Cukier: siedem oznak wskazujących, że jesz go za dużo

Cukier dostarcza energii, to prawda. Ale rzeczywistość jest taka, że spożywanie go w nadmiernych ilościach może mieć odwrotny skutek i prowadzić do ciągłego uczucia zmęczenia i ospałości.
Cukier: siedem oznak wskazujących, że jesz go za dużo

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2020

Czy jest sposób, aby dowiedzieć się, czy dostarczasz do swojego organizmu cukier w zbyt dużych ilościach? Odpowiedź brzmi: „tak”. Twoje ciało nieustannie wysyła Ci sygnały, że Twoja dieta jest nieodpowiednia, nawet jeśli ich nie rozpoznajesz.

Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że fizyczne lub psychiczne problemy, których doświadczają, mogą być spowodowane tym, że cukier stanowi zbyt dużą część zjadanych przez nie produktów spożywczych.

Dlatego właśnie dzisiaj opowiemy Ci o siedmiu oznakach wskazujących na to, że możesz spożywać zbyt dużo słodkich produktów. Dzięki temu będziesz wiedział, jak wykryć ten problem. Czy jesteś gotowy na dawkę cennej wiedzy?

Oznaki wskazujące na to, że powinieneś zredukować cukier w swojej diecie

Cukier dostarcza energii, to prawda. Ale rzeczywistość jest taka, że spożywanie go w nadmiernych ilościach może mieć odwrotny skutek i prowadzić do ciągłego uczucia zmęczenia i ospałości.

Nadmierne spożycie cukru to nawyk, który z czasem może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie. Ale najpierw musimy wyjaśnić, co mamy na myśli, mówiąc „cukier”. W tym konkretnym przypadku mamy na myśli jego rafinowaną metodami przemysłowymi odmianę. A nie ten cukier naturalny zawarty na przykład w owocach i warzywach.

Ten ostatni jest znany jako „cukier wewnętrzny ” lub po prostu naturalny i według Światowej Organizacji Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) nie ma dowodów na to, że jest on szkodliwy dla zdrowia. W rzeczywistości nawet ten rodzaj jest koniecznym składnikiem naszej codziennej diety.

Ale jego rafinowana odmiana, czyli tak popularny cukier biały w dużych ilościach może być szkodliwy dla zdrowia. Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, ponieważ dzisiaj zaprezentujemy Ci siedem sygnałów, jakie daje Ci Twoje ciało, gdy jesz go za dużo.

1. Ciągłe zachcianki

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrición Hospitalaria, cukier wywołuje większe i silniejsze uczucie sytości niż węglowodany. To uczucie sytości jest jednak bardzo krótkotrwałe. Najprawdopodobniej wkrótce potem znowu poczujesz głód i będziesz chciał znowu coś zjeść.

Nocne podjadanie

To, w połączeniu z siedzącym trybem życia i złą dietą, może doprowadzić do nadwagi lub otyłości. Tak więc, jeśli jesteś głodny przez cały czas, mimo że jesz normalne ilości pożywienia, może to oznaczać, że spożywasz zbyt dużo cukru rafinowanego i żadnych prawdziwych składników odżywczych.

2. Uczucie zmęczenia

Prawdą jest, że ogólnie napoje słodzone mają na celu dostarczenie energii oraz przeciwdziałanie zmęczeniu i znużeniu. Najpopularniejsze napoje energetyzujące zawierają cukier w dużych ilościach.

Jednak jego długoterminowe i nadmierne konsekwencje ich spożywania nie są takie jasne. W rzeczywistości eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Cardiff Metropolitan University wykazał, że osoby, które zmniejszyły ilość spożywanego cukru rafinowanego, poprawiły swój poziom zmęczenia i ogólny nastrój.

Chociaż badanie to otworzyło drzwi do dalszych badań na ten temat, jest to raczej interesujący i pouczający temat. Jak widać, jeśli ciągle czujesz się zmęczony bez wyraźnego powodu, może to oznaczać, że spożywasz zbyt wiele pustych kalorii pochodzących z cukru.

3. Słabe, łatwo psujące się zęby

Z pewnością Twoja matka wiele razy mówiła ci, że jeśli będziesz jadł zbyt dużo cukierków, wypadną Ci zęby. Cóż, bez wątpienia pod tym względem miała rację. Różne badania pokazują, że nadmiar cukru w połączeniu ze złą higieną zębów osłabia szkliwo.

Zepsute zęby

W jaki sposób? Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że nasze usta są pełne bakterii – część jest dla nas „dobra”, a część „zła”.

Cukier jest prawdziwym smakołykiem dla tych szkodliwych bakterii i dlatego właśnie jego spożywanie w dużych ilościach powoduje erozję szkliwa. A to osłabia nasze zęby. Co więcej, jeśli nie zwracasz na to uwagi, kończy się to ubytkami w zębach. W efekcie zaczynają one pękać, gdy jesz coś twardego.

4. Starzenie się skóry

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Clinics in Dermatology spożywanie zbyt dużej ilości cukru powoduje szybsze starzenie się skóry.

Dzieje się tak, ponieważ tworzy on cząsteczki znane jako AGES (od angielskojęzycznego określenia Advanced Glycation End-productS, czyli produkty końcowe zaawansowanej glikacji). Są one odpowiedzialne za niszczenie kolagenu i elastyny, czyli związków odpowiadających za kondycję naszej skóry.

5. Bóle stawów

Jest to dosyć rzadki objaw. Jednak wiemy teraz, że spożywanie zbyt dużej ilości cukru może prowadzić do bólu stawów. W rzeczywistości, niektóre badania wiążą nadmierne spożycie napojów gazowanych (czyli bogatych w cukier rafinowany) z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów u kobiet.

Ból kolana wywołany przez cukier

Wynika to ponownie z obecności wspomnianych powyżej cząsteczek AGES, o których wspomnieliśmy powyżej. Powodują one stan zapalny, co z kolei może doprowadzić do długotrwałego bólu stawów.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Miewasz bóle stawów – Unikaj tych 8 produktów

6. Przybranie na wadze

Prawdopodobnie nie zdziwisz się, czytając te słowa. Jednak fakty są taki, że jeśli spożywasz zbyt dużo cukru, prawdopodobnie przybierzesz dość sporo na wadze. Zwłaszcza jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.

W rzeczywistości wspomnieliśmy już, że cukier powoduje tymczasowe uczucie sytości. Powoduje ono skłonność do częstszego jedzenia w większych ilościach, a tym samym do przybierania na wadze.

Powiedzieliśmy Ci również, że jest to bezpośrednio związane z nadwagą i otyłością. Warto o tym zawsze pamiętać.

7. Problemy z koncentracją powodowane przez cukier

Efekty kumulacji cukru we krwi są również postrzegane w kategoriach zaburzeń zdolności poznawczych i do koncentracji. Kiedy spożywasz zbyt dużo tej substancji, często chcesz jej jeszcze więcej. I w ten sposób powstaje błędne koło.

Cukier powoduje problemy z koncentracją

Może to prowadzić do nieprawidłowego działania mózgu, gdy poziom cukru spada. Dzieje się tak dlatego, że organ ten potrzebuje go, aby dać Ci energię do dalszego działania.

Dlatego mogą wystąpić okresy, w których nagle poczujesz swego rodzaju “zaćmienie” umysłu i nie będziesz w stanie się skoncentrować. W rzeczywistości różne badania wiążą nadmierne spożycie cukru z pewnymi dysfunkcjami poznawczymi.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zaburzenia koncentracji u dzieci – jak je zauważyć?

Dlaczego powinieneś przestać jeść cukier?

Czy zidentyfikowałeś te objawy także u siebie? Czy uważasz też, że jesz za dużo cukru? Jeśli tak, lepiej zacznij działać. Na początku łatwo o tym zapomnieć, ale brak kontroli ilości spożywanego cukru może prowadzić do rozwoju poważniejszych chorób niż te, o których tu wspomnieliśmy. Takich jak na przykład problemy ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Dlatego właśnie musisz uważać i zacząć zmniejszać spożycie cukru rafinowanego. Pamiętaj też, że on uzależnia. Czyli im więcej go jesz, tym więcej będziesz go chciał.

Według różnych badań dzieje się tak, ponieważ cukier uwalnia dopaminę. Jest to hormon związany z dobrym samopoczuciem i przyjemnością, który powoduje także uzależnienie. Zatem podejmij natychmiastowe działania, jeśli tak jest także i w Twoim przypadku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.