Co to jest kardiomiopatia takotsubo?

Duża różnica między kardiomiopatią Tako-Tsubo a zawałem serca polega na tym, że w tej chorobie tętnice wieńcowe normalnie nie ulegają uszkodzeniu.
Co to jest kardiomiopatia takotsubo?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zespół złamanego serca, o dziwo, istnieje. Jest to choroba, która została niedawno opisana i której nazwa medyczna to kardiomiopatia takotsubo.

Jest to stan chorobowy serca, która występuje tymczasowo. Dzieje się tak, że praca serca ulega widocznej zmianie. Następnie pojawiają się objawy bardzo podobne do ostrego zawału mięśnia sercowego, chociaż nie ma to takich samych konsekwencji.

Kardiomiopatia takotsubo jest zwykle spowodowana bardzo stresującą sytuacją. Chociaż może się to zdarzyć każdemu, częściej występuje u kobiet w wieku od 50 do 70 lat, na przykład, gdy umiera ukochana osoba.

Chociaż nazwa tego zaburzenia brzmi dramatycznie lub poetycko, syndrom ten jest prawdziwy. Ludzie, którzy na niego cierpią, mają praktycznie takie same odczucia, jak w przypadku zawału serca. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o kardiomiopatii takotsubo i o tym, jak odróżnić ją od innych chorób serca.

Co to jest kardiomiopatia takotsubo?

Zespół złamanego serca polega na tym, że osoba cierpi na zaburzenia pracy serca w sytuacji, która zwykle zakłada bardzo intensywny stres. Część serca ulega krótkotrwałym zaburzeniom i organ nie jest w stanie normalnie pompować krwi.

Występujące objawy są bardzo podobne do objawów zawału serca. Jednak w zespole złamanego serca pozostała część serca funkcjonuje normalnie. Część dotknięta chorobą to zwykle lewa komora, która przyjmuje kształt naczynia.

Badanie serca

Inną różnicą w stosunku do ostrego zawału mięśnia sercowego jest to, że kardiomiopatia takotsubo nie zaburza pracy tętnic wieńcowych. Chodzi o tętnice odpowiedzialne za dostarczanie natlenionej krwi do serca. Ponadto ta patologia zwykle nie ulega powikłaniom i ma bardzo niską śmiertelność.

Ważne jest, aby pamiętać, że oprócz stresującej sytuacji, takiej jak śmierć bliskiej osoby, chorobę tę może wywołać przeprowadzona lub może się pojawić jako następstwo innej choroby podstawowej.

Możesz cię zainteresować również ten temat: Czy wiesz, jak stres wpływa na serce?

Jakie objawy się pojawiają?

Podobnie jak w przypadku zawału serca, nagły ból w klatce piersiowej jest typowy dla zespołu złamanego serca. To zwykle najbardziej niepokoi ludzi i sprawia, że ​​myślą, że mają zawał serca, co jeszcze bardziej pogarsza ich sytuację stresową i pogłębia ich nerwowość.

Zwykle występuje również duszność i osoba może nawet stracić przytomność. Udokumentowano nawet przypadki, w których doszło do zatrzymania krążenia.

Ciekawe jest to, że w elektrokardiogramie zapis fal serca jest bardzo podobny do tego przy zawale. W połączeniu z faktem, że objawy są bardzo podobne, często prowadzi to do nieporozumień w rozpoznaniu.

Aby odróżnić obie choroby, należy więc przyjrzeć się sytuacji danej osoby. Kluczowa informacja wiąże się zwykle w okolicznościach wystąpienia epizodu. Jeśli osoba znajdowała się pod dużym stresem, może to wskazywać, że chodzi o zespół złamanego serca a nie o zawał.

Ponadto osoby, u których występuje kardiomiopatia takotsubo, zwykle nie mają typowych czynników ryzyka zawału serca. Pacjenci, y których wystąpił zawał serca lub stan przedzawałowy, często mają nadciśnienie, problemy z cholesterolem, w przeszłości palili papierosy i tak dalej.

Zespół złamanego serca zwykle nie ma następstw. Jednak zdarza się, że epizod się powtarza. Dlatego ważne jest, aby pomóc takiej osobie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Ból serca

Zobacz też ten interesujący materiał: Serce płucne: ryzyko, przyczyny i objawy

Czy kardiomiopatia takotsubo może powodować komplikacje?

Jak już wspomnieliśmy, jest to patologia przejściowa. Kardiomiopatia takotsubo zwykle nie pozostawia następstw, a śmiertelność jest bardzo niska. Większość osób szybko dochodzi do siebie.

Jednak, jak w przypadku każdej choroby, mogą wystąpić komplikacje. Na przykład pewne badania opublikowane w 2018 roku w Revista Española de Cardiología, wiążą ten zespół z późniejszą niewydolnością serca. Zaobserwowano również, że może powodować nieregularne bicie serca.

W bardzo poważnych przypadkach, w których dochodzi do dużego uszkodzenia lewej komory, może dojść do nagłej śmierci. Jednak zdarza się to bardzo rzadko i tylko w wyjątkowych przypadkach.

Podsumowując, warto wiedzieć, że kardiomiopatia takotsubo, choć bardzo przypomina zawał, to inna jednostka chorobowa. Tak czy inaczej, w przypadku jakichkolwiek objawów konieczna jest pilna wizyta u lekarza.

To może Cię zainteresować ...
W jaki sposób palenie wpływa na serce?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
W jaki sposób palenie wpływa na serce?

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia arteriosklerozy oraz innych zaburzeń. Dowiedz się w jaki sposób palenie wpływa na serce.
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.