Cukier w Twoim jedzeniu? Ile go jest i jak go zastąpić!
Praktycznie rzecz biorąc całe jedzenie, jakie spożywasz, zawiera w swoim składzie cukier w różnych ilościach. Jednak być może nie zdajesz sobie sprawy, ile tak naprawdę możesz go znaleźć w codziennie spożywanych produktach.
Jeśli więc chciałbyś uzyskać nieco więcej informacji na ten temat lub dowiedzieć się, jak najlepiej zastąpić ten niezdrowy cukier zdrowszą opcją, to przeczytaj dalszą część naszego dzisiejszego artykułu.
Zapraszamy zatem do lektury!
Cukier i jego odmiany, jakie możesz znaleźć w swoim jedzeniu
Prawda jest taka, że w zależności od rodzaju produktów spożywczych, o których mówimy, istnieje wiele różnych rodzajów cukru. Cukier znajduje się zarówno w owocach, jak i w bardziej przetworzonej metodami przemysłowymi żywności. Zapewnia ona wprawdzie sporą ilość kalorii, ale zazwyczaj są to „puste” kalorie, czyli takie, którym nie towarzyszą żadne wartości odżywcze.
Dzieje się tak, ponieważ cukier, jako substancja chemiczna nie zawiera w swoimi składzie żadnych witamin ani minerałów. Jest wyłącznie źródłem energii. Ponadto, jeśli weźmiesz pod uwagę żywność przetworzoną metodami przemysłowymi, zawartość tego składnika może osiągnąć w niej nawet 80%!
Cukier może być ukryty w sporych ilościach nawet w niektórych produktach spożywczych i potrawach, o których nigdy w życiu byś nie pomyślał. Na przykład w gotowej sałatce warzywnej znajdziesz go naprawdę dużo. Czasami tylko jeden z pozoru niewinny posiłek, taki jak pizza, może dostarczyć Ci cukru w ilościach przewyższających wielokrotnie zalecaną przez specjalistów porcję dziennego spożycia.
Zobacz także: Deser bez cukru – 5 zdrowych słodkości
Jak znaleźć cukier na etykiecie produktu?
Z etykiety, jaką znajdziesz na produkcie spożywczym leżącym na sklepowej półce nie zawsze wynika jednoznacznie, że zawiera on w swoim składzie cukier. Dlatego też, aby móc kontrolować dzienne spożycie tej substancji, musisz być w stanie zrozumieć znaczenie informacji nadrukowanych na etykietach znajdujących się na opakowaniach produktów.
W rzeczywistości istnieje bowiem kilkanaście różnych określeń odnoszących się bezpośrednio do cukru w jednej z jego wielu odmian. Wśród nich znajdziesz między innymi nazwy, takie jak fruktoza, glukoza, sacharoza i syrop lub melasa.
Zawartość cukru w żywności
Na przykład dwie kromki chleba pełnoziarnistego zawierają całą łyżkę stołową cukru. Talerz zupy pomidorowej zawiera nie mniej niż sześć łyżek stołowych, podczas gdy porcja kurczaka w sosie słodko-kwaśnym z ryżem zawiera dziesięć łyżek stołowych tej substancji.
Zalecana dawka dziennego spożycia
Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) zaleca spożywanie od 10 do 50 gramów cukru na dobę. Ilość ta została ustalona przez specjalistów z dziedziny żywienia pod koniec lat osiemdziesiątych.
Należy jednak pamiętać o tym, że dodany do produktów spożywczych cukier różni się dość znacząco od swoich odpowiedników zawartych w owocach, warzywach i mleku krowim.
Jak możesz zastąpić cukier zdrowszymi alternatywami?
Każdego dnia powinieneś spożywać jedynie od 10 do 50 gramów przetworzonego cukru. Miód i nektar z agawy są dwoma naturalnymi substytutami tego produktu, doskonale nadającymi się do słodzenia swoich codziennych posiłków.
1. Miód
Miód jest doskonałym zamiennikiem dla cukru. Jest to w pełni naturalny i bardzo słodki płyn składający się w 80% z naturalnych cukrów. Do tego dochodzi 18% wody i wiele różnych minerałów, witamin, pyłków kwiatowych i nawet białka.
Substancja ta zawiera również fruktozę i glukozę, które stanowią 70% naturalnych cukrów zawartych w miodzie. W rzeczywistości równowaga między obydwoma cukrami określa to, czy dany miód jest ciemny czy przejrzysty i jasny.
Miód jest doskonałym substytutem dla cukru. Pamiętaj zawsze o tym, że 100 gramów cukru zawiera aż 400 kalorii i 100 gramów węglowodanów. Jednak ta sama ilość miodu zawiera tylko 330 kalorii i 81 gramów węglowodanów.
Ponadto miód ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, podczas gdy cukier takimi cechami się nie może pochwalić.
Przeczytaj również: Jedz miód – 9 korzyści dla ciała i ducha!
2. Syrop z agawy
To w pełni naturalny słodzik wytwarzany z agawy rosnącej zazwyczaj na terenie Meksyku. Składa się on głównie z glukozy i fruktozy. Syrop z agawy jest trochę słodszy niż typowy cukier stołowy, a jego konsystencja jest podobna do miodu.
Jest często używany, jako substytut cukru w zastosowaniach przemysłowych. Nie ma jednak niepodważalnych dowodów przemawiającym za tym, że przetwarzana metodami przemysłowymi agawa jest zdrowsza niż rafinowany cukier. Niemniej jednak cechuje się niższą kalorycznością od tego popularnego składnika.
3. Owoce
Owoce zawierają w swoim składzie między innymi rodzaj cukru zwany fruktozą. Ale występują w nich również liczne inne cenne składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy i minerały. Jeśli chcesz uzyskać więcej błonnika w swojej diecie, możesz zastąpić cukier poprzez różnego rodzaju gatunki owoców.
Ponadto skórki owoców zawierają przeciwutleniacze. A to oznacza, że jeśli je zetrzesz, możesz dodać je do soków lub użyć, jako przyprawy na przykład do marynowania mięsa.
Warto jednak zauważyć, że sam sok z owoców nie jest aż tak zdrowy. Jeśli zjesz jabłko, dostarczysz w ten sposób swojemu organizmowi spore ilości błonnika i wody. Jeśli jednak wypijesz małą szklankę wyciśniętego lub przetworzonego soku jabłkowego, w rzeczywistości spożywasz sok z pięciu dużych jabłek. Przetworzony sok owocowy nie jest zatem dobrym substytutem naturalnych owoców.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cabezas Jaramillo, F. D., & Campos Delgado, A. K. (2015). Tipos de azúcar, sucedáneos y edulcorantes artificiales aplicados en recetas de repostería (Bachelor’s thesis). Retrieved from http://dspace.ucuenca.edu.ec/handle/123456789/23260
- Cabezas Zabala, C. C., Hernández Torres, B. C., & Vargas Zárate, M. (2016). Azúcares adicionados a los alimentos: efectos en la salud y regulación mundial. Revisión de la literatura. Revista de La Facultad de Medicina, Universidad Nacional de Colombia, 64(2), 319. https://doi.org/10.15446/revfacmed.v64n2.52143
- Egea, J. C. L., & Jorda, M. A. (2022). Pourquoi le sucre des fruits est bon pour la santé… et le sucre transformé ne l’est pas. The Conversation. http://theconversation.com/pourquoi-le-sucre-des-fruits-est-bon-pour-la-sante-et-le-sucre-transforme-ne-lest-pas-174418
- Martínez Espinosa, Ruth & Guamán Balcázar, María Del Cisne & Gonza Quito, Irma & Castilllo, Maritza & Oliveira, Maria. (2016). Análisis de los niveles de nutrientes críticos (azúcar, grasa y sal) declarados en alimentos procesados expendidos en Loja, Ecuador. Segurança Alimentar e Nutricional. 23. 1008. 10.20396/san.v23i0.8635625.
- Montero Isusquiza, Í. (2020). La confusa comunicación en los envases de los ultraprocesados. Universidad de Valladolid.
- Thow, A. M., Downs, S. M., Mayes, C., Trevena, H., Waqanivalu, T., & Cawley, J. (2018). Fiscal policy to improve diets and prevent noncommunicable diseases: from recommendations to action. Bulletin of the World Health Organization, 96(3), 201–210. https://doi.org/10.2471/BLT.17.195982