Ciąża po 35. roku życia - zagrożenia

Kobiety rodzące po 35 roku życia mają zwiększone ryzyko powikłań podczas porodu. Dlatego, ilość cięć cesarskich jest tak zawyżona u kobiet w tym wieku.
Ciąża po 35. roku życia - zagrożenia

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż kobiety, które rodzą dzieci po 35. roku życia, zwykle nie mają z tym większych problemów, należy jednak pamiętać, że ciąża w późnym wieku może nieść ze sobą ryzyko. W niektórych przypadkach może zagrażać zdrowiu matki lub dziecka. Dlatego też, jeśli planujesz dziecko po skończeniu 35. urodzin, nie ignoruj zwiększonego ryzyka powikłań.

Oczywiście ciąża w tym wieku wcale nie jest zabroniona! Czasami jednak trzeba zachować szczególną ostrożność, by ciąża dobiegła końca bez komplikacji. Z drugiej strony ogromny postęp medycyny sprawia, że problemy sprzed lat, takie jak macierzyństwo w późnym wieku, dziś już są na porządku dziennym.

Ciąża po 35. roku życia – zmniejszenie płodności

Generalnie po 30. roku życia spada płodność u kobiet. Dlatego też trudniej jest zajść im w ciążę w tym wieku niż na wcześniejszych etapach życia. Jest to spowodowane mniejszą częstotliwością występowania owulacji. Jeśli po 6 miesiącach ciągłych prób ciąża nie pojawia się, eksperci zalecają konsultacje z lekarzem. Co ciekawe, w przypadku kobiet, które decydują się na macierzyństwo w wieku 35-39 lat, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt.

Późniejsze problemy zdrowotne

Jeśli ciąża znajduje się w Twoich niedalekich planach, zalecamy, żebyś wcześniej skonsultowała się z lekarzem i zrobiła ogólne badania. Zwykle kobiety, które decydują się na ciążę po 35. roku życia, są bardziej narażone na wystąpienie niektórych chorób. Na przykład takich jak nadciśnienie tętnicze krwi czy cukrzyca.

Ciąża, a cukrzyca

 

Takie są wyniki badań przeprowadzonych wśród kobiet w ciąży w różnym wieku.

Późna ciąża a zagrożenie dla dziecka

 

Kolejną kwestią, którą powinna mieć na uwadze przyszła matka po 35. roku życia, jest wzrost ryzyka urodzenia dziecka z zaburzeniami liczby chromosomów, takimi jak zespół Downa. Jest ono znacznie wyższe niż w przypadku kobiet przed trzydziestką. Oczywiście zawsze można przeprowadzić badania prenatalne w celu ustalenia, czy tego typu problem dotyczy płodu. Generalnie ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wśród kobiet po 35. roku życia to: 1 na 378 ciąż.

Poronienie

Ryzyko poronienia występuje głównie w pierwszym trymestrze ciąży. Niestety ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem. Na przykład, wśród kobiet między 20 a 3o rokiem życia, możliwość poronienia wynosi około 15 %, podczas gdy u kobiet około czterdziestki ryzyko to wzrasta do 25%. Gdy ciąża jest późna, należy dodać do tego również ryzyko wystąpienia problemów liczby chromosomów u płodu.

Ciąża po 35. roku życia – trudniejszy poród

Kobiety, które po raz pierwszy zachodzą w ciążę po 35. roku życia, są narażone na większe ryzyko powikłań podczas porodu niż młodsze matki. Mamy tu na myśli stan zagrożenia płodu i większe bóle porodowe.

Ciąża w dojrzałym wieku

Stąd też jest zrozumiałe, że ciąża u kobiet po 35. roku życia znacznie częściej kończy się cesarskim cięciem niż naturalnym porodem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.