Ciemne plamy pod pachami – 6 domowych sposobów

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie owoców cytrusowych do rozjaśniania plam pod pachami, pamiętaj, by unikać ekspozycji na słońce. W przeciwnym razie otrzymasz rezultat odwrotny do oczekiwanego.
Ciemne plamy pod pachami – 6 domowych sposobów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ciemne plamy pod pachami to problem natury estetycznej, którego główną przyczyną jest stosowanie nieodpowiednich chemicznych dezodorantów. Mogą być one również wynikiem codziennej depilacji tradycyjną golarką lub bezpośredniego wystawianiem skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Chociaż ciemne plamy pod pachami nie stanowią zagrożenia dla zdrowia naszego organizmu, ich występowanie u kobiety wiąże się z dyskomfortem, ponieważ zmusza nas do rezygnacji z zakładania niektórych z naszych ulubionych ubrań. Problem ten wyjątkowo potrafi uprzykrzyć życie zwłaszcza w okresie wiosny i lata, gdy z chęcią zakładamy bluzki i sukienki na ramiączkach.

Ciemne plamy pod pachami zwykle bywają uciążliwe i wcale nie jest łatwo się ich pozbyć. Chociaż obecnie istnieje na rynku wiele chemicznych produktów, które pomagają rozjaśnić nieestetyczne ciemne plamy, nie każda z nas decyduje się na chemię. Jeśli i ty należysz do tej grupy, sięgnij po sprawdzone, domowe sposoby. Ich rezultaty są równie skuteczne!

W ostatnich latach naturalne kosmetyki coraz bardziej zyskują na popularności. Nie tylko dlatego, że są łatwo dostępne i ich cena nie jest wygórowana, ale przede wszystkim dlatego, że przy odrobinie cierpliwości dają wspaniałe rezultaty. Poznaj 6 najlepszych naturalnych, domowych sposobów na rozjaśnienie skóry pod pachami!

1. Ziemniak rozjaśni ciemne plamy po pachami

Naturalny sok z ziemniaka zawiera substancje o kwaśnym odczynie, które doskonale rozjaśniają nawet najciemniejsze i najbardziej uporczywe plamy pod pachami. Jego regularne stosowanie skutecznie eliminuje martwe komórki naskórka oraz silnie stymuluje jego regenerację.

Po ziemniaczanej kuracji twoje pachy znów będą piękne i idealnie czyste.

Ziemniaki a Ciemne plamy pod pachami

Jak rozjaśniać skórę za pomocą ziemniaka?

 • Pokrój ziemniaka na cienkie plasterki, a następnie wcieraj je w skórę pod pachami przez około 2-3 minuty.
 • Pozostaw wyciśnięty przy wcieraniu sok na skórze przez około 20 minut, po czym dokładnie spłucz zimną wodą.
 • Powtarzaj zabieg przynajmniej trzy razy w tygodniu tak długo, aż ciemne plamy całkowicie znikną.

2. Cytryna

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, sok z cytryny jest jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na rozjaśnianie nie tylko plam skórnych, ale również i tych powstających na tkaninach i w gospodarstwie domowym.

Dzięki silnym właściwościom rozjaśniającym, sok z cytryny skutecznie usuwa nawet najciemniejsze plamy i przy okazji doskonale usuwa bakterie oraz zapobiega tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu. Nie ma więc lepszego naturalnego środka do pielęgnacji delikatnej skóry pach!

Jak stosować sok z cytryny?

 • Przekrój cytrynę na pół i wcieraj jedną połówkę w skórę pod pachami przez około dwie minuty.
 • Pozostaw wyciśnięty przy wcieraniu sok na skórze przez około 15 minut, po czym dokładnie spłucz wodą.
 • Stosuj ten zabieg w późnych godzinach wieczornych, by uniknąć ekspozycji na promienie UV, przynajmniej trzy razy w tygodniu.

3. Skórka pomarańczy

Pomarańcza to kolejny cytrus, który wykazuje właściwości rozjaśniające plamy skórne. Aby skutecznie usunąć nieestetyczne, ciemne plamy pod pachami, należy przeprowadzić kurację opartą w głównej mierze na peelingu ze zmielonej skórki pomarańczy. Jej rezultaty są fantastyczne!

Starta skórka pomarańczy na Ciemne plamy pod pachami

Skórka pomarańczy zawiera składniki peelingujące, które znakomicie usuwają martwy naskórek tej delikatnej części ciała i przy okazji chronią go przed niepożądanym działaniem bakterii. Czyszczą i odświeżają niczym najlepszy naturalny dezodorant.

Jak stosować pomarańczę?

 • Wysusz na słońcu kilka płatów skórki pomarańczowej, a następnie zmiel je na drobny proszek.
 • Zwilż pomarańczową mączkę odrobiną wody lub mleka i wcieraj powstałą pastę kolistymi ruchami w pociemniałą skórę pod pachami.
 • Pozostaw pastę na skórze przez około 20 minut, po czym dokładnie spłucz zimną wodą.
 • Stosuj ten zabieg w późnych godzinach wieczornych, by uniknąć ekspozycji na promienie UV, przynajmniej trzy razy w tygodniu.

4. Olej kokosowy

Zawarte w oleju kokosowym antyoksydanty i niezwykle cenna dla skóry witamina E fantastycznie wpływają na zdrowie i wygląd skóry pod pachami. Dzięki tym cennym składnikom odżywczym i zdrowym kwasom tłuszczowym, olej kokosowy skutecznie usuwa martwe komórki naskórka oraz rozjaśnia skórę nie zaburzając jej naturalnego pH.

Jak stosować olej kokosowy?

 • Nanieś kilka kropli oleju kokosowego na opuszki palców i wcieraj go kolistymi ruchami w skórę pod pachami.
 • Pozostaw na skórze przez około 15 minut, po czym dokładnie zmyj letnią wodą z dodatkiem delikatnego dla skóry mydła.
 • Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

5. Drzewo sandałowe na ciemne plamy pod pachami

Zmielone na proszek drzewo sandałowe to wspaniały naturalny peeling oraz produkt silnie wybielający plamy skórne. Chociaż jego działanie jest bardzo silne, jest on w pełni bezpieczny dla skóry i reszty organizmu.

Sproszkowane drzewo sandałowe w połączeniu z wodą różaną zmienia się w znakomity naturalny środek antybakteryjny i zmiękczający komórki skóry tej delikatnej i często wrażliwej części ciała.

Jak przygotować peeling z drzewa sandałowego?

Drzewo sandałowe na Ciemne plamy pod pachami

Składniki

 • 2 łyżki stołowe sproszkowanego drzewa sandałowego (20 g)
 • Woda różana (wedle uznania)

Jak stosować wodę różaną?

 • Zmieszaj kilka łyżeczek sandałowego proszku z wodą różaną tak, by powstała pasta o dość gęstej konsystencji.
 • Wcieraj ją kolistymi ruchami w pociemniałą skórę pod pachami, po czym pozostaw na skórze przez około 15 minut.
 • Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie zmyj peeling wodą.
 • Stosuj zabieg 2-3 razy w tygodniu.

6. Jogurt naturalny

Zawarty w jogurcie naturalnym kwas mlekowy jest silnym naturalnym wybielaczem. Doskonale nadaje się on więc do rozjaśniania plan skórnych oraz do usuwania martwych komórek skóry pod pachami.

Regularne stosowanie jogurtu naturalnego na skórę skutecznie zmniejsza widoczność nieestetycznych, ciemnych plam oraz naturalnie kontroluje rozwój bakterii, które są bezpośrednio odpowiedzialne za tworzenie się nieprzyjemnego zapachu w tej części ciała. Po takiej kuracji twoje pachy odzyskają piękny wygląd i świeży zapach.

Jak stosować jogurt naturalny?

 • Wcieraj niewielką ilość jogurtu naturalnego w skórę pod pachami, po czym pozostaw na około pół godziny.
 • Jeśli chcesz wzmocnić działanie kwasu mlekowego, możesz połączyć jogurt z niewielką ilością morskiej soli i wcierać go kulistymi ruchami w skórę pod pachami niczym peeling.
 • Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie zmyj jogurt ze skóry letnią wodą.
 • Powtarzaj zabieg trzy razy w tygodniu.

Na zakończenie

Jak można zaobserwować, wcale nie trzeba wydawać fortuny na kosztowne, chemiczne produkty ze sklepowych półek. Wystarczy otworzyć lodówkę… Z pomocą wyłącznie naturalnych składników jesteśmy w stanie skutecznie usunąć nawet najciemniejsze plamy spod pach.

Należy jednak pamiętać o jednym: rezultaty naturalnych zabiegów nie są natychmiastowe (jak w przypadku silnych chemicznych produktów). Jeśli zdecydujesz się na ekologiczny i w pełni naturalny zabieg, będziesz musiała wykazać się odrobiną cierpliwości.

Zapewniamy jednak, że warto. Efekty działania naturalnych produktów rozjaśniających skórę są fantastyczne i utrzymują się przez długi okres czasu.

To może Cię zainteresować ...
Przebarwienia skóry – 8 maseczek rozjaśniających
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Przebarwienia skóry – 8 maseczek rozjaśniających

Jeśli na Twojej twarzy pojawiły się przebarwienia skóry, możesz je w łatwy sposób usunąć stosując domowe maseczki zrobione z naturalnych składników...


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.