Co to jest smegma i dlaczego się pojawia?

Pojawienie się białej, cuchnącej substancji na genitaliach może być częste, zwłaszcza gdy nie jest zachowana odpowiednia higiena. Ta substancja nazywa się „smegma”. Dowiedz się więcej na ten temat w poniższym artykule.
Co to jest smegma i dlaczego się pojawia?

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Higiena narządów płciowych, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, jest bardzo ważna, aby uniknąć pojawienia się nieprzyjemnych zapachów i możliwych infekcji. Jedną z konsekwencji złej higieny jest smegma.

Chociaż smegma częściej gromadzi się u mężczyzn, może również występować na żeńskich narządach płciowych. Substancja ta pojawia się w normalnych warunkach. Jednak gdy występuje w nadmiernej ilości, może wydzielać nieprzyjemny zapach, dlatego może być bardzo kłopotliwa.

Co to jest smegma?

Smegma to naturalna wydzielina ludzkiego ciała, której główną funkcją jest nawilżanie penisa i pochwy w celu ułatwienia współżycia. U mężczyzn zwykle pojawia się w bruździe żołędziowo-napletkowej, tuż poniżej żołędzi prącia. Smegma, znana również jako mastka, wydzielana jest przez gruczoły Tysona lub grudki perłowe.

U kobiet natomiast wydzielina ta pojawia się wokół łechtaczki oraz między wargami sromowymi większymi a mniejszymi w wejścia do pochwy. Zwykle nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu, gdy nagromadzi się w niewielkiej ilości. Jednak problem pojawia się, gdy mastka zmiesza się z innymi składnikami ciała.

W takim przypadku smegma nabiera białawego odcienia o konsystencji przypominającej ser i dość nieprzyjemnym zapachu. Wśród substancji, z którymi ta wydzielina może się łączyć, aby uzyskać te cechy, wyróżniają się:

  • Martwe komórki skóry.
  • Wydzieliny z prostaty.
  • Białe krwinki.
  • Hormony płciowe.

Bardzo często stwierdza się obecność tej wydzieliny u mężczyzn, którzy mają stulejkę lub nie są obrzezani. Dzieje się tak, ponieważ w obu sytuacjach żołądź prącia jest przykryta napletkiem, więc higiena może być dość skomplikowana.

Człowiek ze smegmą od stulejki.
Sytuacje takie jak stulejka sprzyjają gromadzeniu się smegmy i wynikającej z niej woni.

Możesz także przeczytać ten artykuł: Higiena intymna – 5 domowych sposobów na zdrowie

Czy smegma może spowodować jakieś komplikacje?

Główny wpływ smegmy na życie osób cierpiących z jej powodu ma charakter psychologiczny. Kiedy nieprzyjemny zapach wydobywa się z genitaliów, osoba może czuć się skrępowana uprawianiem seksu, ponieważ może to być zawstydzające.

Ponadto, niektóre analizy mikroskopowe wykazały obecność bakterii w tej substancji. Dlatego jej nadmierna kumulacja mastki może doprowadzić do infekcji. Ponadto u mężczyzn może wywołać patologię zwaną zapaleniem żołędzi i napletka.

Z drugiej strony smegma może z czasem twardnieć, co może spowodować przyczepienie napletka lub warg pochwy. Kiedy to nastąpi, może być bolesne a nawet wymagać interwencji medycznej.

Obecność smegmy przez lata wiązała się z rozwojem raka prącia lub macicy. Jednak różne najnowsze badania wykazały, że nie ma związku z tworzeniem nowotworów. Oznacza to, że nie ma naukowego uzasadnienia, że ​​smegma jest czynnikiem rakotwórczym.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Higiena intymna – 5 nawyków, które wcale nie są takie dobre

Leczenie i zapobieganie smegmie

W większości przypadków nagromadzenie smegmy nie wymaga specjalnego mechanizmu leczenia ani zapobiegania. Ponieważ jest to problem związany z brakiem higieny, wystarczy okresowe mycie mydłem i ciepłą wodą w celu wyeliminowania nadmiaru wydzieliny.

W związku z tym mężczyźni i kobiety podatni na nadmierną produkcję tej substancji muszą zachowywać odpowiednie nawyki codziennej higieny narządów płciowych. Ważne jest, aby codziennie się podmywać, aby uniknąć pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Wymogu tego trzeba przestrzegać zwłaszcza po seksie.

Należy również pamiętać, że w trakcie i po stosunku organizm nadal wytwarza hormony nawilżające i płciowe, które wchodzą w skład substancji tworzących smegmę. Aby uniknąć możliwego podrażnienia żołędzi i pochwy, używaj łagodnego, lekko ściernego mydła i nie pocieraj zbyt mocno okolic intymnych.

Z drugiej strony, gdy smegma jest produktem stulejki lub innej anomalii, w ramach kuracji może być konieczne zastosowanie miejscowych antybiotyków i innych kremów. Leki te pomagają regulować czynność gruczołów Tysona.

Jeśli wystąpią komplikacje związane z nagromadzeniem smegmy, ważne jest, aby udać się do lekarza. Tylko specjalista będzie w stanie rozwiązać tę sytuację i wskazać odpowiednią terapię.

Smegma u kobiety
Kobiety również wytwarzają smegmę i mogą cierpieć z powodu nieprzyjemnego zapachu.

Higiena narządów płciowych jest niezbędna

Zapobieganie nieprzyjemnym zapachom narządów płciowych i różnym patologiom, które mogą je powodować, jest zwykle proste i prawie zawsze wiąże się z odpowiednią higieną. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to obszar wilgotny, więc może sprzyjać namnażaniu się mikroorganizmów, które wytwarzają nieprzyjemny zapach.

Pojawienie się smegmy zwykle nie ma poważnych konsekwencji dla osoby i wystarczy kilka rutynowych czynności higienicznych, aby substancja zmniejszyła swoje stężenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.