Cesarskie cięcie - jak opanować strach

Poród przez cesarskie cięcie nie jest tak trudny, jak Ci się może wydawać. Wszystko sprowadza się bowiem do Twojego nastawienia i zaufania względem lekarzy, względem siebie i swojego otoczenia.
Cesarskie cięcie - jak opanować strach

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Strach przed porodem przez cesarskie cięcie nie jest rzeczą rzadką wśród kobiet w ciąży, zwłaszcza tych, dla których jest to ciąża pierwsza. Głównym jego źródłem jest po prostu niepewność i brak wiedzy.

Warto również mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach cesarskie cięcie, które jest zabiegiem chirurgicznym, jest najbezpieczniejszą opcją porodu. Może okazać się, że jest to najbezpieczniejsza metoda zarówno dla matki, jak i dziecka.

Wskaźnik porodów przez cesarskie cięcie

W większości krajów zachodnich – boom na poród przez cesarskie cięcie nastąpił w latach 80-tych i 90-tych. Wyróżnia się wiele powodów, jednak głównym z nich był strach przed bólem towarzyszącym porodowi siłami natury.

Każda kobieta ma prawo do wyboru rodzaju porodu, mając oczywiście na uwadze zalecenia lekarza. Jednakże warto wspomnieć, że cesarskie cięcie nie jest uważane za opcję pierwszego wyboru.

Jest to bowiem zabieg chirurgiczny, stosowany pierwotnie w przypadkach, w których poród naturalny stwarzał ryzyko dla życia i zdrowia matki lub dziecka.

Organizm zdrowej kobiety jest w pełni przystosowany do prawidłowego przejścia i rekonwalescencji po naturalnym porodzie. Z tego też powodu, mimo uczucia strachu związanego z tym przeżyciem, ważne jest odpowiednie nastawienie i pełna gotowość do stawienia mu czoła.

Zapamiętaj więc, że jeśli jesteś w pełni zdrowa, to Twoje ciało jest w zupełności gotowe na poród naturalny i nie ma się czego bać.

Jeżeli Twój lekarz podczas badania stwierdzi jednak, że istnieją jakiekolwiek niekorzystne warunki do przeprowadzenia porodu siłami natury, z pewnością zaleci on procedurę cesarskiego cięcia. Ustali on specjalny harmonogram i zadba o Twoje pełne bezpieczeństwo.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc tan artykuł: Dzieci z “cesarki” a flora bakteryjna

Jak poradzić sobie ze strachem przed cesarskim cięciem

W ludzkiej naturze leży nasza skłonność do strachu. Jednak w większości przypadków wynika on z niewiedzy i braku informacji.

Dla kobiety ciężarnej, która nigdy nie przechodziła operacji, procedura cesarskiego cięcia stanowi wiele niewiadomych. Jest więc rzeczą w pełni zrozumiałą, że odczuwa ona strach i wolałaby uniknąć tego doświadczenia.

Pierwszą sprawą, którą musisz zrozumieć jest zatem fakt, że cesarskie cięcie, podobnie jak wszelkie inne procedury chirurgiczne, wymaga odpowiedniego przygotowania. I nie ogranicza się to wyłącznie do wyboru najlepszego lekarza, który zajmie się porodem. Jest to jednak bardzo istotna rzecz.

Każda kobieta powinna mieć zapewnione całkowite wsparcie wykwalifikowanego, zaufanego personelu medycznego, zarówno przed, w trakcie, jak i po porodzie.

Strach u kobiety w ciąży

Jednak przygotowanie do cesarskiego cięcia wymaga również zaangażowania ze strony przyszłej mamy i jej bliskich. Ważne jest bowiem zapewnienie pozytywnego otoczenia i odpowiednich warunków zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

Istotne jest, aby wyeliminować poczucie frustracji. Często towarzyszy one przyszłym mamom, które odczuwają smutek i rozczarowanie tym, że nie dane im jest rodzić naturalnie tak, jak tego chciały. Taki negatywny nastrój może źle wpłynąć na jej przygotowania do porodu i spotęgować tym samym strach.

Kiedy doktor decyduje o braku możliwości porodu naturalnego, kieruje się on wyłącznie dobrem matki i dziecka. W takich przypadkach cesarskie cięcie jest gwarancją bezpieczeństwa porodu.

Cesarskie cięcie – co musisz widzieć: przed, w trakcie i po

Najlepszym sojusznikiem w walce ze strachem jest wiedza.

Dlatego tak ważne dla przyszłej mamy jest zaangażowanie i uzyskanie wszelkich możliwych informacji na ten temat. W razie jakichkolwiek pytań, najlepszym doradcą będzie zawsze Twój lekarz, który wie wszystko o Twojej ciąży. W ten sposób w pełni zrozumiesz każde zagadnienie.

Lekarz zaleca cesarskie cięcie

Ważne jest więc rozwianie wszystkich wątpliwości. Twój lekarz obali wszelkie fałszywe przekonania i mity na temat cesarskiego cięcia. Doda Ci to pewności, pozwoli zachować spokój i w pełni cieszyć się ciążą.

1. Przygotowanie przed procedurą

Przed wejściem na salę operacyjną, przyszła mama powinna udać się na spacer – wokół szpitala lub na korytarzu – oraz przygotować się do zabiegu. W niektórych przypadkach cesarskie cięcie musi być wykonane pilnie. Jednak przeważają sytuacje, w których jest to zabieg zaplanowany.

  • Ciężarnym kobietom zaleca się post na 5 do 6 godzin przed procedurą.
  • Oprócz tego ważne jest, aby na 2 godziny przed operacją nie spożywać żadnych płynów.
  • Poza tym postaraj się zająć czymś, co sprawia Ci przyjemność. W ten sposób przestaniesz się stresować i poprawisz swój nastrój. Myśl pozytywnie!

2. Podczas zabiegu

Pierwszą fazą zabiegu na sali operacyjnej będzie znieczulenie. Jest to znieczulenie zewnątrz-oponowe, aplikowane w części lędźwiowej kręgosłupa.

Obecnie stosuje się zazwyczaj znieczulenie rdzeniowe, które działa natychmiast i “usypia” tylko dolną część Twojego ciała. Gwarantuje to całkowitą bezbolesność zabiegu.

Sam poród przebiega bardzo szybko. Wydobycie dziecka nie zajmuje zazwyczaj więcej niż 10 do 15 minut.

Najdłuższą fazą operacji jest natomiast szycie. Zszywane jest nacięcie dolnej części brzucha oraz macicy kobiety. Ta część zabiegu może potrwać nawet do 60 minut.

3. Powrót do sił i rekonwalescencja: po zabiegu

Każdy poród wymaga późniejszej rekonwalescencji. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, matka pozostaje w szpitalu przez następne 24-48 godzin. Powrót do sił rozpoczyna się natychmiast, a kobieta pozostaje pod obserwacją przez kolejnych 4 do 6 dni.

Nowo narodzone dziecko

Większość gojenia i rekonwalescencji odbywa się jednak w domu. Ważne jest wtedy unikanie nadmiernego wysiłku, pozytywne wsparcie, przyjazne otoczenie i zdrowa dieta.

Poród przez cesarskie cięcie nie jest tak trudny, jak Ci się może wydawać. Wszystko sprowadza się bowiem do Twojego nastawienia i zaufania względem lekarzy, względem siebie i swojego otoczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.