Co to jest kaptopryl i kiedy się go stosuje?

Działanie kaptoprylu i diuretyków tiazydowych sumuje się. Jeśli preparaty te są łączone, efekt terapeutyczny jest wzmocniony, co prowadzi do lepszych efektów. Przed rozpoczęciem leczenia kaptoprylem lekarz jednak musi zapoznać się z wcześniejszymi terapiami przeciwnadciśnieniowymi pacjenta. Przeczytaj, co to jest kaptopril i kiedy się go stosuje.
Co to jest kaptopryl i kiedy się go stosuje?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Kaptopryl to lek należący do rodziny inhibitorów konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE). Działa poprzez blokowanie peptydazy białkowej aktywnego centrum tego enzymu.

ACE jest enzymem, który przekształca angiotensynę I w angiotensynę II, cząsteczkę, która wykazuje między innymi silne działanie zwężające naczynia krwionośne i późniejszy związany z tym wzrost ciśnienia krwi.

Kaptopryl był pierwszą cząsteczką zsyntetyzowaną w wyniku zmian strukturalnych z oryginalnej cząsteczki angiotensyny I i receptora ACE. Dzięki temu naukowcy przeprowadzili inne badania zmienności strukturalnej innych cząsteczek wraz z odpowiadającymi im receptorami. Przeczytaj i dowiedz się, czym to jest kaptopryl.

Czym jest kaptopryl? Wskazania i dawkowanie

Ciśnienie w oku

Jak już wspomnieliśmy, lekarze używają tego leku głównie w leczeniu nadciśnienia. Jednak specjaliści przepisują go również w celu zwalczania innych chorób. W zależności od wskazania dawkowania będą się różnić.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z głównych wskazań kaptoprylu i zalecanym dawkom dla każdego z nich.

Nadciśnienie

W leczeniu tej przypadłości lekarze mogą podawać kaptopryl w monoterapii lub w terapii skojarzonej z innymi lekami wskazanymi w leczeniu nadciśnienia. Przede wszystkim mogą je podawać w połączeniu z diuretykami tiazydowymi.

Działanie kaptoprylu i diuretyków tiazydowych razem wzmacnia efekt terapeutyczny, dzięki czemu możliwe do uzyskania są lepsze rezultaty.

Przed rozpoczęciem leczenia kaptoprylem specjaliści muszą znać wcześniejsze leczenie przeciw nadciśnieniu u pacjenta, a także informacje o ciśnieniu krwi, ograniczeniu spożycia soli i innych sytuacjach klinicznych.

Dawka początkowa to 50 mg na dobę. Jeśli jednak po dwóch tygodniach obraz kliniczny nie ulegnie poprawie, można ją zwiększyć do 100 mg dziennie lub 50 mg dwa razy dziennie. Jeśli lekarz poda go razem z innym lekiem przeciwnadciśnieniowym, zmodyfikuje dawki, jakie uzna za stosowne dla bezpieczeństwa pacjenta.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Orzechy włoskie zapobiegają nadciśnieniu

Niewydolność serca

Niewydolność serca

Lekarze przepisują również kaptopryl w leczeniu niewydolności serca. W większości badań klinicznych naukowcy badali wpływ tego leku podawanego razem z innymi środkami. Jednak kaptopryl nie wymaga obecności towarzyszących leków, aby był skuteczny przeciwko tej chorobie.

Jeśli chodzi o zalecane dawki, u pacjentów z prawidłowym ciśnieniem lub niedociśnieniem, którzy otrzymywali już leki moczopędne i którzy mogą wykazywać stan hipowolemii i / lub hiponatremii, dawka początkowa 6,25 lub 12,5 mg podawana 3 razy dziennie może zminimalizować nasilenie lub czas trwania niedociśnienia. efekt.

Jednak u większości pacjentów z niewydolnością serca początkowa dawka dobowa wynosi 25 mg trzy razy na dobę. Nigdy nie powinno się przekraczać maksymalnej dawki 450 mg dziennie tego leku.

Zawał mięśnia sercowego

To kolejne wskazanie do stosowania tego inhibitora ACE. Specjaliści wskazują szczególnie na stan po zawale mięśnia sercowego po 72 godzinach stabilizacji hemodynamicznej, u pacjentów z niewydolnością serca w przebiegu choroby lub z objawami zmniejszonej frakcji wyrzutowej.

W takich przypadkach lekarze powinni jak najszybciej rozpocząć leczenie, rozpoczynając w ciągu 72 godzin od zawału. Zwykle zaczynają od dawki początkowej 6,25 mg i zwiększają ją do 12,5 mg 3 razy dziennie.

Lekarz może zwiększyć dawkę, w zależności od tolerancji pacjenta, do 25 mg 3 razy na dobę lub do dawki 150 mg raz na dobę. Jeśli u pacjenta wystąpi objawowe niedociśnienie, dawkę należy zmniejszyć.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Stres związany z pracą a ryzyko zawału serca

Nefropatia cukrzycowa

Kaptopryl

Na koniec chcemy wspomnieć o innym wskazaniu do tego leku. Jest podawany pacjentom uzależnionym od insuliny cierpiącym na cukrzycę. Nie ma znaczenia, czy mają normalne ciśnienie czy nadciśnienie.

Celem leczenia kaptoprylem u tych pacjentów jest zapobieganie postępowi choroby nerek, a także ograniczenie następstw klinicznych z nim związanych.

Zalecana dawka wynosi od 75 do 100 mg na dobę i podzielona na kilka dawek. W przypadku, gdy te dawki są niewystarczające, aby osiągnąć cel terapeutyczny, można je skojarzyć z innymi lekami, takimi jak:

Co to jest kaptopryl? Wniosek

Podsumowując, lekarze szeroko stosują kaptopryl w leczeniu nadciśnienia. Używają go również w leczeniu innych chorób, takich jak zawał mięśnia sercowego czy niewydolność serca.

Ze względu na jego silne działanie ważne jest, aby zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i nie nadużywać tego typu leków. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tej substancji, możesz skonsultować się zarówno z lekarzem, jak i farmaceutą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.