300 kalorii mniej dziennie - 6 trików jak to zrobić?

Wybór lżejszych przekąsek i przygotowanie niektórych naparów roślinnych może pomóc zaoszczędzić nawet 300 kalorii dziennie. To może sprzyjać dodatkowej utracie pół kilograma na tydzień.
300 kalorii mniej dziennie - 6 trików jak to zrobić?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie jest tajemnicą dla nikogo, że nadmierne spożywanie kalorii jest jednym z głównych czynników powodujących nadwagę, wraz ze złymi nawykami i siedzącym trybem życia. Dlatego nauczenie się trików na jedzenie 300 kalorii mniej w ciągu dnia może pomóc w osiągnięciu idealnej wagi.

Bardzo trudno jest uzyskać dobre wyniki na diecie, jeśli nie bierze się pod uwagę liczby kalorii. Chociaż hipokaloryczne plany żywieniowe dają szybkie efekty, w średnim i długim okresie prowadzą do niepowodzenia i powodują w organizmie efekty odwrotne do zamierzonych.

Z tego powodu, zamiast podążać za tymi “cudownymi” dietami, najlepiej jest zachować zrównoważoną dietę, która zawiera wszystkiego po trochę. A ponadto, jeśli zastosować pewne wskazówki, aby zminimalizować całkowitą liczbę kalorii i codziennie zjadać tylko 300 kalorii mniej, można schudnąć bezpiecznie i skutecznie. Zobacz, jak to zrobić!

Najlepsze triki, aby zjadać codziennie o 300 kalorii mniej

Wprowadzenie nawyków, aby jeść 300 kalorii mniej w ciągu dnia może pomóc stracić nawet pół kilograma wagi w ciągu tygodnia. Jednak efekty takiego ograniczenia będą się różnić w zależności od rytmu metabolizmu każdej osoby i, oczywiście, od innych nawyków żywieniowych, które się utrzymuje.

Nie ma sensu stosowanie zalecanych trików, jeśli żywność jest nadal bogata w tłuszcze, cukry i inne szkodliwe produkty. A zatem, aby osiągnąć zauważalną zmianę, chodzi o ich zastosowanie w zrównoważonej i kompletnej diecie. Gotowa na wypróbowanie?

1. Wybieraj zdrowe przekąski

Niektórzy ludzie zachowują zdrowe nawyki żywieniowe i bardzo dbają o to, żeby jeść niskokaloryczne dania główne. Jednak, gdy nadejdzie pora na przekąskę, takie osoby często nie podejmują dobrych decyzji, ponieważ wybierają produkty, które zawierają dużo kalorii.

Zdrowa przekąska.

Na przykład, jeden croissant może osiągnąć do 300 kcal na porcję, nie licząc kalorii, które dodatkowo dostarczy kawa z mlekiem i cukrem, razem nawet do 66 kcal. W przeciwieństwie do tego, niskotłuszczowy jogurt, miska owoców lub szklanka mleka roślinnego nie zawiera więcej niż 150 kcal. Czy jest więcej pomysłów na zdrową przekąskę? Oczywiście, że tak!

 • Miska płatków owsianych z owocami
 • Napój z mielonych płatków owsianych
 • Integralne ciasteczka z awokado
 • Herbatki ziołowe
 • Koktajle owocowe i warzywne (bez śmietany i innych kremowych dodatków)
 • Garść orzechów z niskotłuszczowym jogurtem
 • Kanapka z warzywami
 • Sok pomarańczowy

2. Jedz otwarte kanapki

Przekąska może być bombą kaloryczną, jeśli nie jest przygotowywana z ostrożnością. Dlatego jeśli chcesz jeść o 300 kalorii mniej, dobrym rozwiązaniem jest robienie otwartych kanapek. Za pomocą tej metody można zaoszczędzić do 110 kcal.

Ponadto, jeśli będziesz unikać sosów, zaoszczędzisz kolejne 120 kcal. Wreszcie, jeśli używasz tuńczyka w wodzie, oszczędzasz kolejne 65 kcal w porównaniu do tuńczyka w oleju.

3. Wybieraj lekkie sałatki

Bądź ostrożna! Czasami nawet sałatki są tym, co prowadzi do niepowodzenia w diecie. Chociaż zazwyczaj kojarzymy ten posiłek z lekkim i zdrowym daniem, nie wszystkie przepisy są dobre. W rzeczywistości wiele z nich jest potencjalnymi wrogami zdrowej wagi.

Lekka sałatka.

Aby jeść 300 kalorii mniej dziennie, dobrze byłoby sprawdzić, jakie składniki zawiera wybrana sałatka. Jeśli lubisz dodawać ser, szynkę lub sosy pełne tłuszczu, najlepiej je odrzucić. Zamiast tego należy jeść te sałatki, które są obfite w świeże i surowe warzywa.

4. Umiarkowane spożycie oleju

Istnieje wiele metod, które pozwalają na umiarkowane spożycie oleju w zwykłej diecie. Chociaż istnieją zdrowe opcje, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub słonecznikowy, w każdym przypadku lepiej jest minimalizować ich dodawanie podczas gotowania.

Dlatego, aby zmniejszyć całkowitą liczbę kalorii w potrawach, dobrze jest wybrać metody gotowania na parze lub w wodzie. Jeśli konieczne jest użycie oleju, dobrym pomysłem jest nałożenie go za pomocą pędzla silikonowego lub sprayu, aby uniknąć użycia go w nadmiarze.

5. Unikaj kremów i śmietany

Kwaśna śmietana i kremówka są zabronione w planach dietetycznych zaprojektowanych, aby schudnąć. Chociaż łyżka śmietany ma tylko około 52 kcal, użycie jej w sałatkach lub zupach może z łatwością zwiększyć kaloryczność o 300 kcal.

Śmietana.

Dlatego najlepiej jest wykluczyć je z diety i zastąpić je lżejszymi opcjami, takimi jak odtłuszczony jogurt lub mleko roślinne. Oczywiście, ich też należy używać oszczędnie, ponieważ w obfitych ilościach dodajemy zbędne kalorie.

6. Pij ziołowe herbatki

Uczucie głodu może zaatakować między posiłkami, nawet po spożyciu dwóch zalecanych przekąsek. Z tego powodu, u wielu osób kończy się to przejadaniem się i pochłanianiem większej liczby kalorii niż jest to konieczne.

Aby nie mieć tego problemu i jeść 300 kalorii mniej, dobrym pomysłem jest przygotowanie naparów o właściwościach “spalających tłuszcz”. Napoje te praktycznie nie dostarczają kalorii i zawierają składniki odżywcze, które stymulują metabolizm i detoksykację.

Niektóre interesujące opcje to:

 • Zielona herbata
 • Napar z ananasa i imbiru
 • Czerwona herbata
 • Cynamon i rumianek
 • Herbata cytrynowa

Czy odważysz się wykorzystać te triki w praktyce? Chociaż powinnaś ulepszyć całą swoją dietę, postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, a zobaczysz, że pomogą Ci w odchudzaniu. Nie zapomnij uzupełnić ich piciem dużych ilości wody każdego dnia i wykonywaniem ćwiczeń fizycznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety – a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
 • Siscovick DS., Barringer TA., Fretts AM., Wu JHY., et al., Omega 3 polyunsaturated fatty acid (fish oil) supplementation and the prevention of clinical cardiovascular disease: a science advisory from the american heart association. Circulation, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.