Serce płucne: ryzyko, przyczyny i objawy

Serce płucne powodowane jest zwykle przez przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Może mieć też inne przyczyny. Przeczytaj i poznaj je!
Serce płucne: ryzyko, przyczyny i objawy

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2021

Serce płucne to schorzenie polegające na uszkodzeniu prawej strony serca w konsekwencji poważnych chorób płuc. Powoduje zwykle zatrzymywanie płynu i postępujące kłopoty z oddychaniem.

Istnieje ograniczona pula opcji leczenia, gdyż konieczne jest rozwiązanie przyczyn problemu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej choroby, przeczytaj poniższy artykuł.

Objawy

Symptomy zależą od zaawansowania choroby i są efektem zarówno choroby płuc powodującej ten stan jak i powiązanych schorzeń serca. Zwykle pojawiają się narastające trudności z oddychaniem.

Na początku występują one przy umiarkowanym wysiłku fizycznym takim jak długie spacery czy wchodzenie po schodach. Potem mogą pojawiać się nawet w spoczynku.

Gdy dojdzie do uszkodzenia serca, występuje obrzęk w wyniku nagromadzenia płynu w różnych partiach ciała, na przykład w kończynach dolnych. Często pojawia się uwypuklenie żył wewnętrznych szyjnych i powiększenie wątroby.

Serce płucne: główne przyczyny

Serce płucne powodowane jest wieloma chorobami wpływającymi na funkcjonowanie płuc. Dotyczy to także zmian w obrębie układu krążenia oraz tkanki budującej płuca i oskrzela.

POCHP to główna przyczyna serca płucnego.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)

Jak sama nazwa wskazuje, schorzenie to wiąże się z postępującymi zmianami w płucach wskutek ciągłych reakcji zapalnych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (OMS) jest to jedna z głównych przyczyn śmierci na świecie, a ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu i ekspozycja na spalanie biomasy, jaka ma miejsce na przykład przy paleniu drewnem.

Objawy POCHP to przede wszystkim problemy z oddychaniem, kaszel i tendencja to infekcji dróg oddechowych. Uszkodzenia płuc sprawiają, że mniej tlenu dociera do krwi, więc pacjentom trzeba często dostarczać go w sztuczny sposób.

Istnieje wiele chorób powiązanych z POCHP, a serce płucne to jedna z nich. Rokowania nie są tutaj najlepsze, gdyż leczenie obu schorzeń jest trudne.

Mukowiscydoza

Jest to choroba genetyczna, która atakuje kilka układów, a najbardziej płuca. Charakteryzuje się problemami z wydzielaniem, szczególnie wydzieliny dróg oddechowych. Zwiększa to liczbę infekcji takich jak te powodowane Pseudomonas aeruginosa. Mukowiscydozę diagnozuje się już w pierwszych miesiącach lub latach życia.

W miarę postępowania choroby dochodzi do nadciśnienia płucnego, co prowadzi do niewydolności serca. Zwykle po zdiagnozowaniu serca płucnego rośnie wskaźnik śmiertelności dzieci, jak podają badania.

Sklerodermia

Termin ten odnosi się do zaburzeń powodowanych przez zwłóknienia i uszkodzenia organów. Zwłóknienie to proces, podczas którego powstają tkanki bez konkretnej funkcji.

Reakcje skórne są także częste. Poza tym schorzenie to najdotkliwiej szkodzi płucom. Powoduje ono choroby śródmiąższowe płuc i nadciśnienie płucne.

Z epidemiologicznego punktu widzenia sklerodermia zwykle dotyka kobiet w wieku od 30 do 50 lat. Jako że nie da się jej całkowicie wyleczyć, działania terapeutyczne zorientowane są na łagodzenie objawów i stanów zapalnych.

Jak diagnozuje się serce płucne?

Lekarze korzystają z metod klinicznych i paraklinicznych w celu przeprowadzenia diagnostyki.Z anatomicznego punktu widzenia, uszkodzenia serca wywoływane sercem płucnym, czyli przerost i rozszerzenie – obejmują prawą komorę serca.

Przerost wiąże się z pogrubienie ścian komory, podczas gdy rozszerzenie to powiększenie jej rozmiaru. Podejrzenie występowania tych problemów stwierdza się przy rentgenie klatki piersiowej i EKG. Następnie wykonuje się USG lub rezonans magnetyczny.

Nadciśnienie płucne potwierdza się poprzez cewnikowanie. Technika ta polega na wprowadzenia sondy dożylnej przez szyję lub ramię, która dociera aż do prawej komory serca w celu pomiaru ciśnienia.

Leczenie

Zapotrzebowanie na tlen przy tej chorobie bywa różne, ale może zacząć się ona w dzieciństwie od mukowiscydozy.

Leczenie jest zwykle skomplikowane, co tłumaczy stosunkowo wysoką śmiertelność z powodu tego schorzenia. Serce płucne to dolegliwość wtórna, powiązana z innymi problemami, których usunięcie jest konieczne, gdyż prowadzą one do uszkodzenia serca. W trudniejszych przypadkach konieczny może okazać się przeszczep.

Zależnie od sytuacji klinicznej pacjenta, czasami podaje się leki łagodzące objawy takie jak zatrzymywanie płynu. Leki diuretyczne działają skutecznie, o ile nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, o czym decyduje lekarz.

O ile nadciśnienie płucne można leczyć środkami farmakologicznymi (rozszerzającymi naczynia krwionośne w płucach), nie działają one na choroby powodujące serce płucne.

Serce płucne: profilaktyka

By zapobiegać tej komplikacji należy unikać czynników ryzyka powodujących choroby płuc. Oto zalecane postępowanie:

  • Wyeliminować uzależnienie od tytoniu.
  • Nie palić drewnem.
  • Unikać ekspozycji na toksyny takie jak krzem, azbest i beryl.

Serce płucne to poważna komplikacja wymagająca interwencji medycznej. W przypadku pojawienia się wspomnianych powyżej objawów zaleca się kontakt ze specjalistą, najlepiej z kardiologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barboza M. Enfermedad Pulmonar Obstructiva Crónica. Revista Médica Sinergia 2017;2(6):10-14.
  • Doull IJM. Recent advances in cystic fibrosis. Arch Dis Child 2001;85: 62-66.
  • Ferri C, Valentini G, Cozzi F, et al. Systemic sclerosis: demographic, clinical, and serologic features and survival in 1,012 Italian patients. Medicine (Baltimore). Mar 2002;81(2):139-153.
  • Santos L. Fisiopatología de la falla ventricular derecha en la hipertensión arterial pulmonar. Archivos de Cardiología de México 2004;74(S2):53-57.
  • Trad S, Amoura Z, Beigelman C, et al. Pulmonary arterial hypertension is a major mortality factor in diffuse systemic sclerosis, independent of interstitial lung disease. Arthritis Rheum 2006; 54(1): 184-191.
  • Zamora A, et al. Enfermedad pulmonar intersticial en esclerosis sistémica progresiva. Neumología y cirugía de tórax 2006;65(S3):4-14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.