej powierzchni i bardzo powoli podciągnąć kolano do klatki piersiowej, a następnie przesunąć nogę do biodra przeciwnej nogi tak, jak na zdjęciu powyżej
 • jeżeli zauważysz, że Twój zakres ruchu jest ograniczony przemieszczaj nogę do tego miejsca, do którego jest to możliwe. W ćwiczeniu chodzi o pracę nad wytrzymałością Twoich bioder, talii i kolan
 • cały proces powtórz z drugą nogą

Głowa wysoko, plecy wyprostowane, noga do góry

To ćwiczenie jest proste i na pewno Cię zrelaksuje. Nie wymaga dużo wysiłku i jest świetnym sposobem na uzupełnienie i zakończenie serii ćwiczeń modelujących talię i biodra.

Ćwiczenia na biodra i talię
 • na podłodze przyjąć pozycję na czworaka i unieść do góry nogę tak wysoko, jak to tylko możliwe. Utrzymać tę pozycję przez 10 sekund. Plecy podczas ćwiczenia powinny być proste tak, by nie generowały żadnego uczucia bólu czy dyskomfortu
 • po zakończeniu powtórzyć ćwiczenie z drugą nogą i tak przez 5 następnych minut

Po codziennym wykonywaniu tej serii ćwiczeń staraj się przestrzegać zbilansowanej i zrównoważonej diety, a z dnia na dzień zaczniesz zauważać rezultaty swojej pracy. Spróbuj, a efekty udowodnią Ci, że warto było się wysilić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Balasubramaniam, R., & Turvey, M. T. (2004). Coordination modes in the multisegmental dynamics of hula hooping. Biological Cybernetics. https://doi.org/10.1007/s00422-003-0460-4
 • Cakmakci, O. (2011). The effect of 8 week pilates exercise on body composition in obese women. Collegium Antropologicum.
 • Bergamin M, et al. (2015). Effects of a Pilates exercise program on muscle strength, postural control and body composition: Results from a pilot study in a group of post-menopausal women. DOI: 10.1007/s11357-015-9852-3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.