Cukier jakiego nie znacie – Kilka zastosowań

Cukier jakiego nie znacie – Kilka zastosowań

Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2015

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, cukier zyskał wiele negatywnych opinii i przeciwników, czasami jednak zapominamy, że ma on znacznie więcej zastosowań niż tylko dosładzanie pokarmów i napojów. Oto kilka przykładów, które mogą być dla Ciebie nie lada zaskoczeniem. Cukier i jego zastosowanie.

Cukier i jego rodzaje?

Być może stwierdzisz, że cukier rafinowany jest typem produktu, który jest sprzedawany najczęściej. Są to małe białe ziarenka, które są używane do słodzenia herbaty, kawy, ciast, itd. Istnieje jednak wiele innych rodzajów cukru, takich jak:

  • Cukier zwykły, stołowy: jak wspomnieliśmy wyżej, jest to najczęściej używany rodzaj cukru, który zna każdy, jego ziarenka są małe lub średniej wielkości.
  • Cukier drobno zmielony: w wielu krajach, takich jak na przykład Hiszpania, ten rodzaj cukru nie jest w ogóle znany, ale istnieją różne angielskie przepisy na słodycze i desery z użyciem tego cukru jako składnika. Jego kryształki są bardzo małe.
  • Cukier-puder: to zwykły cukier, który został zmielony, aż do uzyskania drobnego pyłu. Jest on używany do ciast lub posypek na słodycze tak, aby nie było widać kryształków.
2#:cukier.jpg
  • Cukier trzcinowy lub perlisty: jego ziarenka są zaokrąglone i większe niż w przypadku cukru tradycyjnego. Jest to popularna odmiana w krajach Europy Północnej i Środkowej. Znajdziesz go w piekarniach skandynawskich i niemieckich. Ponadto, ten magiczny składnik dodawany jest także do gofrów belgijskich.
  • Cukier-kryształ: jest większy niż tradycyjne ziarenka, które można znaleźć w każdym sklepie i służy do dekoracji lub słodzenia herbaty i kawy. Prawie zawsze ma nierównomierny kwadratowy kształt a jedna kostka jest traktowana jak szczypta cukru. Nie rozpuszcza się tak łatwo jak wersja granulowana.
  • Cukier inwertowany: wiele osób twierdzi, że nie jest on produktem należącym do tej samej kategorii, co inne odmiany cukru, bo w pełni zasługuje na swoją nazwę. Nie składa się on wyłącznie z sacharozy, ale jest mieszany z innymi rodzajami, takimi jak syrop. Uzyskuje się go poprzez podgrzewanie i jest używany w sklepach ze słodyczami, ponieważ pozwala na dłużej zachować świeżość produktów, nie dopuszczając do ich wysychania.
3#:cukier.jpg

“To jak Farmaceuta bez cukru”

To stare powiedzenie bierze się stąd, że farmaceuci używali cukru do leczenia różnych chorób i dolegliwości, gdy tylko odkryli jego liczne zalety. Niektórzy twierdzą, że był on stosowany przy leczeniu zaburzeń układu oddechowego, oraz że świetnie sprawdzał się przy leczeniu urazów. Prawie wszyscy są zgodni co do tego, że cukier ma wiele cennych właściwości leczniczych.

Jeśli wymieszasz cukier z dużą ilością wody, wyprodukujesz syrop, który może być dodawany do ziół. Mikstura taka pomoże Ci w zwalczeniu grypy, przeziębienia, itp. Jeśli z kolei wymieszasz go z mocnym alkoholem, takim jak bimber, może okazać się skuteczny w leczeniu gorączki.

4#:cukier.jpg

Farmaceuci zawsze mieli go pod ręką, bo nie chcieli od razu wykorzystać go w całości… Często pracowali oni w zaciszu własnego domu. W razie nagłej potrzeby, mogli zatem łatwo skorzystać z domowej spiżarni.

Alternatywne zastosowania cukru, które Cię zaskoczą

Uspokaja dziecko

Jeśli Twój maluch ma problemy ze snem lub odczuwa ból, na przykład po otrzymaniu szczepionki w pierwszych miesiącach życia, mamy na to rozwiązanie. Podaj dziecku porcję cukru wymieszaną z czterema porcjami wody tuż przed szczepieniem.

Leczy Kontuzje

Jak wspomnieliśmy wcześniej, cukier jest stosowany do eliminowania bakterii, które wywołują ból w konsekwencji urazów, skaleczeń czy owrzodzeń. Wystarczy przetrzeć chore miejsca garstką cukru i zostawić na pewien czas.

Łagodzi poparzenia języka

Jeśli poparzysz język od picia gorącego naparu, kawy, zupy czy sosu, którego właśnie próbujesz, possij kostkę cukru, dodatkowo posypaną nawet zmielonym cukrem.

5#:cukier.jpg

Zmniejsza pikantność potraw

Jeśli przygotowujesz przyprawę lub sos i okazały się zbyt pikantne, po prostu dodaj do nich łyżeczkę cukru. Cukier może być również stosowany, gdy przygotowana potrawa z pomidorów jest zbyt kwaśna.

Złuszcza naskórek

Po zmieszaniu cukru z oliwą z oliwek lub olejkiem migdałowym, uzyskasz wspaniały środek złuszczający martwe komórki naskórka. Możesz stosować preparat na całe ciało.

Zwiększa trwałość szminki

Jednym z problemów nas, kobiet, jest to, że nasze szminki nie pozostają na ustach tak długo jak byśmy sobie życzyły. Znikają pod wpływem spożywania napojów, palenia, oblizywania warg lub gorących powitań ze znajomymi. Aby zwiększyć trwałość szminki na ustach, wmasuj w usta trochę cukru i dopiero wtedy pomaluj je szminką. Odczekaj kilka minut, a następnie usuń cukier z powierzchni warg.

Czyści brudne ręce

Cukier sprawdzi się u osób, które mają kontakt z tłustymi substancjami lub olejami (na przykład, u mechaników), lub po malowaniu mieszkania. Wystarczy dodać do mydła trochę cukru i umyć ręce jak zwykle, aż staną się czyste.

6#:cukier.jpg

Poprawia wygląd Twojego ogrodu

Wymieszaj trzy łyżki cukru z dwoma łyżkami octu i łyżką ciepłej wody. Stosuj na zanieczyszczenia wokół roślin. Cukier odżywia łodygi, a ocet zapobiega rozwojowi bakterii.

Oczyszcza ekspres do kawy

Wlej filiżankę cukru do zaparzacza na 3 minuty tak, jakbyś parzyła kawę. Wymyj dużą ilością wody.

Usuwa tłuste plamy

Jeśli Twoja ulubiona odzież, koc lub zasłony noszą ślady tłustych plam, przygotuj pastę z cukru i wody i zastosuj bezpośrednio na plamy. Odstaw na co najmniej godzinę, a następnie wypierz ubrania i tkaniny jak zwykle.

Sprawia, że ciastka i desery pozostają świeże na dłużej

Umieść słodycze w szczelnym pojemniku wraz z kilkoma kostkami cukru, tak aby na dłużej zachowały swoją świeżość. Możesz zrobić to samo z tartym serem, tak aby szybko nie stwardniał.

Czy te alternatywne zastosowania cukru były Ci znane?

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Uwe Hermann, David Eccles, Betsy Weber, Jody Mcintyre, goodmami, Javcon 117, Joel Kramer.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.