Co mogę zrobić, jeśli moje dziecko nie zaliczyło kilku przedmiotów?

Przyczyn niepowodzeń w nauce jest wiele. Znalezienie ich i podjęcie działań to najlepszy sposób na promowanie wyników dziecka w szkole. Zobacz, od czego zacząć.
Co mogę zrobić, jeśli moje dziecko nie zaliczyło kilku przedmiotów?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 02 września, 2022

Przed feriami i wakacjami nadchodzi jeden z najbardziej przerażających momentów dla rodziców i dzieci: wyniki w szkole. Te oceny mogą prowadzić do komplementów i świętowania, niewygodnych rozmów w niektórych rodzinach i prawdziwych bitew w innych. Rodzice często zastanawiają się: „co mam zrobić, jeśli moje dziecko nie zaliczyło kilku przedmiotów?”

Te niepowodzenia mogą być ciężkim ciosem dla dzieci i młodzieży, ale także dla rodziców, którzy mogą nie wiedzieć, jak podejść do sprawy i poprawić sytuację. W rzeczywistości nie ma jednego powodu, który wyjaśnia niskie oceny, ani jednego uniwersalnego rozwiązania. Dlatego chcemy zaoferować kilka wskazówek, jak postępować w takich okolicznościach.

Dlaczego moje dziecko nie zaliczyło kilku przedmiotów?

Często najłatwiej jest obwiniać dziecko za złe oceny i przypisywać mu brak wysiłku. Choć w wielu przypadkach przyczyną jest brak poświęcenia, powodów może być więcej.

Niezidentyfikowane problemy z nauką

Możliwe, że dziecko lub młoda osoba nie osiągnie sukcesu w nauce, ponieważ ma dodatkowe trudności, które nie zostały zidentyfikowane. Dysleksja, ADHD, zespół Aspergera, zaburzenia motoryczne lub dyskalkulia to niektóre zaburzenia, które mogą utrudniać naukę w klasie i poza nią.

Jeśli Twoje dziecko ma którekolwiek z nich i nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia, leczenia lub wskazówek, będzie mu bardzo trudno nadążyć za innymi w nauce.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Wskazówki i techniki studiowania, jeśli masz ADHD

Brak motywacji

W innych przypadkach rodzice nieustannie kłócą się ze swoimi dziećmi, aby codziennie uczyły się i skupiały na tym, co robią. Młodzi zawsze znajdują wymówkę, by odłożyć ten moment i znaleźć jakikolwiek pretekst, by oderwać się od pracy domowej. Obecnie, dodatkowo przyczynia się do tego korzystanie z sieci społecznościowych.

Taka sytuacja nie zawsze ma miejsce dlatego, że dziecko jest nieodpowiedzialne, ale raczej dlatego, że nie ma motywacji. Lekcje, styl uczenia się czy sposób działania systemu edukacyjnego nie przykuwają ich uwagi, nie budzą ich ciekawości ani chęci uczenia się.

Dlatego mogą uważać, że ich edukacja to strata czasu. Albo że jest to tylko nakaz, z którego najlepiej się wycofać tak szybko, jak to możliwe.

W takich sytuacjach należy uregulować rozpraszanie uwagi, aby dzieci mogły skoncentrować się na pracy w szkole.

Nieodpowiednie nawyki i techniki nauki

Wiele dzieci stara się studiować i odrabiać pracę domową, ale i tak im się to nie udaje. Często nawet każdego dnia inwestują kilka godzin, zaczynają się uczyć z wyprzedzeniem i dobrze wykorzystują czas (nie rozpraszają się). Jednak nie uzyskują oczekiwanych rezultatów.

Wynika to zwykle z nieodpowiednich nawyków związanych z nauką. Pamiętaj, że nie chodzi o studiowanie więcej, ale o lepsze studiowanie.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Znęcanie się w szkole: Czy Twoje dziecko jest ofiarą, a Ty tego nie wiesz?

Brak czasu

Możliwe jest również, że jeśli Twoje dziecko nie zaliczyło kilku przedmiotów, dzieje się tak dlatego, że nie ma wystarczająco dużo czasu, aby poświęcić się nauce. Czasami dzieci i młodzież mają bardzo napięte harmonogramy między godzinami szkolnymi a zajęciami pozalekcyjnymi. Nie tylko poświęcają czas na naukę, ale także znoszą poziom stresu, który uniemożliwia im wykonywanie wszystkich zadań.

Problemy emocjonalne

Wreszcie, jeśli dziecko przechodzi trudne chwile na poziomie osobistym, rodzinnym lub szkolnym, może to mieć wpływ na jego oceny. Rozwód rodziców, utrata bliskiej osoby, bycie ofiarą nękania lub nieumiejętność radzenia sobie ze swoimi emocjami może bardzo utrudniać skupienie się na nauce.

Co zrobić, jeśli Twoje dziecko nie zaliczyło kilku przedmiotów?

Słabe oceny mogą więc mieć bardzo zróżnicowane pochodzenie. Dlatego środki, które należy podjąć, będą zależeć od konkretnego przypadku.

Przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą przydać się w Twoim domu:

  • Jeśli podejrzewasz trudności w nauce, najlepiej udać się do specjalisty w celu przeprowadzenia oceny psychologicznej. Będzie on w stanie określić najbardziej odpowiednie metody wsparcia i adaptacji dla dziecka, a także nauczyć je strategii ich wdrażania.
  • Ważne jest, aby ustalić rutynę i zaszczepić dobre nawyki związane z nauką. Twoje dziecko musi nauczyć się planować i organizować, mieć odpowiednią przestrzeń do nauki i uczyć się systematycznie. Odkładanie wszystkiego na dzień przed zaliczeniem nie jest dobrą opcją. Być może będzie musiało nauczyć się nowych technik uczenia się, które będą dla niego skuteczne. Początkowo możesz mu pomóc (lub szukać pomocy z zewnątrz) w realizacji tego celu, ale ważne jest, aby stopniowo przejmowało kontrolę nad swoimi postępami.
  • Czasami pomocne może być ustalenie priorytetów zajęć, aby uprościć harmonogram. Dzięki temu dziecko będzie miało więcej czasu na naukę. Nadmierny stres nie sprzyja dobrym wynikom.
  • Jeśli ma problemy z koncentracją lub zmaga się z jakimś konkretnym tematem, możesz zaoferować swoją pomoc. Jednak gdy rodzice działają jako nauczyciele, emocjonalne podejście sprawia, że doświadczenie jest bardzo negatywne dla was obojga. Lepsze rozwiązanie to zajęcia uzupełniające lub prywatny korepetytor.
  • Aby zwalczyć brak motywacji, należy pomóc dziecku zaangażować się we własny projekt życiowy. Zachęć je do spojrzenia w przyszłość, wyobrażenia sobie życia, jakim chce żyć, i zrozumienia, jak ważną rolę w tym planie odgrywa edukacja. Nawet jeśli szkoła nie zmotywuje go na krótką metę, będzie miało motywację do kontynuowania nauki.
Moje dziecko zawodzi
Nie należy zaniedbywać wsparcia rodziców, ale też nie może ono przekraczać pewnych zdrowych granic, aby dziecko samo stało się odpowiedzialne za siebie.

Jeśli twoje dziecko nie zaliczyło kilku przedmiotów, nic nie zyskasz, stosując karę

Intensywne besztanie i nadmierne kary nie są dobrą metodą wychowawczą.

Takie praktyki podważają samoocenę dzieci i niszczą emocjonalne więzi między rodzicami a dziećmi. Lepiej skupić się na wzmocnieniu pozytywnym i wspólnym szukaniu rozwiązań.

Jeśli Twoje dziecko nie zaliczyło kilku przedmiotów, usiądź z nim, aby omówić możliwe przyczyny i dostępne rozwiązania. Zaangażuj je w ten proces, aby mogło wziąć odpowiedzialność za to, co się stało, ale jednocześnie daj mu znać, że może liczyć na Twoje wsparcie w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.

Pozytywne wzmocnienie można wykorzystać do motywowania dziecka, ale nie zaleca się wykorzystywania nadmiernych nagród materialnych do nagradzania go. Motywacja wewnętrzna (wynikająca z chęci uczenia się, doskonalenia lub osiągnięcia celu) jest znacznie silniejsza niż zewnętrzne wzmocnienie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar, J., González, D., & Aguilar, A. (2016). Un modelo estructural de motivación intrínseca. Acta de investigación psicológica6(3), 2552-2557.
  • Artigas-Pallarés, J. (2002). Problemas asociados a la dislexia. Revista de neurología34(1), 7-13.
  • Enríquez Villota, M. F., Fajardo Escobar, M., & Garzón Velásquez, F. (2015). Una revisión general a los hábitos y técnicas de estudio en el ámbito universitario. Psicogente18(33), 166-187.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.