Cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi: co możesz jeść?

Jeśli cierpisz na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi, ważne jest, aby dodać do swojej diety produkty o niskiej zawartości sodu, takie jak owoce i warzywa.
Cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi: co możesz jeść?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wiele osób cierpi na dwa problemy w połączeniu. Są nimi cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi. W takim przypadku mogą uważać, że przestrzeganie diety wykluczającej sól i cukier jest zbyt trudne. Można to jednak zrobić i nadal cieszyć się smacznymi potrawami. Wiele razy kluczem jest wiedza, jak je zjeść. Na przykład możesz jeść marchewki, ale najlepiej surowe, ponieważ po ugotowaniu są one bogate w glukozę.

Można stosować zdrową dietę na potrzeby obu schorzeń, nie pozbawiając się smacznych pokarmów. Tutaj powiemy Ci, co możesz jeść, jeśli twoje życie zdominowały cukrzyca i nadciśnienie.

Cukrzyca i nadciśnienie – wskazówki

Niezwykle ważne jest, abyś przestrzegał zaleceń lekarza dotyczących tego, co możesz, a czego nie możesz jeść, lub jakich pokarmów powinieneś ograniczyć, a których unikać. Oprócz tego, co jesz, pewne nawyki mogą decydować o zdrowym życiu lub takim, w którym cukrzyca i objawy nadciśnienia nie pozwalają na wykonywanie codziennych czynności.

Dieta śródziemnomorska.

Jednym z najważniejszych zaleceń jest to, aby zrobić to z dietetykiem i lekarzem, jeśli chodzi o przygotowanie planu diety. Powinieneś również wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Unikaj złych nawyków związanych ze stylem życia, takich jak siedzący tryb życia, picie alkoholu i palenie.
    • Nie powinieneś pić alkoholu ze względu na wysoką zawartość cukru.
  • Nie spożywaj (w dużych ilościach lub regularnie) żywności przetworzonej lub maczanej w solance lub wędzonej.
  • Zmniejsz ilość soli w posiłkach i unikaj stawiania soli na stole. Zamiast tego używaj ziół, takich jak oregano i rozmaryn, do doprawiania potraw.
  • Pij wodę przez cały dzień, gdy jesteś spragniony. Nawodnienie jest kluczem do dobrego samopoczucia.
  • Mierz poziom glukozy i ciśnienie krwi o tej samej porze każdego dnia (na przykład po śniadaniu, przed obiadem lub po drzemce).

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby być zdyscyplinowanym i konsekwentnym, jeśli chodzi o przestrzeganie dobrych nawyków związanych ze stylem życia.

Przeczytaj również: Pyszne przepisy diety wegańskiej

Dieta dla osób cierpiących na cukrzycę i nadciśnienie

Ponieważ oba te zaburzenia mogą występować razem, ale w różnym czasie, warto przyzwyczaić się do zbilansowanej diety.

Jeśli cierpisz zarówno na cukrzycę, jak i nadciśnienie, musisz uważać na to, jakie produkty spożywcze i napoje wybierasz, a tym bardziej na ilość spożywanych posiłków. Zasadniczo Twoja dieta powinna charakteryzować się niską zawartością sodu, tłuszczów i węglowodanów. Jeśli chodzi o produkty, których zdecydowanie nie powinieneś pomijać, oto one:

Pokarmy bogate w błonnik rozpuszczalny

Składniki na sałatkę.
Jeśli cierpisz zarówno na cukrzycę, jak i nadciśnienie, musisz uważać, jakie produkty spożywcze i napoje wybierzesz, i zdecydować się na zdrową dietę.

Pokarmy bogate w błonnik utrzymują stabilny poziom tłuszczu, a niektóre z nich mogą być stosowane jako substytut soli. Jednocześnie błonnik pomaga zapobiegać zaparciom i równoważyć ciśnienie krwi.

Wśród pokarmów, które mogą dostarczać błonnik i kwasy tłuszczowe omega-3 (zalecane dla osób z cukrzycą i nadciśnieniem) są:

  • Tofu
  • Owsianka
  • Orzechy
  • Łosoś
  • Jabłka
  • Marchew
  • Olej lniany
  • Produkty pełnoziarniste
  • Suszony groszek i fasola

Warzywa

Dobra dieta zawsze zawiera warzywa, zwłaszcza jeśli cierpisz na cukrzycę i nadciśnienie. Musisz jednak gotować je bez soli (lub w naprawdę małych ilościach) i unikać smażenia. Najlepiej jeść je na surowo, gotowane na parze lub pieczone i doprawione ziołami i przyprawami.

Owoce

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że diabetycy nie mogą jeść owoców, ponieważ są słodkie. Wręcz przeciwnie, zamiast ich unikać, diabetycy powinni je spożywać, aby w zdrowy sposób uzupełnić swoją dietę.

Dietetyk Julio Basulto zwraca uwagę, że świeże, całe owoce są zalecane dla diabetyków, ponieważ zawierają liczne składniki odżywcze, które przyczyniają się do ogólnego stanu zdrowia. Ponadto, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wpływają na poziom cukru we krwi ani nie promują nadwagi.

„Poza kilkoma patologiami, takimi jak m.in. nadwrażliwość pokarmowa czy choroba nerek […] jednomyślnym przesłaniem, jakie populacja powinna otrzymać w odniesieniu do całych owoców, jest: staraj się spożywać co najmniej trzy porcje dziennie ”.

Dr Manuel Viso twierdzi, że owoce (w całości) można spożywać o każdej porze dnia. Nie tuczą, ponieważ nie zawierają wolnych cukrów i mogą zapewnić wiele korzyści, ponieważ są bogate w różne składniki odżywcze. Ponadto zawierają błonnik i promują pasaż żołądkowo-jelitowy.

Owoce
Świeże, całe owoce polecane są diabetykom, ponieważ zawierają liczne składniki odżywcze, które wpływają na ogólny stan zdrowia.

Ryba

Jedzenie ryb trzy razy w tygodniu jest dobre dla zdrowia i jest idealne dla osób z cukrzycą i nadciśnieniem. W rzeczywistości najlepsze są tłuste ryby, ponieważ dostarczają one kwasów tłuszczowych omega-3, które zmniejszają problemy z sercem oraz dostarczają witamin, przeciwutleniaczy i minerałów. Są zalecane dla wszystkich komórek i narządów, aby utrzymać je w dobrym stanie. Wśród najlepszych są:

  • Tuńczyk
  • Grouper
  • Łosoś
  • Sardynki
  • Makrela
  • Morszczuk

Niskotłuszczowe produkty mleczne

Chociaż istnieją rozbieżności w tym punkcie, ogólnie mówi się, że niskotłuszczowe produkty mleczne są dobrym źródłem wapnia, a ponieważ nie zawierają tyle tłuszczu, co pełne produkty mleczne, pomagają kontrolować poziom cukru we krwi. Dlatego nie wahaj się spożywać niskotłuszczowego mleka, sera i jogurtu.

Kobieta trzymająca produkty mleczne. Cukrzyca
Niskotłuszczowe produkty mleczne są dobrym źródłem wapnia.

Cukrzyca i nadciśnienie – kilka końcowych zaleceń

Musisz być ostrożny z gotowymi do spożycia i mrożonymi produktami spożywczymi, ponieważ większość z nich zawiera dużo soli. Ponadto należy zwracać uwagę na produkty o niskiej zawartości cukru, ponieważ mogą one zawierać dużo sodu (np. niektóre płatki owsiane na śniadanie).

Zwróć szczególną uwagę, kiedy kupujesz jedzenie i czytaj etykiety wartości odżywczych na wszystkim, co wybierasz. Na początku zajmie to trochę czasu, ale wkrótce dowiesz się, co jeść, a czego nie. Na początek kupuj więcej w dziale owoców i warzyw niż w jakiejkolwiek innej, a łatwiej będzie Ci wybrać zdrową żywność.

Nie zapominaj, że oprócz zdrowej żywności musisz ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Nie musi to być trudne ani intensywne ćwiczenie. Musisz po prostu odłożyć na bok siedzący tryb życia i złe nawyki, a będziesz w stanie żyć dobrze, pomimo cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi.

Wreszcie, musisz zawsze przestrzegać zaleceń lekarza (lub dietetyka). Zadawaj im wszelkie pytania, nawet te, które możesz uważać za nieistotne lub zbyt oczywiste. Zachowaj również listę tego, co jesz, aby lekarz mógł ocenić, czy Twoja dieta jest odpowiednia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Heart Association. Shaking the salt habit to lower high blood pressure. Octubre 2016.
  • Biblioteca de la Sociedad Española de Diabetes. Diabetes y ejercicio físico.
  • Diabetes Canada. High blood pressure and diabetes.
  • Grossman, E., & Messerli, F. (2008). Hypertension and diabetes. Advances in Cardiology. https://doi.org/10.1159/000115189.
  • Guastadisegni C, Donfrancesco Ch, et al. Nutrients intake in individuals with hypertension, dyslipidemia and diabetes: an Italian survey. Nutrients. Abril 2020. 12 (4): 923.
  • Houston M, Harper K, et al. Potassium, magnesium and calcium: their role in both the cause and Treatment of Hypertension. The Journal of Clinical Hypertension. Julio 2008. 10 (7): 3-11.
  • Kan K. High fibre diet improves BP, cholesterol and fasting blood sugar in hypertensive diabetics: study. Medical Dialogues. Octubre 2019.
  • Levesque, R. J. R. (2018). Obesity and Overweight. In Encyclopedia of Adolescence. https://doi.org/10.1007/978-3-319-33228-4_447.
  • National Center for Complementary and Integrative Health. La diabetes y los suplementos dietéticos: en detalle. U. S. Department of Health and Human Services. Noviembre 2014.
  • Sowers, J. R., Epstein, M., & Frohlich, E. D. (2001). Diabetes, hypertension, and cardiovascular disease an update. Hypertension. https://doi.org/10.1161/01.HYP.37.4.1053

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.