Co to jest tętniak mózgu? Dowiedz się więcej o stanie Emilii Clarke podczas Gry o Tron

W ciągu dwóch lat w mózgu Emilii Clarke wykryto dwa tętniaki. Szybka pomoc medyczna uratowała jej karierę aktorską i życie.
Co to jest tętniak mózgu? Dowiedz się więcej o stanie Emilii Clarke podczas Gry o Tron

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia, 2022

Emilia Clarke, gwiazda Gry o tron, niedawno powiedziała mediom, że tętniak mózgu zagrażał jej życiu, gdy właśnie kończyła kręcić pierwszy sezon serialu. Na tym jednak jej groźny stan się nie zatrzymał, bo jakiś czas później kolejny tętniak przysporzył jej więcej problemów.

Brytyjska gwiazda uważa się dzisiaj za szczęściarę. Przeżyła udar po pierwszym tętniaku i w pełni odzyskała funkcje poznawcze. Nie jest to coś, na co mogą liczyć wszyscy ludzie dotknięci tą samą chorobą.

Jestem w bardzo, bardzo, bardzo małej mniejszości ludzi, którzy mogli to przeżyć. – Emilia Clarke

Jak lekarze odkryli pierwszy tętniak mózgu Emilii Clarke?

Clarke powiedziała niedawno, że jej pierwsze spotkanie z obecnością tętniaka mózgu miało miejsce w lutym 2011 roku. Podobnie jak wiele innych osób z tym samym schorzeniem, nie wiedziała, że ma ten defekt mózgowo-naczyniowy.

Miała wtedy 24 lata. Po zakończeniu kręcenia pierwszego sezonu Gry o tron aktorka poczuła bardzo silny ból w czaszce podczas wykonywania ćwiczenia deski ze swoim osobistym trenerem.

Udało jej się wstać i udać się do łazienki, gdzie zwymiotowała. W rzeczywistości wymiotowała gwałtownymi wyrzutami. To rodzaj wymiotów, które występują bez uprzednich nudności i są charakterystyczne dla procesów zachodzących w pewnych obszarach mózgu.

Po otrzymaniu pomocy szpitalnej po tym nagłym wypadku lekarze znaleźli krwotok podpajęczynówkowy, który został wywołał tętniak mózgu. Ta diagnoza zakończyła się prawie trzygodzinną operacją, aby zatrzymać krwawienie wewnątrzj czaszki.

Sądzimy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Jak działa ludzki mózg? Ciekawe fakty

Jaki jest związek między tętniakiem mózgu a krwotokiem podpajęczynówkowym?

Tętniak mózgu Emilii Clarke mógł istnieć od urodzenia. Jest to rodzaj rozdęcia lub poszerzenia przebiegu naczynia krwionośnego – w tym przypadku w mózgu.

W okolicy tętniaka ściana naczynia jest słabsza. Ta sama dylatacja prowadzi do przerzedzania, które staje się podatne na pęknięcie.

Kiedy tętniak mózgu pęka, tak jak w przypadku Emilii Clarke, sytuacja zagraża życiu. Następuje udar krwotoczny, z realną możliwością spowodowania śmierci w ciągu kilku sekund.

Krew wypływająca z pękniętego tętniaka rozlewa się na różne obszary anatomiczne mózgu. Mówi się, że krwotok podpajęczynówkowy występuje, gdy płyn zbiera się poniżej warstwy oponowej zwanej pajęczynówką.

W szczególności możemy powiedzieć, że Emilia Clarke przeżyła wtedy udar krwotoczny z powodu pękniętego tętniaka mózgu.

Bóle głowy z powodu tętniaka mózgu
Takie wypadki powodują intensywny ból głowy, który przewyższa wszystkie znane objawy bólowe.

Jak leczy się tętniaki?

Niestety, wiele tętniaków wykrywa się po raz pierwszy dopiero po ich pęknięciu. Diagnozą często kierują towarzyszące objawy, które następnie potwierdza specjalistyczne obrazowanie, takie jak tomografia komputerowa.

Jednak od czasu do czasu można je również wykryć, zanim spowodują stan wymagający pilnej interwencji. Taka sytuacja dotyczy pacjentów, którzy przechodzą badania pod kątem pewnych objawów. Nawiasem mówiąc, badania obrazowe mogą wskazać na obecność rozszerzenia naczynia krwionośnego.

Może to być na przykład USG jamy brzusznej z powodu bólu, które prowadzi do wykrycia tętniaka aorty. Lub może rezonans magnetyczny mózgu zlecony z powodu urazu może ujawnić tętniak w tętnicy mózgowej.

Po wykryciu przypadku nie jest łatwo podjąć decyzję medyczną, określającą, jakie kroki należy podjąć. Neurochirurdzy zbierają wiele czynników, aby ustalić, czy lepiej jest okresowo monitorować rozszerzenie, czy interweniować chirurgicznie.

Jeśli zostanie podjęta decyzja o operacji tętniaka mózgu, który nie pękł, istnieją dwie możliwości:

  1. Embolizacja wewnątrznaczyniowa: Do uszczelnienia obszaru tętniaka stosuje się cewnik, dzięki czemu nie przepływa przez niego więcej krwi, przez co ryzyko pęknięcia w przyszłości jest zmniejszone.
  2. Umieszczenie rozdzielacza przepływu: Jest to urządzenie podobne do stentu, które kieruje przepływ krwi tak, że nie przechodzi już przez tętniak.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Korzyści z Sudoku dla mózgu według nauki

Leczenie pękniętego tętniaka

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli tętniak mózgu pęknie, jak to się stało u Emilii Clarke. W takim przypadku konieczne jest szybkie i zawsze chirurgiczne podejście, które ma na celu próbę ratowania życia pacjenta.

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie dostępne są dwie opcje:

  1. Przycinanie: W przypadku otwartej operacji neurochirurg umieszcza metalowy klips, który odcina dopływ krwi do tętniaka.
  2. Cewnikowanie: bez otwierania czaszki chirurg zakłada cewnik do tętniaka i tam umieszcza urządzenie, które odwraca przepływ lub przerywa krążenie.
Operacja tętniaka mózgu
Interwencja chirurgiczna jest nieunikniona w przypadku pękniętych tętniaków i nie można jej opóźniać.

Drugi tętniak mózgu Emilii Clarke

Jeszcze podczas hospitalizacji po interwencji chirurgicznej, brytyjska aktorka dowiedziała się, że w jej mózgu jest drugi tętniak. Ponieważ była to niewielka dylatacja, poinstruowano ją tylko, aby okresowo ją sprawdzać.

W 2013 roku w ramach jednej z tych okresowych kontroli potwierdzono, że drugi tętniak urósł zbyt mocno. Dlatego wymagał operacji.

Operacja początkowo nie powiodła się, a Clarke obudził się ze znieczulenia z silnym bólem głowy. Następnie musiała przejść kolejną otwartą operację kości czaszki.

Wyszłam z operacji z drenażem wychodzącym z głowy. Kawałki mojej czaszki zastąpiono tytanem. – Emilia Clarke

Powrót do zdrowia przebiegał wolno. Dwie kolejne operacje były skomplikowane, a historia choroby ciągnęła się od 2011 roku.

Problemy ze wzrokiem, afazja i ciągłe bóle głowy towarzyszyły jej przez kilka miesięcy. To były następstwa uszkodzenia mózgu, którego doznała. U niektórych pacjentów o podobnym obrazie klinicznym mogą wystąpić trwałe następstwa takie, jak:

Cicha choroba

Tętniak to choroba rozwijająca się po cichu… dopóki nie przestanie milczeć. Kiedy się odzywa, powikłania są poważne, a stan zagraża życiu.

Emilia Clarke miała szczęście, że otrzymała specjalistyczną opiekę w odpowiednim czasie. Chociaż przeszła przez powikłania, które zagrażały jej karierze aktorskiej, wyzdrowiała i nadal gra fascynujące role w filmie, telewizji i teatrze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández-Miranda, Pablo Menéndez, et al. “Malformaciones vasculares cerebrales:¿ cuál es el papel de cada prueba de imagen?.” Seram 1.1 (2021).
  • Bravo, Galo Fabian Yunga, et al. “Actuación clínica en la hemorragia subaracnoidea.” Recimundo 4.1 (Esp) (2020): 256-267.
  • Adams, Harold P. “Endovascular treatment of ruptured intracranial aneurysms.” Current Neurology and Neuroscience Reports 4.1 (2004): 9-12.
  • Ngoepe, Malebogo N., et al. “Thrombosis in cerebral aneurysms and the computational modeling thereof: a review.” Frontiers in Physiology 9 (2018): 306.
  • Ansari, Ahmed, et al. “Review of avoidance of complications in cerebral aneurysm surgery: The Fujita experience.” Asian Journal of Neurosurgery 14.3 (2019): 686.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.