Co to jest dieta mono i dlaczego nie jest zalecana?
Restrykcyjne plany żywieniowe, takie jak dieta mono, zwykle nie działają w perspektywie średnio- i długoterminowej. W rzeczywistości powodują nawet problemy z przestrzeganiem zaleceń. Ponadto skuteczne odchudzanie zależy od innych czynników, takich jak regularne ćwiczenia fizyczne.
Wskazane jest, aby najpierw zadbać o przyrost masy mięśniowej, aby później łatwiej było utrzymać deficyt energetyczny. Należy również wdrożyć inne zdrowe nawyki. Ale wracając do głównego tematu… jakie problemy powoduje dieta mono?
Jak przebiega dieta mono?
Prawda jest taka, że krążą sprzeczne informacje na temat diety mono. Niektórzy twierdzą, że w ciągu dnia można spożywać tylko określoną żywność. Inni twierdzą, że wybór ten dokonywany jest przy każdym posiłku.
W każdym razie mówimy o bardzo restrykcyjnym podejściu, które doprowadzi do znacznych deficytów żywieniowych. Pierwszą rzeczą, która się wydarzy – między innymi – będzie pogorszenie masy mięśniowej. Aby ją utrzymać, niezbędne jest zapewnienie minimalnego dziennego spożycia białka, co jest trudne przy diecie jednoskładnikowej.
Według badań opublikowanych w Annals of Nutrition & Metabolism, do prawidłowego funkcjonowania mięśni potrzeba co najmniej 0,8 grama białka na kilogram masy ciała. U sportowców wymagania można łatwo pomnożyć 2 lub 3 razy.
Przeczytaj te Dieta odchudzająca – czego unikać
Jak stosować dietę mono?
Istnieje kilka rodzajów diet mono, dlatego istnieją różne alternatywne podejścia. Jednak często opiera się na jednym rodzaju żywności w każdym posiłku; mogą to być ziemniaki, jabłka, jajka itp.
Istnieje jednak również możliwość włączenia większej różnorodności poprzez użycie żywności z tej samej grupy. Może więc obejmować różne rodzaje zbóż, chude mięso, warzywa czy owoce.
Nie ma żadnych wytycznych dotyczących tego, jak długo można ją bezpiecznie przestrzegać. Ale ze względu na swój restrykcyjny charakter nie może trwać dłużej niż dwa tygodnie. W przeciwnym razie deficyty żywieniowe zaczną zagrażać zdrowiu.
Do tego czasu prawdopodobnie schudniesz. I chociaż efekt może być uderzający, w rzeczywistości towarzyszą mu inne negatywne skutki dla stanu fizycznego i psychicznego.
Po dwóch tygodniach stopniowo wprowadzasz inne potrawy, takie jak zupy, sałatki i koktajle. Następnie kolejnym krokiem jest powrót do zrównoważonej i zróżnicowanej diety, z pokarmami ze wszystkich grup żywności i bez ograniczeń.
Do najczęstszych produktów spożywczych, które należy włączyć do diety mono, należą ziemniaki, jajka, jabłka, banany, czekolada i grejpfrut. Niemniej jednak można ją stosować również jedząc mięso lub rośliny strączkowe.
Czy dieta mono pomaga schudnąć?
Wbrew temu, co twierdzą jej obrońcy, monodieta nie jest skuteczną metodą odchudzania. To prawda, że stosując takie podejście można zrzucić kilka kilogramów, ale gro z nich będzie stanowić glikogen i płyny.
W tym czasie dieta zniszczy część tkanki mięśniowej, co jest niekorzystne dla zdrowia i budowy ciała w perspektywie średniookresowej. W rezultacie powrót do normalnej diety doprowadzi do zwiększenia masy ciała, nawet większego niż przed jej rozpoczęciem.
Ten rodzaj restrykcyjnej diety zwykle powoduje efekt jo-jo, a osoba ostatecznie osiąga gorszy wynik niż na początku. Zawsze lepiej jest postępować stosując dobre nawyki, a nie cudowne plany.
Przeciwwskazania do diety mono
Oprócz utraty masy mięśniowej i późniejszego efektu odbicia dieta mono ma jeszcze szereg przeciwwskazań, o których warto wiedzieć. Należy pamiętać, że niedostateczne spożycie kwasów tłuszczowych ma wpływ na gospodarkę hormonalną.
Na przykład, jeśli tłuszcze nie są spożywane w optymalnych ilościach, poziom testosteronu spada, co wpływa na witalność, siłę i zdrowie, zgodnie z badaniem opublikowanym w The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology.
Pojawią się również problemy z brakiem kontroli wolnych rodników, gdyż podaż przeciwutleniaczy będzie niewystarczająca. Skutkuje to przyspieszeniem procesu starzenia i zwiększonym ryzykiem rozwoju przewlekłych patologii.
Stopniowo ludzie na diecie mono doświadczają dysfunkcji na poziomie mitochondriów i zwiększonego stanu zapalnego, co prowadzi do uszkodzenia komórek na poziomie DNA.
Inne opcje odchudzania
Jeśli chodzi o odchudzanie, nie trzeba stosować tak restrykcyjnego podejścia. Preferowane jest pokrycie zapotrzebowania na białko w ramach zróżnicowanej, choć nieco niedoborowej energetycznie diety.
To, co naprawdę zrobi różnicę, to aktywność fizyczna. Bardzo trudno jest schudnąć, ograniczając kalorie. Musisz jednak wdrożyć inne zdrowe nawyki, takie jak:
- Zmniejszenie obecności przetworzonej żywności w diecie.
- Poprawa jakości snu.
- Zwiększenie zużycia wody.
- Wprowadzenie treningu siłowego do rutyny.
Sprawdź te Jak najlepiej wykorzystać piekarnik
Restrykcyjne diety w ogóle nie są zalecane
Krótko mówiąc, dieta mono nie jest dobrym wyborem, aby schudnąć. To restrykcyjny i niezrównoważony plan, która doprowadzi do niedoborów niezbędnych składników odżywczych. W konsekwencji spowoduje to zmiany w normalnym funkcjonowaniu organizmu. To z kolei zwiększy ryzyko chorób przewlekłych i przedwczesnego starzenia się.
Każda dieta o “cudownych właściwościach” ma zwykle fatalne skutki uboczne dla zdrowia. Chociaż obiecują świetne wyniki w krótkim czasie, często prowadzą do późniejszego efektu odbicia, nie wspominając o niebezpieczeństwach podczas ich realizacji.
Lepiej jest myśleć w perspektywie średnioterminowej i stosować zrównoważoną opcję, która staje się stylem odżywiania na całe życie. A biorąc pod uwagę złożoność każdego organizmu, najlepiej jest uzyskać spersonalizowany plan od specjalisty ds. żywienia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, et al. Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi:10.1159/000499374
- Whittaker J, Wu K. Low-fat diets and testosterone in men: Systematic review and meta-analysis of intervention studies. J Steroid Biochem Mol Biol. 2021;210:105878. doi:10.1016/j.jsbmb.2021.105878
- Singh RK, Kumar P, Mahalingam K. Molecular genetics of human obesity: A comprehensive review. C R Biol. 2017;340(2):87-108. doi:10.1016/j.crvi.2016.11.007
-
Tahreem A, Rakha A, Rabail R, Nazir A, Socol CT, Maerescu CM, Aadil RM. Fad Diets: Facts and Fiction. Front Nutr. 2022 Jul 5;9:960922. doi: 10.3389/fnut.2022.960922. PMID: 35866077; PMCID: PMC9294402.