Modelowanie sylwetki – efektywna dieta

· Lipiec 8, 2018
Przechodząc na dietę modelującą sylwetkę, oprócz ograniczania spożycia pożywienia bogatego w duże ilości nasyconych tłuszczy, które uniemożliwiają osiągnięcie Twojego celu, musisz także zjadać pięć posiłków dziennie.

Każdy, kto ćwiczy chciałby jak najszybciej widzieć rezultaty. Aby wspomóc proces odchudzania, istnieją pokarmy, które sprzyjają wysmuklaniu i ułatwiają modelowanie sylwetki, jak i również przyczyniają się do zmniejszenia zwiotczenia ciała.

W tym artykule podamy wskazówki do stosowania diety na modelowanie sylwetki, która przynosi widoczne rezultaty, zwłaszcza gdy jest prawidłowo połączona z ćwiczeniami.

Białka

Białka to podstawowe substancje, mające niezwykłe znaczenie dla prawidłowego stanu mięśni. Biorąc to pod uwagę, powinno się wybierać najbardziej odpowiednie źródła białka, które dostarczają odpowiednich składników odżywczych w prawidłowych ilościach.

Najważniejszą rzeczą dotyczącą źródeł białka w tej diecie jest ograniczenie spożycia czerwonego mięsa.

Pokarmy te zawierają największą ilość białka. Zwiększają one jednak ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych. Dlatego też zaleca się spożywanie ich raz na tydzień.

Białe mięso i ryby to dwie dobre alternatywy dla czerwonego mięsa. Pokarmy takie jak indyk, kurczak, ryby o białym mięsie pozwalają na modelowanie i wzmocnienie naszych mięśni bez wyraźnego zwiększania masy ciała. Najodpowiedniejszym produktem wydają się być ryby o białym mięsie, które zawierają najmniej tłuszczy.

Żródła białka i tłuszczy

Z drugiej strony białko jajek jest również dobrym źródłem protein, żółtka natomiast zawierają więcej tłuszczy. Dlatego też sporządzaj jajecznicę na przykład z dwóch białek i jednego żółtka.

Jeśli chodzi o produkty mleczarskie, to najlepiej spożywać te z najmniejszą zawartością tłuszczy. Spośród roślin najlepszym źródłem białka są rośliny strączkowe. Są to tanie i zdrowe produkty spożywcze. Aby zapobiec powstawaniu gazów, gotując je można zastosować kminek.

W tej diecie możesz również spożywać orzechy, najlepiej surowe. Jeżeli są one prażone, należy upewnić się, że nie zawierają cukru ani nasyconych tłuszczy.

Sprawdź także: Śniadanie – 5 źródeł białka i energii na cały dzień

Tłuszcze

Tłuszcze to niezbędne dla ciała składniki odżywcze. Zaleca się jednak ograniczenie ich przyjmowania do ilości nieprzekraczających optimum.

Aby dieta przynosiła efekty w postaci spadku masy ciała, musisz znacznie ograniczyć spożycie nasyconych tłuszczy, na przykład tych zawartych w produktach wypiekanych na skalę przemysłową, i zastąpić je zdrowymi tłuszczami.

Żródła zdrowych tłuszczy

 • Mogą to być oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek lub z pierwiosnka.
 • Możesz spożywać orzechy, ryby lub żółtka jajek, które również zawierają te tłuszcze.
 • Dodatkowo spore ilości zdrowych tłuszczy znajdziesz w awokado i nasionach takich jak sezam lub słonecznik.

Węglowodany

Wśród źródeł węglowodanów dających najlepsze rezultaty w tej diecie na modelowanie sylwetki są świeże owoce i warzywa, w każdej formie – surowej, gotowanej lub w koktajlach.

Można również spożywać ziarna lub mąki lub bulwy, takie jak ziemniaki.

Źródła węglowodanów

Przykładowe menu diety na modelowanie sylwetki

Aby pomóc przy odpowiednim doborze składników, przedstawimy niektóre z jadłospisów tej diety. W trzech poniższych przykładach znajdują się: jadłospis uwzględniający mięso lub rybę, jadłospis wegetariański i opcja wegańska.

Menu tradycyjne

 • Rozpocznij dzień od śniadania złożonego z tostu z serem, do którego możesz dodać miód i nasiona.
 • Na drugie śniadanie zjedz przekąskę  z orzechów i owoców.
 • Potem przygotuj na obiad danie zawierające grillowanego kurczaka (lub filet z ryby) z warzywami smażonymi na małej ilości tłuszczu.
 • Na podwieczorek możesz zjeść produkt mleczny, na przykład jogurt z orzechami.
 • A na zakończenie dnia możesz uraczyć się kolacją złożoną z kremu z warzyw lub omletu.
Tost francuski z owocami

 

Menu wegetariańskie

 • W wersji wegetariańskiej jako śniadanie możesz zjeść jogurt, świeże owoce oraz jogurt z orzechami.
 • Przekąska na drugie śniadanie może zawierać ciasteczka kukurydziane z serem, a daniem obiadowym może być pełnoziarnisty makaron z grzybami, pomidorami i warzywami.
 • Na podwieczorek możesz zjeść tost z masłem orzechowym, najlepiej domowej roboty i bez dodatku soli.
 • A na kolację możesz stworzyć danie łącząc komosę ryżową i omlet.

Menu wegańskie

Ostatnią opcją jest menu wegańskie, które również zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Wegański koktajl

 • Na śniadanie możesz wybrać kanapkę z pełnoziarnistego chleba z pomidorem i awokado.
 • Opcją na drugie śniadanie mogą być orzechy lub koktajl warzywny.
 • Na główny posiłek przygotuj soczewicę z brązowym ryżem i smażonymi na małej ilości oleju grzybami.
 • Podwieczorek może być przekąską zawierającą orzechy.
 •  A na kolację możesz przygotować krem z warzyw.