Co robić, gdy dziecko płacze po karmieniu?

Gdy dziecko płacze po karmieniu, przyczyny mogą być różne. Lepiej nie ignorować takich objawów. Sytuację powinien ocenić pediatra.
Co robić, gdy dziecko płacze po karmieniu?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Jest wiele powodów, dla których dziecko płacze po karmieniu. Zawsze jednak stanowi to przyczynę stresu i zmartwień dla rodziców. To przecież nic normalnego, że niemowlak płacze po przyjęciu pokarmu. O co więc chodzi?

Poznaj możliwe przyczyny takiej sytuacji i naucz się im zapobiegać.

Dlaczego dziecko płacze po karmieniu?

By móc temu zaradzić, konieczne jest zidentyfikowanie przyczyn. Te mogą być różne. Tak czy inaczej, zawsze warto udać się do pediatry na konsultację.

Alergie pokarmowe

Produkty należy wprowadzać do diety dziecka stopniowo i obserwować czy nie wykazuje reakcji alergicznych.

Matka karmiąca piersią powinna mieć na uwadze, że to, co je, stanowi źródło pokarmu dla dziecka. Dlatego czasami dochodzi do reakcji alergicznych ze strony niemowlaka, jak podaje The Academy of Breastfeeding Medicine (ABM). Matka powinna więc zidentyfikować produkty, po których zjedzeniu jej dziecko płacze.

To samo dotyczy dzieci płaczących po karmieniu butelką. Jeśli maluch ma alergię na któryś ze składników mleka, zwykle białko mleka krowiego, nic dziwnego, że płacze podczas i po karmieniu.

Dlatego konieczna jest konsultacja z pediatrą na temat objawów doświadczanych przez dziecko i zakup mleka hipoalergicznego.

Niektóre produkty spożywane przez matkę wpływają na pokarm

Możliwe, że coś, co spożywa matka działa drażniąco na karmione dziecko. Tych produktów lepiej unikać podczas karmienia piersią:

 • Strączki (ciecierzyca, groch).
 • Owoce cytrusowe.
 • Ostre potrawy.
 • Cebula.
 • Kawa.
 • Brokuły i kalafior.

Refluks

Niedostatecznie rozwinięty układ pokarmowy może być przyczyną dolegliwości.

Pożywienie trafia do żołądka poprzez przełyk. Gdy dochodzi do refluksu, zawartość żołądka podnosi się i powoduje podrażnienie. To nieprzyjemne uczucie. Nic więc dziwnego, że dziecko płacze, jeśli go doświadcza.

U maluchów mięśnie przełyku nie są całkowicie rozwinięte. Dlatego treść żołądkowa czasami się cofa. To częsty problem u małych dzieci. Poza płakaniem dziecko może wymiotować mlekiem. Gdy mięśnie przełyku się rozwiną, objawy tego typu powinny zniknąć.

Refluks jest jednak normalnym zjawiskiem. Jeśli utrzymuje się zbyt długo (ponad 12 miesięcy) może doprowadzić do choroby refluksowej przełyku, która wymaga leczenia. Jak podaje Loyola University Medical Center do objawów tej dolegliwości należą:

 • Wymioty po jedzeniu.
 • Odbijanie się pokarmu nawet po ukończeniu 1. roku życia.
 • Drażliwość i płacz po jedzeniu.
 • Niechęć do jedzenia.
 • Czkawka.
 • Utrata wagi.

W przypadku wystąpienia takich objawów należy wykonać badania diagnostyczne i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Nieodpowiednia technika

Możliwe, że dziecko karmione jest w nieodpowiedniej pozycji lub w sposób, który zachęca je do łykania powietrza lub zbyt szybkiego jedzenia. Wówczas może dojść do nieprzyjemnych dolegliwości.

Co robić gdy dziecko płacze po karmieniu?

Dziecko płacze po karmieniu? Odpowiednia postawa podczas karmienia piersią może pomagać zapobiegać płakaniu po posiłku.

Zależnie od przyczyny można zastosować konkretne rozwiązania. Konieczna jest jednak konsultacja z pediatrą.

 • Matka karmiąca piersią powinna dbać o zbilansowaną, zdrową dietę złożoną z niedrażniących produktów. Dlatego lepiej unikać picia kawy.
 • Pozwolić dziecku beknąć po posiłku. Zapobiega to kumulowaniu gazów.
 • Utrzymywać odpowiednią pozycję i technikę karmienia, by dziecko nie jadło zbyt szybko i nie połykało powietrza.
 • Zmienić mleko po konsultacji z lekarzem. Możliwe, że dziecko ma alergię na białka mleka. Powinno to jednak wynikać z decyzji lekarza.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.