Chwyty psychologiczne, które pomogą Ci schudnąć
Chudnięcie, czy to dlatego, że masz nadwagę, czy dlatego, że chcesz czuć się lepiej w swoim ciele, może być zdrowym procesem. Istnieją bowiem pewne chwyty psychologiczne, które możesz wykorzystać, aby ułatwić sobie swój wysiłek wkładany w utratę wagi.
Po pierwsze, musisz określić i wiedzieć, czy mieścisz się w zakresie swojej “idealnej” lub zalecanej wagi. Możesz to zrobić, obliczając swoje BMI (Body Mass Index – wskaźnik masy ciała). Na przykład, jeśli masz 1,70 metra wzrostu, Twoja idealna waga powinna mieścić się w granicy od 53 do 72 kilogramów. Istnieje kilka internetowych kalkulatorów, które mogą pomóc w obliczeniach.
Jeśli przekroczysz zalecane BMI dla Twojego wzrostu lub chcesz stracić kilka kilogramów, ale masz z tym trudności, z pomocą przychodzą Ci niżej przedstawione chwyty psychologiczne. Poniżej omówimy najbardziej skuteczne metody. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się, jak ułatwić sobie to trudne zadanie związane z utratą wagi!
Chwyty psychologiczne – zastosuj, jeśli chcesz schudnąć
1. Jesteś głodna – nigdy nie idź na zakupy, kiedy burczy Ci w brzuchu
Jedną z głównych zasad jest to, aby nigdy nie iść na zakupy spożywcze, gdy jest się głodnym. Chociaż jest to powszechna wiedza, ludzie rzadko się do tego stosują.
Zakupy spożywcze, gdy jest się głodnym to duży błąd. Będziesz wtedy skłonna kupić żywność, której tak naprawdę nie potrzebujesz. Nie daj się omamić zniżkami na słodycze, nie wybieraj niezdrowych produktów spożywczych, które nie tylko utrudniają chudnięcie, ale wręcz przeciwnie – powodują, że przybierasz na wadze.
2. Nie przechowuj niektórych produktów spożywczych w łatwo widocznych miejscach
Utrata wagi może być problemem wtedy, kiedy coś, co bardzo lubisz jest na widoku i w zasięgu ręki. Trudno jest Ci się wówczas opanować. Innym chwytem psychologicznym jest więc pozbycie się lub schowanie wszystkich tych pokarmów, które nie przysłużą się do osiągnięcia wymarzonej przez Ciebie sylwetki i wagi.
Jeśli jest to coś niezdrowego, co można wyeliminować z diety (jak czekolada lub słodycze), to najlepiej jest nie kupować tego wcale. Jeśli jednak masz zapas lub ktoś Ci je podaruje, schowaj ten przysmak w spiżarni lub oddaj komuś innemu.
Spiżarnia jest do tego idealnym miejscem, ponieważ rzadko do niej zaglądamy. Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś odkryć w swoim schowku produkty, o których zdążyłaś zapomnieć, że je w ogóle masz.
Przeczytaj również: Co uniemożliwia utratę wagi? – Najczęstsze błędy
3. Chwyty psychologiczne na utratę wagi – jedz powoli i bez pośpiechu
Czasami nie masz wyboru i musisz szybko przełknąć swój posiłek. Jeśli jednak możesz tego uniknąć, zawsze staraj się nie jeść zbyt szybko. Kiedy jesz powoli i bez pośpiechu, możesz w pewnym sensie oszukać swój żołądek.
Wypełniaj żołądek małymi kęsami, a zobaczysz, że jeszcze przed zakończeniem posiłku poczujesz się pełna. Pozwala to również uniknąć uczucia ciężkości i zapobiega wzdęciom po jedzeniu.
Jeśli masz tendencję do szybkiego pochłaniania śniadania i czynisz to zawsze w pośpiechu, spróbuj wstawać trochę wcześniej. Możesz poświęcić kilka minut snu, ale będzie to niezwykle korzystne dla Twojego celu, jakim jest utrata wagi.
Przeczytaj również: Kolacja – 7 produktów, których należy unikać
4. Zmniejsz swój niepokój – pomoże Ci to schudnąć.
Lęk może być jednym z powodów, dla których jesz, kiedy nie jesteś głodna. Jeśli jedzenie na tle nerwowym jest tym, co powoduje u Ciebie przyrost masy ciała, możesz zacząć od wprowadzenia różnych nawyków, które pomogą Ci zmniejszyć lęk.
Najłatwiej jest ćwiczyć. Ćwiczenia wieczorem są bardziej pożądane, ponieważ pomagają uwolnić cały stres, który nagromadził się w ciągu dnia. Podczas weekendu można wybrać się na piesze wycieczki lub spacery na łonie natury. Wszystko to jest doskonałym sposobem na zmniejszenie niepokoju.
5. Chwyty psychologiczne na schudnięcie – podczas jedzenia unikaj uczucia pełności
Czy kończąc posiłek czujesz się zbyt pełna? Czy zawsze czujesz się niekomfortowo po przerwie obiadowej? Ostatnią z porad jest w tym przypadku unikanie kontynuacji jedzenia aż do momentu uczucia pełności.
Do niektórych sposobów, które ułatwią nam to zadanie należą między innymi:
- Połóż mniej jedzenia na talerzu.
- Nie jedz dokładek.
- Nie jedz deseru.
- Jedz dania, które wiesz, że nie spowodują niekomfortowego uczucia wypełnienia i wzdęcia po posiłku.
Z reguły ludzie mają tendencję do kontynuowania jedzenia, dopóki nie poczują się pełni. Nie jest to konieczne. Zazwyczaj potrafimy zidentyfikować moment, w którym wiemy, że jeśli zjemy więcej, poczujemy się zbyt pełni i trawienie będzie wolniejsze.
Czy obecnie próbujesz schudnąć? Czy kiedykolwiek rozważałaś którąkolwiek z tych strategii podczas swojej walki z nadprogramowymi kilogramami? Są to proste chwyty psychologiczne i zachęcamy do ich wypróbowania. Oprócz tych metod, pamiętaj, aby regularnie ćwiczyć i włączyć do swojej diety owoce i warzywa.