Ciemne plamy na szyi? Oto 5 zabiegów pozwalających je rozjaśnić!

Czy chciałabyś wreszcie raz na zawsze rozjaśnić te ciemne plamy na skórze szyi, które pojawiają się wraz z upływem lat zdradzając Twój wiek? W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje pozwalające Ci to zrobić!
Ciemne plamy na szyi? Oto 5 zabiegów pozwalających je rozjaśnić!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Charakterystyczne ciemne plamy pojawiające się na skórze szyi są jednym z najczęściej spotykanych problemów kosmetycznych, które z reguły mają tendencje do rozwoju u osób dorosłych wraz z upływem lat.

W uproszczeniu można powiedzieć, że są one spowodowane zaburzeniami równowagi ilościowej m melanocytów, czyli, komórek odpowiedzialnych za pigmentację skóry. Jeśli jakiś czynnik zacznie wpływać na ich nadmierne wytwarzanie w niektórych miejscach ciała, w efekcie zaczną pojawiać się tam ciemne plamy.

Szczególnie popularnymi miejscami występowania takich zaburzeń są pachy, krocze oraz naturalnie szyja.

I choć ciemne plamy pojawiające się na szyi nie są traktowane jako istotny problem zdrowotny (w przeważającej większości wypadków takie zmiany skórne nie są wynikiem jakichkolwiek dolegliwości), to jednak w pojedynczych sytuacjach ich pojawienie się może wiązać się z chorobą zwaną acanthosis nigricans, potocznie określają jako rogowacenie ciemne.

Choroba ta objawia się powstawaniem zgrubień i przesuszonych placków na skórze. Jej cechą szczególną są ciemne plamy, które tworzą fałdy sprawiające na pierwszy rzut oka wrażenie nagromadzonych pokładów zwykłego brudu.

Rogowacenie ciemne

Na szczęście istnieją naturalne środki zaradcze pozwalające skutecznie wyeliminować te niepożądane ciemne plamy. Wystarczy regularnie je stosować, a skóra na Twojej szyi znów stanie się ładna, jędrna i pozbawiona przebarwień.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci 5 naprawdę skutecznych sposobów pozbycia się tego problemu, opartych wyłącznie na naturalnych składnikach. Możesz bez żadnych przeszkód ich używać zawsze wtedy, gdy zauważysz ciemne plamy na swojej szyi.

Zapraszamy do lektury!

1. Wylecz ciemne plamy za pomocą mleka i cukru

Wykorzystujący naturalne składniki takie jak mleko i cukier domowej roboty środek złuszczający pomaga skutecznie usunąć martwe komórki skóry, które gromadzą się na szyi i mogą w dłuższej perspektywie powodować ciemne plamy.

Mleko z cukrem

Kwas mlekowy zawarty w mleku krowim pomaga dodatkowo rozjaśniać plamy pigmentowe, a także zapewnia skórze na szyi uczucie wygładzenia i nawilżenia.

Niezbędne składniki

 • 1 łyżeczka do herbaty cukru (10 g)
 • 3 łyżki stołowe mleka krowiego (30 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Wymieszaj cukier z mlekiem, a następnie wykonując delikatne, okrężne ruchy wcieraj tę mieszaninę w skórę na swojej szyi.
 • Pozostaw ją na około 20 minut, a następnie spłucz zimną wodą.
 • Używaj tego środka złuszczającego co najmniej 3 razy w tygodniu.

2. Środek oparty o wodorowęglan sodu (sodę oczyszczoną) oraz cytrynę

Domowej roboty pasta wykonana z sody oczyszczonej oraz soku z cytryny oferuje ciekawe efekty pozwalające rozjaśnić skórę. Kiedy będziesz ją regularnie stosować, Twoje ciemne plamy na szyi znikną, a dodatkowo zlikwidujesz także zmarszczki, głębokie linie i rozstępy, które mogą także występować w tym wrażliwym rejonie Twojego ciała.

Soda i cytryna

Kwasy zawarte w soku z cytrynie regulują przy tym naturalne pH skóry, podczas gdy wodorowęglan sodu skutecznie usuwa martwe komórki i inne zanieczyszczenia.

Pamiętaj jednak o tym, aby po zastosowaniu tego środka na szyję nie wychodzić przez co najmniej kilka godzin z domu, ponieważ sok z cytryny pod wpływem światła słonecznego może zabarwiać skórę wywołując trudne do usunięcia ciemne plamy!

Niezbędne składniki

 • 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia (10 g)
 • 2 łyżki stołowe soku z cytryny 820 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Mieszaj ze sobą oba składniki tak długo, aż uzyskasz jednorodną pastę, a następnie nacieraj nią ciemne plamy na swojej szyi delikatnymi, okrężnymi ruchami.
 • Poczekaj 15 minut, a następnie spłucz skórę letnią wodą.
 • Używaj tego środka wyłącznie wieczorami i w nocy, co najmniej trzy razy w tygodniu.

3. Środek oparty o wodę różaną oraz ogórka

Ten w pełni naturalny środek o właściwościach leczniczych pomaga rozjaśnić ciemne plamy znajdujące się na Twojej szyi. Jednakże nadmierne jego stosowanie może sprawić zarazem, że skóra stanie się twardsza i mniej elastyczna. Warto zatem stosować ten produkt regularnie, ale w odstępach co najmniej kilku dni.

W ten sposób Twoja skóra stanie się jędrna, a ciemne plamy i zmarszczki zaczną powoli zanikać.

Ogórki

Zarówno olejek różany, jak i ogórek zielony zawierają w składzie przeciwutleniacze, wodę i niezbędne minerały oraz pierwiastki śladowe, które po wchłonięciu przez skórę znacznie poprawiają jej wygląd i strukturę w tym obszarze, przyczyniając się do jej większej jędrności.

Niezbędne składniki

 • Pół ogórka zielonego
 • 6 łyżek stołowych wody różanej (ok. 60 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Umieścić wszystkie składniki w blenderze i miksuj je tak długo, aż uzyskasz mieszaninę o jednorodnej konsystencji.
 • Teraz weź trochę tego środka i nałóż go na całą swoją szyję, szczególnie dokładnie na ciemne plamy.
 • Pozostaw mieszaninę na skórze na około 30 minut i następnie spłucz zimną wodą.
 • Powtarzaj ten zabieg nie częściej, niż dwa razy na tydzień.

4. Środek oparty o płatki owsiane i pomidory

Maść domowej roboty oparta o płatki owsiane i pomidory doskonale nadaje się do łagodzenia podrażnień na skórze szyi, a także pozwala dostarczyć jej wiele składników odżywczych i przeciwutleniaczy spowalniających proces starzenia się tej tkanki.

Ponadto związki zawarte w obu tych składnikach skutecznie przyczyniają się do uzyskania bardziej równomiernego zabarwienia powierzchni skóry, redukując ciemne plamy i tworząc ochronną barierę przed szkodliwym działaniem słońca.

Niezbędne składniki

 • 1 łyżka stołowa płatków owsianych (10 g)
 • 5 łyżek stołowych soku pomidorowego (50 ml)
 • 1 łyżeczka do herbaty miodu (25 g)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Umieścić wszystkie składniki w blenderze i miksuj je tak długo, aż uzyskasz mieszaninę o jednorodnej konsystencji.
 • Wykonując delikatne, okrężne ruchy wcieraj tę mieszaninę w skórę na swojej szyi, a następnie pozostaw ją na 20 minut.
 • Następnie spłucz skórę zimną wodą.
 • Powtarzaj tę procedurę od 3 do 4 razy w tygodniu.

5. Środek oparty o żel z aloesu i sok z cytryny

Działanie nawilżające i rozjaśniające aloesu łączy się z przeciwutleniaczami i kwasami zawartymi w soku z cytryny pozwalając zapewnić silne i skuteczne działanie złuszczające i pielęgnujące dla skóry na szyi.

Oba składniki kontrolują powstawanie obszarów zrogowaciałej i zgrubiałej skóry, która łatwo tworzy się na szyi. Zapewniają również ochronną barierę przed promieniami słonecznymi i toksynami. Dodatkowo mają one cenne właściwości tonujące powierzchnię skóry, co pozwala skutecznie usunąć ewentualne ciemne plamy.

Żel z aloesu

Należy jednak pamiętać o tym, aby używać tego produktu wyłącznie wieczorem i w nocy. Wynika to z tego, że po nałożeniu go na skórę mogą wystąpić liczne niepożądane reakcje, gdy zaczną padać na nią promienie słoneczne.

Niezbędne składniki

 • 3 łyżki stołowe aloesu (45 g)
 • 1 łyżeczka do herbaty soku z cytryny (10 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Umieścić oba składniki w blenderze i miksuj je tak długo, aż uzyskasz mieszaninę o jednorodnej konsystencji.
 • Wetrzyj tak uzyskaną pastę w skórę na swojej szyi i pozostaw ją na około 30 minut.
 • Spłucz skórę zimną wodą
 • Powtarzaj ten zabieg codziennie wieczorem.

Czy masz jakieś ciemne plamy na szyi, których chcesz się koniecznie pozbyć? Jeśli tak, to nie wahaj się ani minuty dłużej. Po prostu wypróbuj dowolny lub nawet wszystkie z zaprezentowanych przez nas powyżej domowej roboty produktów kosmetycznych opartych o w pełni naturalne składniki, aby szybko i skutecznie poprawić wygląd swojej szyi.

Miej jednak na uwadze to, że efektów ich działania nie ujrzysz od razu. Zaczniesz je dostrzegać dopiero po pewnym czasie – ale szybko przekonasz się, że są one naprawdę skuteczne, a Twoja szyja znów zacznie wyglądać atrakcyjnie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.