Co to jest równowaga hydroelektrolityczna?
Równowaga hydroelektrolityczna to koncepcja, która ma na celu utrzymanie właściwej równowagi między nawodnieniem organizmu a dostarczaniem minerałów. Zaburzenie poziomu któregokolwiek z tych dwóch składników może mieć szkodliwy wpływ na nasze ciało. Niedobory niektórych minerałów, takich jak sód (hiponatremia), mogą nawet być śmiertelne w skutkach.
Z tego właśnie powodu zaprezentujemy Ci dzisiaj wszystko o najważniejszych funkcjach dotyczących głównych elektrolitów w naszym organizmie. Przekażemy Ci również szereg zaleceń, dzięki którym będziesz w stanie upewnić się, że spożywasz potrzebną ich ilość, zapobiegając w ten sposób zaburzeniom równowagi pierwiastków śladowych i minerałów.
Ogólnie rzecz biorąc minerały to składniki odżywcze spożywane przez nas w niewielkich ilościach, które pełnią ważne funkcje w organizmie człowieka. Odkryj, jak ważną rolę pełni równowaga hydroelektrolityczna w naszym ciele czytając nasz dzisiejszy artykuł.
Elektrolity a równowaga hydroelektrolityczna
Uzupełnieniem odpowiedniego poziomu nawilżenia są elektrolity, które są minerałami niezbędnymi do funkcjonowania naszego organizmu.
Elektrolity to zjonizowane minerały, które pełnią kilka ważnych funkcji w organizmie człowieka. Wiele z nich dotyczy utrzymania równowagi osmotycznej czy przekazywania impulsów nerwowych.
Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.
Sód
Sód jest jednym z najczęściej występujących minerałów na Ziemi. Jego deficyt, jak wspomnieliśmy wcześniej, powoduje zaburzenie zwane hiponatremią. Sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym w przekazywaniu impulsów nerwowych. Mówiąc wprost, od niego zależy nasze życie.
Ponadto odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, co pokazują badania opublikowane w Nutrients. Sód jest minerałem higroskopijnym. To oznacza, że z łatwością wiąże się z wodą, zaburzając jej poziom, gdy jest przez nas spożywany w nadmiarze.
Na szczęście prawie wszystkie produkty naszej diety zawierają sód. Z tego powodu ciężko jest faktycznie cierpieć na jego niedobór. W rzeczywistości jest to zwykle prawdopodobne tylko w przypadku nadmiernego pocenia się oraz przebywania w gorącym i wilgotnym środowisku.
Sportowcy wytrzymałościowi, którzy startują w upalnych warunkach atmosferycznych, powinni monitorować poziom tego minerału. Mogą to zrobić na przykład pijąc napoje izotoniczne z precyzyjnie odmierzonymi dawkami tego minerału.
Wapń
Wapń jest najobficiej występującym minerałem w organizmie człowieka. To ważny składnik naszych kości, zwiększający ich gęstość i zmniejszający ryzyko złamań. Ten minerał staje się fundamentalny, gdy naszym celem jest zapobieganie demineralizacji kości spowodowanej menopauzą, jak potwierdzają obecne dowody naukowe.
Poza tym ten składnik odżywczy odgrywa również istotną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych i kurczliwości mięśni, zarówno sercowego, jak i szkieletowych. Z tego powodu ważne jest, aby zapewnić jego odpowiedni poziom w naszym organizmie.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Suplementacja wapnia – jaka będzie najlepsza?
Potas
Potas bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych, ale w przeciwieństwie do sodu ma korzystny wpływ również na ciśnienie krwi, wywierając działanie hipotensyjne.
Według badania opublikowanego w Journal of Clinical Hypertension, regularne spożywanie tego minerału pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Dlatego właśnie możemy go polecić osobom z tym schorzeniem.
Jak utrzymać równowagę hydroelektrolityczną?
Aby zachować równowagę hydroelektrolityczną, należy przede wszystkim zapewnić odpowiednią podaż wody. Nie musisz czekać, aż poczujesz pragnienie, aby pić płyny, ponieważ organizm aktywuje ten mechanizm tylko wtedy, gdy nastąpiła już znaczna utrata wody lub elektrolitów.
Wskazane jest także, by co jakiś czas pić niewielkie ilości świeżej wody i unikać napojów gazowanych lub zawierających alkohol, aby zapewnić odpowiednie dostawy minerałów i pierwiastków śladowych.
Naukowcy wykazali już wielokrotnie że regularne spożywanie produktów zawierających cukier jest szkodliwe dla zdrowia.
Kontroluj spożycie różnych minerałów tak, aby równowaga hydroelektrolityczna została utrzymana na prawidłowym poziomie
Aby zwiększyć poziom spożycia minerałów, podczas ćwiczeń w upalnych warunkach zalecamy dodawanie odrobiny soli do potraw. W ten sposób zmniejszasz ryzyko wystąpienia hiponatremii.
W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia należy dostosować spożycie sodu do ich potrzeb żywieniowych. Jednak w przypadku nadciśnienia tętniczego zamiast tego należy go ograniczyć.
Najlepiej spożywać zróżnicowane i zbilansowane menu, zwłaszcza o wysokiej zawartości warzyw. Owoce i warzywa wyróżniają się zawartością mikroelementów. Z tego powodu mają niezwykłą zawartość minerałów, które mogą pomóc w zapobieganiu niedoborom wpływającym negatywnie na nasze zdrowie.
I na koniec, musimy zagwarantować dzienne spożycie wapnia, aby zapobiec problemom związanym z gęstością kości. Mając to na uwadze, możemy zwiększyć na przykład spożycie produktów mlecznych, orzechów lub ryb z rodziny śledziowatych.
Na przykład sardynki w puszkach są jednymi z najbardziej zalecanych pokarmów w zapobieganiu osteoporozie u kobiet.
Napoje izotoniczne z kolei pomagają sprostać specyficznym wymaganiom organizmów sportowców.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Sól fizjologiczna – poznaj jej zastosowania
Utrzymuj równowagę hydroelektrolityczną, aby zadbać o swoje zdrowie
Jak widać, utrzymanie odpowiedniej równowagi elektrolitowej jest niezbędnym zabiegiem, gdy Twoim celem jest poprawa zdrowia lub zapobieganie spadkom wydajności podczas brania udziału w imprezach sportowych.
Na szczęście bardzo łatwo jest uzyskać minerały, których potrzebuje Twój organizm. Wystarczy, że będziesz postępował zgodnie z radami, które przedstawiliśmy w tym artykule.
Jeśli regularnie spożywasz warzywa razem z produktami mlecznymi i rybami z rodziny śledziowatych, jest bardzo mało prawdopodobne, abyś kiedykolwiek cierpiał na jakikolwiek deficyt tych mikroelementów.
Jeśli jednak cierpisz na jakąkolwiek chorobę, zawsze zalecamy skontaktowanie się z lekarzem. Pamiętaj, że np. osobom z nadciśnieniem nie wolno przesadzać z ilością spożywanej soli.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Grillo A., Salvi L., Coruzzi P., Salvi P., et al., Sodium intake and hypertension. Nutrients, 2019.
- Weaver CM., Alexander DD., Boushey CJ., Dawson Hughes B., et al., Calcium plus vitamin D supplementation and risk of fractures: an updated meta analysis from the national osteoporosis foundation. Osteoporos Int, 2016. 27 (1): 367-76.
- Chmielewski J., Carmody JB., Dietary sodium, dietary protassium, and systolic blood pressure in US adolescents. J Clin Hypertens, 2017. 19 (9): 904-909.
- Malik VS., Li Y., Pan A., Koning LD., et al., Long term consumption of sugar sweetened and artificially sweetened beverages and risk of mortality in US adults. Circulatino, 2019. 139 (18): 2113-2125.
- Feye, Andrés Santiago Parodi. “Composición de las bebidas deportivas: efectos sobre la hidratación y el rendimiento.” Revista Universitaria de la Educación Física y el Deporte 11 (2018): 45-53.
- Díaz-Rizo, Valeria, et al. “Factores nutricionales relacionados con osteoporosis.” El Residente 13.1 (2018): 23-30.
- Llanio, Raimundo. “Balance HÃdrico y ElectrolÃtico.” Revista Cubana de Medicina 1.1 (2019).
- Henríquez-Palop, Fernando, et al. “La sobrecarga hídrica como biomarcador de insuficiencia cardíaca y fracaso renal agudo.” Nefrología (Madrid) 33.2 (2013): 256-265.